http://didshahr.ir/261785

06:33 :: 1402/04/20

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت : بیست و هشت درصد از اراضی آبی کشاوزری استان به سیستم های نوین آبیاری تحت فشار مجهز شده است.

نادر تقی زاده

نادر تقی زاده

نادر تقی زاده با اعلام این خبر افزود: کل اراضی آبی استان ۲۵۲ هزارهکتار شامل ۳۶ هزار هکتار باغ و ۲۱۶ هزار هکتار زراعت می باشد.

عملیات اجرایی سامانه های نوین آبیاری از سال ۷۴ در استان شروع شده و تاکنون بیش از ۴۵ هزار هکتار اجرا شده است . از این میزان ۸ هزار و ۱۵۶ هکتار به آییاری قطره ای و تیپ و ۲۳ هزار ۵۲۶ هکتاربارانی و ۱۴ هزارو۲۷۹ هکتار کم فشار اختصاص داده شده است و حدود ۲۵ هزار هکتار نیزتوسط کشاورزان بدون استفاده از تسهیلات دولتی به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده اند که با احتساب آن بیش از ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان به سامانه نوین آبیاری مجهز شده که حدود ۲۸ درصد از اراضی کل استان را شامل می شود.

وی افزود : حدود ۴۲ هزار هکتار نیز در قالب پروژه مهار آبهای مرزی اجرا گردیده است.

تقی زاده ادامه داد : با توجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی های پی در پی ضرورت صرفه جویی از آبهای موجود در دستور کار جهاد کشاورزی قرار گرفته وباید از منابع آبی موجود استفاده بهینه شود .

این مقام مسئول افزود: با توجه به حجم بالای استفاده آب در حوزه کشاورزی تجهیز آبیاری مدرن برای جلوگیری از هدر رفت آب مورد توجه جدی قرار گرفته است.

وی افزود: برای این موضوع باید پروژه های مهم و اولویت دار در آب و خاک تعریف شود و به موقع اجرا و مورد بهره برداری قرار گیرد .

وی تاخیر در اجرای پروژه را امری نابخشودنی خواند و از مسئولان آب و خاک استان خواست که در انجام بموقع پروژه اهتمام لازم را داشته باشند و در بازده زمانی تصویب شده تمام نمایند تا هم بارمالی اضافی تحمیل نشده و هم مشکلات اجتماعی و اعتماد عمومی سلب نشود .

وی گفت : اگر می خواهیم امنیت غذایی و سفره مردم رنگین شود باید کاری کنیم که فعالیت هایمان نتیجه محور باشد واین مهم با علم و آگاهی و عزم جزم با تلاشهای شبانه روزی وبا پیگیری و نظارت مستمر محقق خواهد شد ..

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261785

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *