http://didshahr.ir/262026

09:20 :: 1402/04/28

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور دردیدار با استاندار اردبیل گفت : عده ای در خصوص بیماری سفیدک دروغی سیب زمینی در استان سیاه نمایی می کنند و با بزرگنمایی این بیماری به دنبال منافع و مطامع شخصی هستند.

مزرعه سیب زمینی

حسین رنجبراقدم افزود: در بازدید سه روزه از مناطق مختلف مزارع سیب زمینی در اردبیل و از کانون انتشار آن صراحتاً اعلام می دارم برخی با قلم فرسایی غیر واقع و وارونه دادن واقعیت ها با اهداف خاص به کشاورزان سیب زمینی کار خیانت می کنند و این به ضرر اقتصاد استان می باشد.

وی بیان داشت : در حال حاضر این بیماری در سطح مزارع استان کنترل شده و به لحاظ کمی خسارتی وارد نکرده ولی به لحاظ کیفی احتمالا متاثر شود و آنهم هنگام برداشت و با آزمایش مشخص خواهد شد.

رنجبر هجمه ناجوانمردانه برخی افراد در این خصوص را جفا در حق کشاورزان و بدور ار انصاف دانسته که نهایتاً دود اینگونه رفتارها به چشم کشاورزان خواهد رفت .

– سمپاشی هوایی توجیه فنی و علمی ندارد

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور در جواب عده ای که سمپاشی هوایی توسط هواپیما را برای کنترل این بیماری مفید می دانند گفت : سمپاشی هوایی به لحاظ آلودگی زیست محیطی در دنیا منسوخ شده مگر در شرایط حاد و بحرانی و برای آفت های خاص انجام میشود ،در حالیکه به دلیل عدم یکپارچی مزارع سیب زمینی در استان و به خطر افتادن سلامت انسان و سایر موجودات زنده به هیچ وجه توصیه نمی شود.

– تشکیل قرارگاه مبارزه با سفیدک دروغی سیب زمینی در اردبیل

معاون وزیر گفت : طی تدابیر بعمل آمده قرارگاه مبارزه با سفیدک دروغی سیب زمینی در مرکز استان راه اندازی شد که در ذیل آن پایگاههای مبارزه با سفیدک دروغی سیب زمینی در مراکز جهاد کشاورزی در شهرستانها ایجاد شده است که در قالب میز خدمت سه وظیفه مهم دارند: اطلاع رسانی به کشاورزان از طریق پیامک و رسانه های جمعی ، پاسخگویی به سوالات کشاورزان به صورت ۲۴ ساعته و انجام مشاوره لازم و همچنین در معرض دید قراردادن نمونه سموم تایید شده و ارائه لیست فروشگاههای مجاز توزیع سموم کشاورزی همراه با لیست قیمت قانونی آن.

در ادامه جلسه رئیس سازمان حفظ نباتات کشور ، عدم تامین بذر سالم ، شرایط اقلیمی مناسب برای رشد و تکثیر قارچ، غالبیت کشت ارقام آکریا که حساس به این بیماری میباشد، تراکم بالای بوته ها و عدم رعایت فاصله مناسب کشت ، نبود تهویه مناسب در مزارع، عدم رعایت تاریخ کاشت مناسب و عدم رعایت اصول زراعت توسط برخی از کشاورزان را از عوامل وفاکتورهای تشدید و شیوع این بیماری در استان دانست

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/262026

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *