http://didshahr.ir/262750

01:20 :: 1402/05/29

برخی دانش آموزان کنکوری شناخت دقیقی از همه رشته‌ها قبل از انتخاب آن ندارند و تنها بر حسب گفته دیگران انتخاب رشته می‌کنند. 

دانشجوی دانشگاه

نویسنده : فرزانه عطاران | ‌مشاور تحصیلی

اگر یک داوطلب کنکور برای انتخاب رشته یک سری معیارهای مهم را مدنظر قرار ندهد، زحمات چندین ساله‌ خود و خانواده‌اش و کسب نتیجه خوب در آزمون‌سراسری را هدر خواهد داد. بنابراین مهم است که از اهمیت انتخاب رشته آگاهی پیدا کند، نگاه درستی به رشته‌های دانشگاهی داشته باشد و برای گرفتن تصمیم نهایی از مشورت با مشاوران تحصیلی غافل نشود.

عواقب تلخ انتخاب رشته غیراصولی

بحث انتخاب رشته، بحثی بسیار مهم و حیاتی برای داوطلبانی است که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند و با رتبه‌های قابل قبول، قصد حضور در دانشگاه را دارند. به یقین اطرافیان و خانواده داوطلبان پس از دیدن رتبه فرد، پیشنهادهایی به او می‌دهند و قصد کمک به او را دارند، اما گاهی متاسفانه خواسته یا ناخواسته اطرافیان فرد، باعث انتخاب‌های نادرست برای فرد و عواقب بد بعدی آن می‌شوند.

برخی داوطلبان به ناچار تن به خواسته اطرافیان می‌دهند و بدون میل و رغبت به خواندن رشته‌ای مبادرت می‌ورزند که به آن علاقه‌ای ندارند. بعد هم در کمال تعجب، خانواده‌ها می‌بینند، فرزندشان که تا پیش از رفتن به دانشگاه جزو نفرات برتر کلاس‌شان بوده، اکنون افت تحصیلی شدیدی پیدا کرده یا پس از چند ترم از رشته خود دلزده می شود و به فکر ترک تحصیل یا تغییر رشته می افتد. در این حالت علاوه بر هزینه، عمر و زمان فرد هدر خواهد رفت.

 اشتباهات رایج در انتخاب رشته

در آستانه انتخاب رشته توسط داوطلبان کنکور قرار داریم و در ادامه از اشتباهات رایجی خواهیم گفت که آن‌ها و خانواده‌های محترم‌شان باید ضمن آگاهی، مراقب باشند که مرتکب نشوند.

۱- در انتخاب رشته تقلید می‌کنید

در خور ذکر است شرایط برای هر داوطلب، منحصر به خود اوست و در هر داوطلب متفاوت است،بنابراین در صورت به جمع بندی نرسیدن، به یک مشاور انتخاب رشته مراجعه کنید و هرگز به تقلید از دیگران انتخاب‌رشته نکنید. همچنین با مشورت با افرادی که در آن رشته تحصیل کردند،اطلاعات خودتان را درباره هر رشته افزایش دهید تا به شناخت بهتری از درس‌ها و نحوه اشتغال در آن رشته برسید.

۲- هدف تان فقط مدرک ‌گرفتن است

امروزه دیگر به راحتی نمی‌توان گفت که کدام رشته از رشته‌های دیگر برتر و بالاتر است. کسانی که برای تحصیل به دانشگاه‌ می‌روند باید به فکر ادامه آن باشند، به خصوص اگر می‌خواهند کار مناسب‌تری پیدا کنند. بنابراین بهتر است که داوطلبان بر حسب علایق‌شان انتخاب رشته کنند تا بر حسب تحمیل خواسته دیگران. وقتی فرد به رشته‌ای علاقه دارد، برای ادامه تحصیل در آن رشته هم برنامه‌ریزی می‌کند و انگیزه دارد، در غیر این‌صورت دوره کارشناسی یا کاردانی خود را هم با بی‌میلی به پایان می‌رساند و ممکن است به احساس پوچی برسد. البته باید به بازار کار رشته مدنظرتان هم توجه کنید. هدف از دانشگاه رفتن، درس خواندن و مدرک‌ گرفتن نیست و در کنار افزایش سطح آگاهی و پیدا کردن یک سطح دانش بالاتر، بحث اشتغال هم مهم است، زیرا هدف بسیاری از دانشجویان برای ورود به دانشگاه، یافتن شغلی خوب است.

۳- به ملزومات تحصیل در شهرهای دیگر فکر نمی کنید

برخی کنکوری‌ها برای انتخاب‌رشته، دردسرها و ملزومات درس خواندن در شهرهای دیگر را درنظر نمی‌گیرند. شما قبل از انتخاب رشته باید از خود بپرسید که آیا فقط در شهر خود می‌مانید یا به شهر دیگر هم می‌روید؟ آیا غیر از شهرهای نزدیک، می‌توانید به شهرهای دور هم بروید؟ آیا در شهرهایی که بستگان یا فامیل نزدیک‌تان در آن‌جا زندگی می‌کنند هم انتخاب‌رشته می‌کنید؟ نظر خانواده‌تان درباره رفتن شما به شهرهای دیگر چیست؟ توصیه ما این است که تا حد امکان در شهر خودتان بمانید. به خصوص چنان چه شهر شما دارای دانشگاه سطح بالاست، تحصیل در شهر خودتان را به شهرهای دیگر ترجیح دهید.

۴- داشتن استعداد را مهم نمی دانید

در انتخاب رشته‌های خاص به استعدادها و توانایی علمی خویش توجه کنید. درست است که تلاش و پشتکار مهم است، اما داشتن کمی استعداد، شانس شما را برای موفقیت بیشتر می کند. به طور مثال، چنان چه می‌خواهید معماری بخوانید، باید اندکی استعداد کارهای هنری داشته باشید یا اگر می‌خواهید ریاضی بخوانید، باید پایه ریاضی قوی داشته باشید. اگر هم می‌خواهید وکیل شوید، باید قدرت بیان تان خوب باشد. به هیچ وجه از روی کم‌حوصلگی انتخاب رشته نکنید. در وهله نخست با خودتان خلوت کنید و بگویید آیا من استعداد لازم برای تحصیل در این رشته را دارم؟ ممکن است داوطلبی به رشته‌ای علاقه‌مند باشد، اما توانایی لازم برای موفقیت در آن رشته را نداشته باشد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262750

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *