http://didshahr.ir/262481

05:41 :: 1402/05/16

سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت : طرح جهش تولید در دیمزارها در سطح بیش از ۳۴۰ هزار هکتار با مشارکت بیش از ۲۹ هزارنفر کشاورز در ۱۱۵۱ روستای استان اجرا شد.

مزارع کشاورزی کشت و صنعت

نوبخت اژدری افزود : سطح ابلاغی برای اجرای برنامه جهش تولید در دیمزارهای استان ۳۲۰ هزارهکتار بود که افزون بر برنامه ابلاغی این طرح در سطح ۳۴۷۵۶۶هکتار با مشارکت ۲۹۵۳۰ نفر کشاورز دیمکار در ۱۱۵۱ آبادی کشت گردیده است.

وی افزود :در این طرح به میزان ۴۱۴۷۵ هکتار محصولات زراعی دیم در تناوب با غلات و انوع محصولات زراعی با تنوع بیشتر شامل نخود، عدس، کلزا، گلرنگ، کاملینا، ماشک، نخود علوفه ای، خلر، یونجه، اسپرس، فالاریس، خربزه، هندوانه، آفتابگردان، همیشه بهار، بالنگوی شهر، کتان(بزرک) و ارقام جدید گندم و جو زیر کشت رفت .

وی ادامه داد : پروژه های مهم طرح شامل حفظ بقایای گیاهی در سطح ۱۲۵۲۳۱ هکتار ، کشت عمود بر شیب زمین در سطح ۱۰۶۳۴۱ هکتار ، کشت مستقیم بدون شخم در سطح ۵۰۴۵ هکتار، تبدیل آیش زرد به سبز در سطح ۲۷۰۶۹ هکتار، پوشش بیمه در سطح ۱۳۱۷۸۵ هکتار انجام، تامین و توزیع بذر رسمی گندم ۹۰۹۲ تن، جو ۳۳۴ تن؛ نخود ۸ تن، ماشک ۱۵ تن- خلر ۵ تن- قره یونجه ۷.۲۵ تن- اسپرس ۸.۵ تن-بذر دانه های روغنی ۱۰ تن انجام گرفته است.

این مقام مسئول در خصوص مدیریت عوامل زیان رسان افزود: در بحث مدیریت عوامل زیان رسان با تشکیل اکیپ های پایش استانی، شهرستانی و دهستانی مبارزه با علفهای هرز مزارع در سطح ۶۰۰۲۲ هکتار- مبارزه با آفات مزارع بخصوص سن گندم، مگس گلرنگ و… در سطح ۱۴۹۰۲ هکتار-مبارزه با بیماریها ۱۰۰ هکتار انجام گرفته است.

وی در خصوص مدیریت تغذیه مزارع نیز افزود: در بحش تغذیه مزارع توجه بیشتری انجام گرفته و درسطح زیر کشت ۲۶۹۵۰۴ هکتار از کود پایه ازته، فسفاته و پتاسه استفاده شده است. میزان ۱۴۷۳۹ تن بذور رسمی و خود مصرفی موقع کاشت با بذرمال عناصر غذایی فسفر و روی تیمار شده است . در سطح ۳۶۶۸۹ هکتار از مزارع در مرحله پنجه زنی با کودهای NPK و اسید آمینه محلولپاشی و تغذیه تکمیلی انجام گرفته است .

اژدری ادامه داد : در بحث تغذیه محلولپاشی و مبارزه با عوامل زیان رسان در اکثر مزارع استان به دلیل شرایط خشکسالی شدید حاکم بر منطقه و خطر تشدید تنش خشکسالی در اثر سمپاشی با نظر محققین و کارشناسان بخش اجرا، عملیات مذکور انجام نگرفته است.

اژدری اضافه کرد : در سال زراعی جاری استان اردبیل از نظر شرایط آب و هوایی سال بسیار بدی را سپری نموده است که علاوه بر خشکسالی شدید از ابتدای سال زراعی در اکثر مناطق استان که از ابتدای سال زراعی تا به این تاریخ ۲۴۴.۹ میلی متر بارش رخ داده که در مقایسه با آمار بلند مدت(۳۰۱.۴میلیمتر) میزان ۵۶.۵ میلیمتر کاهش داشته و نسبت به بارش سال گذشته(۲۵۸ میلیمتر) میزان ۱۳ میلیمتر کاهش را نشان می دهد، از طرفی پراکنش بارندگی نیز غیرمناسب بوده، طوری که در زمان کاشت و مرحله پنجه دهی و خوشه دهی و در کل در مراحل حساس گیاهان زراعی دیم به تنش رطوبتی، بارندگی رخ نداده و از طرفی بارش بموقع دو هفته اخیر باعث گردیده عملیات برداشت مزارع غلات متوقف گردد و رطوبت محصول تولیدی افزایش یابد و همچنین به مزارع برداشت شده حبوبات قبل از عملیات خرمن و جداسازی دانه خسارت شدیدی وارد نموده و علاوه بر خشکسالی وقوع وزش باد سنگین و طوفان طی دو مرحله در آذرماه و اسفندماه۱۴۰۱ با سرعت ۱۳۸ کیلومتر در ساعت ، وقوع سرمازدگی در ۱۳ فروردین ۱۴۰۲- وقوع تگرگ و سیل های متعدد در خرداد و تیرماه باعث خسارت به مزارع استان در مناطق مختلف زده است.

وی در خصوص جذب ادوات مورد نیاز طرح نیز افزود: جذب ادوات بیش از برنامه ابلاغی تعداد ۲۵۵ فقره پرونده به شعب بانک ملی معرفی شده و تعداد ۱۵۷ دستگاه انواع ادوات و ۳ فقره بازسازی کمباین از محل اعتبارات طرح جهش تولید در دیمزارها جذب و مجموع ۱۴ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است، البته توان استان بیش از این می باشد و متقاضیان زیادی داریم و در صورت تامین اعتبار برای شعب بانک ملی استان امکان افزایش جذب وجود دارد .

وی ادامه داد : عملیات برداشت مزارع طرح جهش تولید در دیمزارها با نظارت کارشناسان در حال برداشت است و تا به این تاریخ ۲۳۱۴۶۴ هکتار از مزارع طرح با میزان تولید ۱۵۱۶۱۶ تن انجام گرفته است از جمله گندم در سطح ۱۲۹۰۷۸ هکتار با عملکرد ۵۵۸ کیلوگرم در هکتار که در مجموع ۱۴ درصد رشد در تولید محصولات زراعی حادث شده و برداشت مزارع در سطح استان بخصوص در مناطق مرکزی و جنوب استان همچنان تا پایان مرداد ماه تداوم دارد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262481

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *