http://didshahr.ir/261310

01:56 :: 1402/04/03

مشاوره فردی: دلخوری بین فرزندانم بدجوری بالا گرفته و حرمت یکدیگر را نگه نمی دارند.

خانواده ای که حرمت در آنجا شکسته شد

نویسنده : دکتر حسین محرابی | ‌روان‌شناس

سوال: فرزندانم از یکدیگر به دلیل یک مسئله مالی، بدجوری دلخور شدند و حرمت یکدیگر را شکستند. به همین دلیل، دیگر جمع خانوادگی نداریم. البته با من و مادرشان مشکلی ندارند و جداگانه به ما سر می‌زنند. هرچه می‌گویم که یک نفر‌تان کوتاه بیایید، قبول نمی‌کنند. چه کنم؟

پاسخ: پدر گرامی، اطلاعاتی درباره شرایط خود، تعداد فرزندان و … به ما ندادید اما از این‌که بین فرزندان شما به دلیل مسائل مالی اختلاف به وجود آمده است، متاسفم. در ادامه چند توصیه به شما دارم.

از هیچ‌کدام از فرزندان تان جانبداری نکنید

در قدم اول از شما می‌خواهم که از هیچ‌کدام از فرزندان ‌تان جانبداری نکنید. هر چند ممکن است شما ذهنیتی درباره حق داشتن یکی از فرزندان تان داشته باشید ولی در عین حال لازم است که بی‌طرفی خود را حفظ کنید و از هیچ‌کدام حمایت نکنید تا شائبه تبعیض به وجود نیاید و در گام بعدی اگر قرار باشد بین آن‌ها وساطت کنید، همگی تمکین کنند زیرا اگر شما از منظر قضاوت و داوری صحبت کنید، آن‌گاه امکان صلح و سازش و میانجی‌گری توسط شما از بین خواهد رفت.

خواسته‌تان را به فرزند بزرگ‌تر بگویید

پیشنهاد می‌کنم صحبت کردن را با فرزند بزرگ‌تر شروع کنید و ابتدا به وی بفهمانید که از این موضوع رنج می‌برید و آشتی کردن آن‌ها خواسته قلبی و جدی شماست و هر طور شده باید انجام شود. سپس درباره گذشت کردن و ثمرات آن و همچنین کم اهمیت بودن مادیات در برابر روابط صمیمانه خانوادگی با وی گفت‌وگو کنید. در پایان یادآوری کنید که ادامه این وضعیت ممکن است به روابط بین اعضای خانواده آن‌ها آسیب بزند. همچنین یادآوری کنید که مسلما این موضوع نمی‌تواند برای همیشه تداوم پیدا کند ولی هر قدر دیرتر تمام شود، ارزش آن کم می شود و بدون شک ارزشمندی کار کسی که الان پیشقدم شود، نزد همگان و به ویژه خود شما بیشتر خواهد بود.

در ضمن، ممکن است همسر و فرزندان بچه‌های‌تان هم درگیر این موضوع شده باشند بنابراین اگر فکر می‌کنید که آن‌ها در پیشبرد این هدف می‌توانند به شما کمک کنند ابتدا با عروس یا داماد‌ها و حتی نوه‌های تان صحبت کنید تا حداقل اگر کمکی نمی کنند، مخالفت نداشته باشند.

مشکل را بین فامیل بازگو نکنید

اگر به هر دلیلی فکر می‌کنید که خودتان از عهده انجام این کار بر نمی‌آیید، بهتر است از یک مشاور و روان‌شناس با تجربه و دارای مجوز کمک بگیرید. از بازگو کردن مکرر این موضوع بین فامیل خودداری کنید و از واسطه قرار دادن دیگران هم تا حد امکان بپرهیزید و فقط از روان‌شناس و مشاور کمک بگیرید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261310

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *