http://didshahr.ir/262781

07:26 :: 1402/05/29

فرهاد پورفرضی گفت: تعدادی از شهروندان از بیماری خود خبر ندارند و به آنها توصیه می شود در مراکز بهداشت محلات بصورت رایگان تست دیابت انجام دهند.

دیابت یا قند خون

معاون تحقیقات و فن آوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل با اشاره به اینکه دیابت بیماری خاموش است، گفت: در استان تعدادی از افراد از بیماری دیابت خود خبر ندارند.

فرهاد پورفرضی با اشاره به این که ۱۰ درصد طرح های پژوهشی خاتمه یافته سال ۱۴۰۱ دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با عنوان دیابت بیماری خاموش در استان است، افزود: تعدادی از شهروندان از بیماری خود خبر ندارند و به آنها توصیه می شود در مراکز بهداشت محلات بصورت رایگان تست دیابت انجام دهند.

وی با بیان اینکه مطالعه کشوری دیابت با نمونه آماری ۲۰۰ هزار نفر از ۱۷ استان و از سنین ۳۵ الی ۷۰ سال انجام شد، اظهار کرد: ۱۶ درصد از این نمونه آماری دیابت دارند و ۲۵ درصد در آستانه دیابت هستند.

پورفرضی ضمن اشاره به سهم ۲۱ هزار نفری استان اردبیل در این مطالعات تصریح کرد: ۱۱ درصد نمونه آماری متلعق به استان مبتلاء به بیماری دیابت می باشند و ۲۸ درصد نیز در آستانه ابتلاء به بیماری دیابت هستند و اطلاعی از بیماری خود ندارند.

معاون تحقیقات و فن آوری دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: مردم باید به سلامتی خود بهاء بدهند، چراکه یکی از عوارض مهم بیماری دیابت، سکته قلبی خواهد بود.

وی از افراد دارای سن بالا، چاقی دور کمر و فشار خون بالا خواست نسبت به بررسی دیابت خود اقدام نمایند.

پورفرضی در بخش دیگری از صحبتهای خود از کسب رتبه بیستم دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در بین ۶۸ دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور خبر داد و گفت: در بین ۲۵ دانشگاه تیپ دو نیز رتبه ۱۲ را کسب کرده ایم.

این مقام مسئول حوزه بهداشت و درمان استان اضافه کرد: ۳۱۳ طرح پژوهشی پایان یافته علوم پزشکی استان در سال ۱۴۰۱ داشته ایم و گزارش تعدادی از آنها در نشست خبری ارائه می شود.

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262781

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *