http://didshahr.ir/261215

01:20 :: 1402/03/30

در این مطلب به ۵ دلیل نقص های احتمالی که باعث عدم چرخش فن در یخچال می شود، اشاره می کنیم.

مدل های یخچال نو فراست مجهز به فن می باشد  که در نزدیکی اواپراتور در فریزر قرار داشته و به طور معمول، هوای سرد را از طریق سیستم خاصی از کانال ها به داخل محفظه تبرید هدایت می کند، به همین دلیل خنک سازی در محفظه انجام می شود.

اغلب کاربران از روشن نشدن و عدم چرخش فن در یخچال No Frost شکایت دارند . به عنوان یک قاعده، نتیجه گیری بر این اساس انجام می شود که عملکرد خود این فن قابل شنیدن نیست. گاهی اوقات، کاربران متوجه می شوند که در فن هیچ چرخشی وجود ندارد. در این مقاله در مورد اینکه چرا این اتفاق می افتد و خرابی هایی که باعث ایجاد این مشکل می شوند به توضیح پرداخته ایم.

 چه زمانی خودتان می توانید مشکل را برطرف کنید؟

عدم چرخش فن بدون خرابی در یخچال نو فراست می تواند به دلایل زیر باشد بنابراین قبل از تماس با تعمیرکار موارد زیر رار بررسی کنید:

۱ – آیا درب یخچال بسته است؟ هنگامی که درب دستگاه باز است، یخچال فن را خاموش می کند، زیرا هوای سرد از محفظه ها خارج می شود و خنک شدن آن فایده ای ندارد. برای روشن شدن فن، درب باید بسته باشد.

۲ – خرابی یکباره برد کنترل. گاهی اوقات برد کنترل می تواند هنگ کند . برای تنظیم مجدد، یخچال را به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه از برق جدا کنید. اگر فن پس از روشن شدن به طور معمول شروع به کار کرد، نیازی به تماس با تعمیرکار نیست.

5 علت عدم چرخش فن در یخچال

 نقص های احتمالی که باعث عدم چرخش فن در یخچال شده و نیاز به تعمیر دارند ، کدامند؟

متاسفانه اکثر مواردی که فن کار نمی کند مربوط به خرابی یخچال است. اغلب فن به دلیل خرابی اجزای زیر نمی چرخد:

 ۱ . خرابی سیستم یخ زدایی No Frost

هنگامی که یخچال No Frost کار می کند، یخ زدگی روی اواپراتور در فریزر ایجاد می شود. برای اینکه به برفک  تبدیل نشود، المنت گرمایش توسط سنسور یخ زدایی روشن می شود و  یخ را در اواپراتور ذوب می کند و سیستم No Frost بدون یخ زدایی دستی کار می کند.

اگر یک یا چند جزء سیستم یخ زدایی از کار بیفتد (فیوز، المنت یخ زدایی، تایمر یخ زدایی)، فن روشن نمی شود و برفک روی اواپراتور ایجاد می شود. از آنجایی که فن در نزدیکی اواپراتور قرار دارد، اگر سیستم یخ زدایی خراب شود، یخ تشکیل شده مانع از چرخش پره های فن می شود و چرخش متوقف می شود.

اغلب، به دلیل مسدود شدن یخ، پره ها شکسته می شوند یا موتور فن می سوزد. این شایع ترین خرابی است که در طی آن عدم چرخش فن اتفاق می افتد.

در نتیجه فن کار نمی کند. ممکن است یخچال No Frost صدای غیرعادی یا جغجغه مانندی ایجاد کند. همچنین ممکن است برفک در فریزر قابل مشاهده باشد، در حالی که محفظه یخچال به خوبی یخ نمی زند یا اصلا خنک نمی شود.

 ۲ . خرابی فن

به دلیل عمر طولانی یا خرابی سیستم یخ زدایی، موتور فن سوخته می سوزد، بنابراین نمی چرخد. در نتیجه فن در یخچال No Frost کار نمی کند و صدای عملکرد آن شنیده نمی شود. محفظه یخچال به خوبی خنک نمی شود یا اصلا خنک نمی شود.

 ۳ . خرابی برد کنترل که  باعث عدم چرخش فن در یخچال می شود

اگر تک تک عناصر از کار بیفتند یا مسیرها / کنتاکت ها در مدار فن یا سیستم یخ زدایی بسوزند یا اکسید شوند نشان از خرابی برد کنترل در یخچال می دهند . خرابی برد همچنین با نوسانات برق یا رطوبت زیاد همراه است که در آن یخچال کار می کند.در نتیجه فن No Frost روشن نمی شود و محفظه یخچال سرد نیست.

۴ . آسیب دیدن سیم کشی یا کنتاکت ها در مدار فن

احتمالاً به دلیل استفاده طولانی مدت یا رطوبت زیاد، کنتاکت ها  سوخته یا اکسید می شوند.  در نتیجه فن کار نمی کند و صدای آن شنیده نمی شود، در حالی که محفظه یخچال به خوبی یا اصلا خنک نمی شود.

 ۵ . سوختن چراغ داخل یخچال

دکمه روشن شدن چراغ در یخچال های نو فراست دارای سه کنتاکت است که یکی از آنها به فن منتهی می شود. به طور معمول، فن تنها زمانی روشن می شود که درب یخچال بسته باشد و چراغ  داخل دستگاه خاموش باشد. اغلب کنتاکت ها  در دکمه می سوزند و سپس فن یا اصلاً روشن نمی شود یا یک بار دیگر کار می کند (مثلاً چندین چرخه کار می کند ، سپس روشن نمی شود ، پس از مدتی شروع به کار می کند) در نتیجه فن روشن نمی شود و ممکن است نوری در یخچال نباشد. در این صورت دکمه خراب باید با یک دکمه جدید جایگزین شود.

تشخیص علت عدم چرخش فن در یخچال ، نیازمند عیب یابی توسط تعمیرکار با تجربه است. امروزه اکثر تعمیرگاه ها با اعزام تکنسین در محل اقدام به تعمیرات می نمایند. تعمیر یخچال بوش در مشهد و سایر برندهای ایرانی و خارجی توسط تعمیرگاه سامان سرویس انجام می شود . ۰۹۱۵۲۰۶۶۱۶۸
www.samanserviceco.com

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/261215

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *