http://didshahr.ir/262900

03:14 :: 1402/06/02

بسیاری از دانش آموزان هنگام خواندن درس ریاضی همیشه با خود فکر می‌کنند که ریاضی می‌تواند چه تاثیری در زندگی آنها داشته باشد.

همانطور که می‌دانید معلم در ابتدا برای تدریس ریاضی یک نمای کلی از فصل و کاربردهای آن را برای دانش‌آموزان توضیح می‌دهد و سپس با حل چند مسئله ساده آن مفهوم را برای دانش‌آموز تثبیت می‌کند. در انتها از دانش‌آموزان می‌خواهد با حل کردن سوالات مورد نظر او و تمرین بیشتر تثبیت نهایی آن درس ریاضی را در ذهن خود انجام دهند. ما بسیاری از افراد و والدین را دیده‌ایم که همیشه از نوع تدریس معلم فرزندانشان شکایت دارند و می‌گویند تدریس مشکل دارد که فرزند ما توانایی حل مسائل مربوطه را ندارد. تحقیقات روانشناسان در این حوزه نشان داده که یادگیری ۱۵ درصد از مغز را تشکیل می‌دهد و برای کسب توانایی در حل مسائل ریاضی تنها راهکار کمک کننده به دانش آموزان تکرار و تمرین مداوم است.

 کاربردهای ریاضیات در زندگی واقعی چیست؟

ریاضیات در زندگی روزمره بسیار مفید است. ما از مفاهیم ریاضی و همچنین مهارت هایی که از تمرین مسائل ریاضی هر روز یاد می گیریم استفاده می کنیم. ریاضیات راهی برای درک الگوها، تعریف روابط و پیش بینی آینده به ما می دهد. این به ما کمک می کند تا بسیاری از کارهای مهم را در زندگی روزمره خود انجام دهیم.

ریاضیات زبان جهانی است که تقریباً در همه جنبه های زندگی به کار می رود. ریاضیات راهی برای درک الگوها، تعریف روابط و پیش بینی آینده به ما می دهد. ما از مفاهیم ریاضی و همچنین مهارت هایی که از تمرین مسائل ریاضی هر روز یاد می گیریم استفاده می‌کنیم.

کاربردهای ریاضیات در زندگی عملی

ریاضیات برای همه حرفه ها در جهان مهم است. هر جنبه ای از زندگی به شدت به استفاده از اعداد و محاسبات وابسته است. ریاضی زبان علم است. برای توسعه بقیه علوم و تفسیر نظریات آن، به ویژه فیزیک، شیمی، نجوم، جغرافیا و غیره استفاده می شود. متفکران را قادر می سازد تا با انجام آزمایش های فراوان، ایده های خود را آزمایش کنند.

بسیاری از دانش آموزان هنگام خواندن درس ریاضی همیشه با خود فکر می‌کنند که ریاضی می‌تواند چه تاثیری در زندگی آنها داشته باشد. در این بخش ما ثابت کردیم تمام دنیا بر پایه ریاضی است و بهتر است بگوییم ریاضی یک زبان مشترک جهانی است. حال اگر بخواهیم از این موضوع بگذریم و به ریاضی نهم اشاره‌ای داشته باشیم می‌توانیم بگوییم، همه فصل های ریاضی نهم اهمیت دارد زیرا به آموزش موضوع مهمی می پردازد که حتی در زندگی روزمره ما نیز کاربرد دارد. یادگیری درست و صحیح این درس اهمیت بالایی دارد و موجب می شود دانش آموز در سال های بالاتر با چالش کمتری رو به رو باشد.

اگر شما فرزند و اطرافیانتان در مقطع نهم هستند و قصد دارید با سوالات بیشتر در این زمینه آشنا شوند تا بتوانند انواع مسائل ریاضی را بدون هیچ دردسری حل کنند، می‌توانید برای دریافت نمونه سوال ریاضی نهم به دانلود از اینجا مراجعه کنید.

R13K 498

مهم‌ترین کاربرد ریاضی در زندگی

در محیط اطراف‌مان به هر چیزی که بنگرید، ردپایی از ریاضیات را در آن می‌توانید ببینید. بسیاری از اتفاقاتی که در زندگی روزمره ما رخ می‌دهد به دنیای ریاضی گره خورده، ولی به منشا این موضوعات زیاد توجه نمی‌کنیم. تعدادی از کاربردهای ریاضیات را ارائه کرده‌ایم که اگر ریاضیات نبود، درحقیقت هیچ چیزی سرجای خودش قرار نداشت.

آمار و ارقام در ریاضیات

اگر رستوران‌دار هستید و می‌خواهید بدانید که چه تعدادی در طول یک هفته به رستوران شما می‌آیند، چه کاری باید انجام دهید؟ یا اگر در زمینه آرایشی و بهداشتی فعالیت می‌کنید، با چه روشی از علایق، انتظارات، انتقادات و تیپ پوستی مشتریان آگاه شوید؟

به این دسته از اطلاعات درآوردن، آمار می‌گویند. به لطف آمار و ارقام خواهید فهمید که چه تعدادی به رستوران می‌آیند یا چه غذاهایی نزد مشتریان محبوبیت دارد. در زمینه آرایشی و بهداشتی چه خواسته‌ها و علایقی برای مشتریان مهم‌تر است.

تجارت با ریاضیات

کاربرد ریاضی به‌قدری زیاد است که نمی‌توان آن‌ها را در یک مقاله گفت. در این بخش به تجارت می‌پردازیم که بدون محاسبات ریاضی، عملا این کار معنایی ندارد. فقط با استفاده از ریاضی می‌توان فهمید، حقوق کارمندان، درآمد شرکت و خرج‌های دیگر چقدر است.

مدیریت زمان با ریاضی

افراد بسیاری هستند که برنامه روزانه خود را بر اساس مدیریت زمان پیش می‌برند. درواقع زمان با ارزش‌ترین دارایی ماست که اگر وقت‌مان را به بطالت بگذرانیم، در آینده جز پشیمانی چیزی نصیب ما نخواهد شد. با برنامه ریزی ناخودآگاه با ساعت آنالوگ/دیجیتال، ساعت جهانی و تقویم‌ها آشنا می‌شوید، بدون اینکه از مزیت ریاضی در زندگی متوجه شوید.

بودجه بندی با ریاضیات

هنگام مسافرت از اصلی‌ترین کارهایی که قبل از سفر انجام می‌دهیم، حساب ‌و‌کتاب مخارج سفر یا همان بودجه بندی است. با کاربرد ریاضی در زندگی می‌توانیم از هزینه سوخت با احتساب کیلومتر اطلاع کسب کنیم؛ همچنین با انجام این کار دیگر در جاده بدون سوخت نخواهیم ماند، چون در حین بودجه بندی از میزان مصرف سوخت ماشین هم مطلع شده‌ایم.

اهمیّت درس مطالعات اجتماعی

تدریس علوم اجتماعی در مقاطع مختلف ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان بخش مهمی از فعالیت اساسی و هدفداری است که تحت عنوان “جامعه پذیری کودکان و نوجوانان” می توان آن را جمع بندی و خلاصه نمود.

کتب درسی در ایران بصورت متمرکز و از بالا به پایین تهیه می شود و علیرغم تلاش فراوانی که مؤلفین ودست اندرکاران امور انجام می دهند. فاصله بین مفاهیم و دنیای ایجاد شده توسط کتب درسی با واقعیت های موجود در جامعه به ویژه با توجّه به تنوع فرهنگی در خرده فرهنگ های مختلف بسیار است و گاهی معلمان در ارائه مطالب و محتوای گردآوری شده دچار مشکلات متعدد هستند.

اگر فرزندان شما تحصیل در دوره متوسطه اول را می‌گذراند و می‌خواهند خود را برای امتحانات آماده کند به شما پیشنهاد می‌دهیم برای دریافت نمونه سوال مطالعات نهم به همکلاسی مراجعه کنید.

R13K 499

در سطوح ابتدایی سعی شده است مطالب اجتماعی به صورت کمی ارائه شود زیرا در این مقطع هنوز دانش آموز قادر به تفکیک ودرک بسیاری از مطالب به صورت مجزا نیست. بنابر این آنچه که لازم است تا یک کودک بتواند ارتباط درستی با پیرامون خود برقرار کند با هم به او ارائه می شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262900

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *