http://didshahr.ir/262055

01:06 :: 1402/04/29

ابیانه یکی از مرتفع‌‌‌ترین مناطق مسکونی ایران است که مردم محلی به آن ویونا نیز می‌‌‌گویند. تلفیقی است از کویر و کوه که با ایجاد منظره‌‌‌ای بکر و زیبا توانسته است خود را از دیگر روستاها متمایز کند.

ابیانه؛ ترکیبی از کویر و کوه

معماری قرمز خانه‌‌‌های ابیانه در کنار پوشش سنتی مردم محلی از ویژگی‌‌‌های منحصر به فردی است که این روستا را به‌‌‌راستی جدا از روستاهای کشور کرده است. روستایی با چهارفصل زیبا که در هر زمان، غوغایی از رنگ‌‌‌ها در آن جلوه می‌‌‌کند و گردشگرانش را به تسخیر خود درمی‌‌‌آورد. اما ویژگی دیگر این روستا عدم‌ارتباط ساکنان آن با شهرهای اطراف است که احتمالا دلیلی است بر حفظ سنت و فرهنگ کهن و غنی این روستا که تا امروز هم پایدار مانده است.

به‌‌‌علاوه فعالیت ابیانه در فضای مجازی، امتیاز دیگری است که شرایط این روستا را برای انتخاب شدن، مهیاتر می‌‌‌کند. با جست وجویی ساده در اینترنت اطلاعات کاملی از این روستا در اختیار علاقه‌‌‌مندانی قرار می‌گیرد که به گردشگری در چنین فضاهایی متمایل هستند.

دراین‌‌‌باره، منصور زیرک، کارشناس میراث فرهنگی و دوستدار گردشگری بیان می‌‌‌کند: روستای ابیانه میراث فرهنگی ناملموسی است که قابلیت‌‌‌های زیادی برای انتخاب شدن در این رقابت دارد. وی تصریح می‌‌‌کند: روستایی است که دخل و تصرف چندانی در آن نشده، بافت اصیل خود را تقریبا حفظ کرده و اگر مرمت و بازسازی هم انجام‌‌‌گرفته بر طبق اصول بوده است که همه این موارد، امتیاز بزرگی در مقایسه با هفت روستای دیگر ایرانی است که در این رقابت شرکت می‌‌‌کنند.

این کارشناس ادامه می‌‌‌دهد: اگر به‌‌‌عنوان‌‌‌مثال با روستای کندوان که یکی از این گزینه‌‌‌هاست مقایسه شود به‌رغم قابلیت‌‌‌های جداگانه‌‌‌ای که هرکدام دارند و شانسی برای انتخاب شدن است اما ابیانه به دلیل همان موارد اشاره‌‌‌شده به‌‌‌علاوه لباس محلی مردمش ‌‌‌که حالت زنده‌‌‌ای دارد قابل‌‌‌توجه‌‌‌تر به نظر می‌‌‌آید. همچنین فضای جغرافیایی، اقلیم چهارفصل و مراسم و آیین‌‌‌هایی که به این روستا روح می‌‌‌بخشد امتیازات مهمی به شمار می‌‌‌روند.

اما ویژگی بسیار مهم دیگرش، مرکزیت این روستا در ایران است به‌‌‌طوری که راه‌‌‌های دسترسی به آن آسان‌‌‌تر از دیگر نقاط بود و این مورد نیز به‌‌‌عنوان امتیاز ویژه برای ابیانه مطرح است.

وی در ارتباط با قابلیت‌‌‌های بوم‌گردی این روستا می‌‌‌گوید: بوم‌گردی مانند بسیاری از موارد دیگر، همچنان دارای ضعف‌‌‌هایی است و انتظارات را برآورده نکرده است اما ابیانه از مکان‌‌‌هایی است که پتانسیل بسیار بالایی در این زمینه دارد و البته مردمش هم همکاری خوبی دارند؛ بنابراین لازم است سرمایه‌گذاری بیشتری نیز در این مورد انجام شود.

زیرک می‌‌‌افزاید: صنایع‌‌‌دستی بسیار زیبا و موزه ارزشمند این روستا هم از دیگر مهماتی است که نباید نادیده انگاشت و قطعا از قابلیت‌‌‌هایی است که در چنین امتیازدهی‌‌‌هایی، پراهمیت محسوب می‌شود.

جالب آنکه تعدادی از خانه‌‌‌های قابل سکونت ابیانه دارای درب‌‌‌های چوبی زیبا با کنده‌‌‌کاری‌‌‌های پرارزش است که چند سال قبل این درب‌‌‌ها ثبت و دارای شناسنامه شده‌‌‌اند. به گفته این دوستدار گردشگری، ابیانه پکیجی تمام‌‌‌عیار از ویژگی‌‌‌های ممتازی است که یک روستا باید داشته باشد. وی خاطرنشان می‌‌‌کند: با این اوصاف و با وجود چنین امتیازاتی، بحث اصلی و قابل‌‌‌توجه آن است اگر ابیانه انتخاب شود چه اتفاقی رخ می‌‌‌دهد؟

ابیانه؛ ترکیبی از کویر و کوه

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262055

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *