http://didshahr.ir/262732

04:31 :: 1402/05/28

شیوع باورنکردنی ویروس کرونا، جهان را به‌ ویژه در بخش آموزش با مشکلات و چالش‌‌های بسیاری مواجه کرد چرا که برای جلوگیری از مرگ و میر، نظام تعلیم و تربیت وارد فاز مجازی شد.

آموزش مجازی

هر انسان ظرفیت‌های فکری و روحی بالقوه‌‌ای دارد و به هر میزان در به‌کارگیری آن‌ها موفق عمل کند، در مسیر موفقیت گام برخواهد داشت. هنگامی که میان ظرفیت یا استعداد‌های بالقوه ی افراد با استعدادهای به‌ کار ‌گرفته ‌شده‌ی آن‌ها فاصله‌ی زیادی باشد، در واقع آن‌ها دچار افت شده‌اند. همان‌طور‌که این موضوع در تمام دوره‌‌های زندگی انسان قابل مشاهده است، ممکن است در دوران تحصیل نیز رخ بدهد. چرا که دانش‌آموزان در دوران تحصیل با دشواری‌ها و موانع زیادی در زمینه‌های شخصی، روانی، خانوادگی، اجتماعی و یا امکانات تحصیلی روبرو هستند.

با توجه به این عوامل متعدد، وقتی سطح یادگیری یک دانش‌‌آموز و نتایجی که در آزمون‌ها کسب می‌کند، کمتر از حد انتظار است، افت تحصیلی رخ داده است. البته توقع و انتظار معلم‌ها و والدین با توجه به توان بالقوه‌ی هر دانش ‌آموز برآورد می ‎شود.

بررسی چالش تعطیلات دوران کرونا و افت تحصیلی دانش آموزان

کرونا ویروس با تغییر به پاندمی جهانی در سال ۲۰۲۰ مشکلات و چالش های بسیاری بر جهان تحمیل نمود که جهت جلوگیری و پیشرفت مرگ و میر بسیاری از سازمان های دولتی به خصوص نظام تعلیم و تربیت وارد عصر جدید از آموزش مجازی شد، تعطیلات برای بسیاری از دانش آموزان تهدید میتواند محسوب شود آن دسته از دانش آموزان شرایط مساعد مالی در خرید تجهیرات مجازی ندارند و والدین سواد کافی در هدایت تحصیلی این دسته از دانش آموزان ندارند، متعاقبا باعث ترک تحصیلی و افت تحصیلی خواهیم بود.

با توجه به اینکه از شیوع بیماری کرونا در جهان بیش از دو سال می‌گذرد، علل افت تحصیلی در دوران کرونا مورد بحث قرار گرفته است. شیوع باورنکردنی ویروس کرونا، جهان را به‌ ویژه در بخش آموزش با مشکلات و چالش‌‌های بسیاری مواجه کرد چرا که برای جلوگیری از مرگ و میر، نظام تعلیم و تربیت وارد فاز مجازی شد.

نقش معلم در افت تحصیلی در دوران کرونا

بررسی نقش معلم در افت تحصیلی دانش‌ آموزان می تواند بسیار چاره ساز باشد. دانش ‌آموزان از معلم انتظار دارند که تمام تلاش خود را برای گسترش دانش آنها به کار بگیرد. اما کیفیت آموزش یک معلم به عوامل متعددی بستگی دارد. روش تدریس، تعداد دانش‌ آموزان در هر کلاس، کاغذ بازی ‌های اداری و کمبود قابل‌ توجه نیروهای کادر مدرسه در کنار عوامل شخصی مانند میزان خلاقیت، صبر و الهام ‌بخش بودن یک معلم در کیفیت عملکرد او اثر دارد.

گاهی تنها به کارگیری نیروهای بیشتر در مدرسه و ایجاد فرصت‌ هایی برای ارائه ی آموزش حرفه ‌ای به معلمان، می‌ تواند عملکرد آ‎نها را به نحو چشمگیری بهبود ببخشد. مدت زمانی که برای تدریس در اختیار معلمین قرار داده می ‌شود، کیفیت آموزش را متاثر می‌ کند. گاهی زمان مقرر شده برای ارایه ی یک موضوع کافی نیست و معلم مجبور است از شیوه ‌های دیگری همچون افزایش تکلیف کمک بگیرد که خود این موضوع منجر به بروز مشکلات دیگری برای دانش ‌آموزان می ‌شود.

در کنار همه ی اینها، ضعف موجود در برخی روش‌ های مورد استفاده برای ارزیابی دانش‌ آموزان نیز ممکن است در افت تحصیلی آنها اثرگذار باشد.

تبلت آموزش مجازی

چگونه از افت تحصیلی جلوگیری کنیم؟

راهکارهای مختلفی برای جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان وجود دارد. برای پیشگیری از کاهش کیفیت یادگیری دانش آموزان باید شرایط تحصیل مناسب از سمت والدین و مدرسه فراهم شود. ایجاد شرایط آرام و با نشاط می‌تواند از بروز مشکلات افت تحصیلی پیشگیری کند. در ادامه به روش‌های جلوگیری از افت تحصیلی می‌پردازیم.

  • استفاده از مشاور تحصیلی
  • روابط دوستانه بین والدین و فرزندان
  • برطرف کردن مشکلات ناشی از مدرسه
  • اطمینان از سلامت جسمی و فیزیکی فرزندان
  • ایجاد شرایط و جوی آرام در خانه برای درس خواندن فرزندان
  • ایجاد حس اعتماد به نفس در فرزندان با تشویق و تحسین آن‌ها
  • استفاده از تدریس خصوصی برای رفع عقب ماندگی در دروس

چرا بعضی دانش آموزان به زبان انگلیسی علاقه ندارند؟

یادگیری زبان انگلیسی برای بعضی از دانش‌ آموزان کشورمان آسان نیست. زبان انگلیسی در کشور ما به عنوان زبان دوم تدریس می‌شود در صورتی که اهمیت این زبان در سراسر جهان، به عنوان زبان بین‌المللی بسیار زیاد است. دانش‌آموزان ایرانی با وجود آنکه می‌دانند در آینده به شدت به زبان انگلیسی نیاز دارند باز هم یادگیری زبان انگلیسی را به هر دلیلی به تعویق می‌اندازند.

سایت ما یکی از به روزترین مراجع درسی قبل از دانشگاه می‌باشد که کار خود را همزمان با مهرماه سال ۱۳۹۵ آغاز کرد شما میتوانید در همکلاسی به بهترین فایل های درسی با کیفیت بالا دسترسی داشته باشید. با توجه به شیوع کرونا و آموزش مجازی، بسیاری از دانش آموزان افت تحصیلی شدیدی را تجربه کردند و این موضوع با توجه به شرایط موجود کاملا عادی است و والدین باید سعی کنند با خریدن کتاب‌های درسی و استفاده از مشاور تحصیلی، فرزند خود را از افت تحصیلی دور کنند. همانطور که گفتیم شما می‌توانید برای نمونه سوال زبان هفتم به همکلاسی مراجعه کنید.

تا به حال به این قضیه توجه کرده‌اید که چرا دانش‌آموزان در کلاس درس زبان انگلیسی مدرسه، بازدهی خوبی ندارند اما در کلاس‌ های زبان آموزشگاهی، با علاقه حاضر شده و فعالیت کلاسی خوبی از خود نشان می‌دهند؟ حتی بسیاری از دانش‌آموزان، برای رفتن به کلاس‌های زبان آموزشگاهی داوطلب شده و تکالیف خود را به درستی و با دقت انجام می‌دهند اما همین دانش‌آموزان برای درس زبان انگلیسی در مدرسه، اشتیاقی ندارند.

تجربه‌ کلاس زبان انگلیسی آموزشگاهی، برای بسیاری از دانش‌آموزان جذاب بوده و باعث می‌شود که آن‌ها به درس زبان انگلیسی علاقه‌مند شوند. با مقایسه‌ای سطحی بین کلاس زبان آموزشگاهی و مدرسه، تفاوت های موجود و خلاءهای سیستم آموزشی رسمی و دولتی، نمایان می‌شوند.

آموزش مجازی

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262732

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *