http://didshahr.ir/262627

04:17 :: 1402/05/23

به بهانه اعلام نتایج کنکور، از رفتارهای ممنوعه کنکوری‌ها و اطرافیان‌شان در این شب و روزها گفتیم.

زمان انتشار نتایج کنکور این کارها را انجام ندهید

نویسنده : نرگس عزیزی| ‌ کارشناس‌ارشد مشاوره

به‌محض انتشار خبر اعلام نتایج مرحله اول کنکور، بعضی‌ها گوشی را برمی‎دارند و با فرد کنکوری یا خانواده‌اش تماس می‌گیرند تا از نتیجه و کارنامه آن فرد مطلع شوند.

کافی است شما در زندگی خود یک‎بار کنکور یا آزمونی داده باشید تا بدانید این روزها بین برخی افراد بازار سوال‎ کردن از نتیجه‌ به دست آمده، چقدر داغ است!

اما چرا پرسیدن از نتیجه کنکور نامناسب است و نباید چنین سوالی را از دوست و آشنا کنیم؟ در این مطلب همچنین از این خواهیم گفت که اگر کنکور داده‌ایم و کسی از ما درباره نتیجه پرسید، چطور پاسخ بدهیم، بهتر است؛ و این‎که اگر نتیجه غیرقابل قبولی گرفتیم، واکنش اصولی باید چگونه باشد؟

۳ دلیل اشتباه‌بودن پرسیدن رتبه کنکوری‌ها

۱- هر چقدر پرسیدن درباره نتیجه کنکور دیگران برای ما می‌تواند بی‌عارضه و بی‌فایده باشد، برای فردی که کنکور داده، می‌تواند عارضه به دنبال داشته باشد. کمترین عارضه هم البته افزایش استرس فرد است.

۲- بسیاری از ما به وقت حرف حاضریم سخنرانی‌های غرّایی درباره این که زندگی در کنکور خلاصه نمی‌شود و … داشته باشیم؛ اما آیا دقت کرده ‎اید که پرس‌و‌جو درباره نتیجه کنکور و اظهارنظرهای بعدی ما چقدر در تقویت فرهنگ غلطی که اهمیت بیش از حدی برای کنکور قائل است، نقش دارد؟

۳- از دخالت کردن و نظردادن بقیه درباره ابعاد مختلف زندگی‌تان ناراحت هستید؟ یادمان باشد هرچه مرزهای شخصی دیگران را بیشتر به رسمیت بشناسیم، احتمال این‎که دیگران هم مرزهای ما را به رسمیت بشناسند، افزایش می‌یابد.

واکنش اصولی در برابر کنجکاوها

اگر کنکوری هستید، حالا و بعد از اعلام اولیه نتایج کنکور، احتمالا این سوال برایتان پیش می‌آید که وقتی از نتیجه کنکورمان می‌پرسند، چه بگوییم؟

در مقابل افراد سمج: قرارگرفتن در برابر پرسش افراد سمجی که تعارف هم با آن‌ها داریم، تجربه خوشایندی نیست. معمولا هم در مقابل این افراد، پاسخ شفاف درباره این که نمی‌خواهید حرفی بزنید یا جواب سر بالا، جواب نمی‌دهد. پس شاید بهتر باشد بپذیرید که بدون مقاومت و در کمال خونسردی، نتیجه کنکورتان را به آن‌ها بگویید. پذیرش این موضوع می‌تواند استرس کمتری به شما وارد کند و از طرفی بابت اعلام نتیجه هم کمتر خودتان را سرزنش خواهید کرد.

در برابر آشنایانی که تعارف کمتری داریم: گاهی اما افرادی ممکن است از ما دراین باره سوال کنند که تعارف کمتری با آن‌ها داریم و می‌توانیم راحت‌تر حرف خودمان را بزنیم. در این مواقع می‌توانید خلاصه و شفاف بگویید: «متوجه علاقه و نگرانی شما درباره آینده‌ام هستم؛ اما حالا علاقه ای ‌ ندارم درخصوص کنکور صحبت کنم .»

با نصیحت‌کنندگان چه کنیم؟

اول این‌که به خاطر سلامت روان‎تان، نصیحت‌ها و سرزنش‌ها را برای خودتان خیلی پررنگ نکنید. از تکرار آن‌ها در ذهن‎تان جلوگیری و سعی کنید آن‌ها را به شکلی مثبت تفسیر کنید؛ چراکه هرچه تفسیرها منفی‌تر باشند، خودتان بیشتر از همه اذیت خواهید شد. اگر نصیحت‌ها ادامه‌دار است، پیش از این‎که از کوره در بروید، مودبانه اجازه بگیرید و از اتاق خارج شوید و درنهایت هم به‌یاد داشته باشید، به‌رغم همه شیرینی‌ها و تلخی‌ها، این روزها هم خواهد گذشت.

اگر رتبه‌مان بد است…

اگر بعد از مشاهده کارنامه کنکور و درصدها، از خودتان ناامید شدید، نکته مهمی وجود دارد که در صورت توجه به آن، می‌توانید زودتر خودتان را جمع‌وجور و برای آینده، خود را آماده کنید. اگر نگوییم در همه موقعیت‌ها، در بیشتر مواردی که به‎اصطلاح شکست می‌خوریم، ترکیبی از عوامل شخصی و عوامل بیرونی دست به دست هم می‌دهند تا اوضاع به این ترتیب پیش برود. به عنوان مثال در بحث کنکور، هم تلاش ما مهم است و هم این‎که ما در چه مدرسه‌ای و با چه معلمانی درس خوانده‌ایم، اهمیت دارد. دامی که بسیاری از افراد این روزها در آن می‌افتند، توجه بیش از حد به یکی از دو سر این طیف است. یعنی یا شروع به پررنگ کردن بیش از حد عوامل درونی کرده و به دنبال آن خود را سرزنش می‌کنند یا این‎که در مقابل همه چیز را گردن عواملی خارج از کنترل خود می‎اندازند و توجهی به اشتباهات‎شان ندارند. بنابراین اگر نتیجه کنکورتان خوب نشده، توجه داشته باشید که مجموعه‌ای از عوامل درونی و بیرونی شما را به این‎جا رسانده است. شناخت درست این عوامل به ما کمک می‌کند تا در مواردی خودمان را تغییر دهیم و در موارد دیگر در پی جبران موضوعاتی باشیم که تا به امروز کنترل زیادی بر آن نداشته‌ایم.

کنکور girl test

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262627

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *