http://didshahr.ir/261899

02:44 :: 1402/04/25

معذبم چون یکی از فامیل‌های خانمم قبلا خواستگارش بوده است

جوان افسرده Depressed young

نویسنده : دکتر هادی غلام‌محمدی| ‌ مشاور ‌خانواده

سوال: یک سال و نیم پیش، متاهل شدم. الان ۲۷ ساله هستم. مشکلی دارم که در تمام جمع‌های خانوادگی، باعث به هم ریختن اعصابم می‌شود و اذیتم می‌کند. چند وقت پیش متوجه شدم که یکی از فامیل‌های خانمم، قبلا خواستگارش بوده اما به‌ دلیل مخالفت مادر پسر، ازدواج نکردند. خانمم را قبول دارم ولی هرجایی که این فامیل هست، معذب می‌شوم. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، یکی از رموز تجربه آرامش در زندگی ‌مشترک داشتن اعتماد به طرف مقابل است. در بسیاری از مواقع افکار منفی به ما هجوم می‌آورند و آن‌قدر تکرار می‌شوند که ما آن‌ها را با حقیقت مساوی و برابر می‌دانیم! اما در حقیقت داستان افکار، داستان جالبی است به این معنا که افکار معمولا واقعی نیستند و فقط به گونه‌ای ظاهر می‌شوند که ما را تحت تاثیر قرار دهند. به عنوان مثال شما ممکن است در حضور فرد مدنظر مدام افکاری شبیه این داشته باشید که نکند همسرم همچنان به فلانی علاقه داشته باشد و … ، اما در مواقعی که او را نمی‌بینید، چنین احساسی نداشته باشید. بنابراین شما باید این افکار خود را رها کنید. و اما چند توصیه دیگر به شما:

به زندگی ‌مشترک‌تان آسیب نزنید

این ‌که در گذشته چه چیزهایی اتفاق افتاده است، باعث سمی شدن افکارمان می‌شود و ما را وادار می‌کند که به‌رغم میل باطنی‌مان به رابطه و زندگی‌ مشترک خود آسیب بزنیم. حواس‌مان باشد که زندگی مشترک همانند بچه کوچکی نیاز به مراقبت و نگهداری دارد تا رشد کند و بزرگ شود. کنترل یکدیگر و افکار منفی باعث آسیب به رابطه می‌شوند و با فلسفه مراقبت از رابطه در تعارض‌اند.

در این باره چیزی به همسرتان نگویید

حساسیت شما به یکی از فامیل‌های خانم‌تان و بیان این موضوع به او می‌تواند آثار مخربی بر سلامت روان همسرتان داشته باشد و به عبارتی ایشان در جمع‌های خانوادگی دچار نگرانی و اضطراب خواهد شد. همچنین همسرتان از حضور در شبکه ارتباطی و اجتماعی خود احساس خوبی نخواهد داشت و مدام نگران حال و واکنش شما خواهد بود و آرامش نخواهد داشت. پس توصیه می‌کنم این نگرانی را با همسرتان در میان نگذارید.

شما هیچ رفتار آسیب‌زایی از همسرتان ندیده‌اید پس …

گفته‌اید خانمم را قبول دارم. نکته پایانی هم این که در صورتی که موضوعات مطرح‌ شده که قالب توصیه و پیشنهاد دارند، نمی‌توانند توسط شما اجرا شوند یا کنترل افکار و موضوعات مطرح ‌شده برای‌تان غیرممکن و سخت است، به همراه همسرتان به مشاور خانواده مراجعه کنید. یادتان باشد که شما هیچ‌گونه رفتار آسیب‌زایی از همسرتان ندیده‌اید و این به معنای تعهد و وفاداری و البته دوست‌داشتن شما توسط ایشان است و نباید دست به کاری بزنید که شرایط را برای ادامه این زندگی با چالش‌های جدی مواجه کند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261899

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *