http://didshahr.ir/260957

02:00 :: 1402/03/22

در این نوشتار به برخی نکات ایمنی که در حین حفر چاه به روش دستی صورت می گیرد، اشاره می کنیم.

حفاری چاه به روش دستی از ساده ترین روش های حفر چاه می باشد. حفر چاه به روش دستی با استفاده از نیروی انسانی و وسایلی مانند چرخ چاه، کلنگ، بیلچه، مته و غیره صورت می گیرد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود تجهیزات مدرن معمولا با استفاده از نیروی مکانیکی و ماشین های پیشرفته چاه های مختلف را حفر می کنند و روش دستی بیشتر توسط افراد مسن در روستا ها و مناطقی که با کمبود امکانات مواجه هستند مورد استفاده قرار می گیرد.حفر چاه به روش دستی از کم هزینه ترین روش های حفر چاه می باشد.

 مزایای حفاری دستی

گفتیم که  حفاری چاه به روش دستی هزینه های بسیار کمتری را نسبت به سایر روش ها حفاری در بر دارد.علاوه بر این، حفاری چاه به روش دستی از آنجایی که به تجهیزات و ابزار های خاص نیاز ندارد بسیار انعطاف پذیر می باشد و تقریبا می توان در هر نوع زمینی از این روش استفاده کرد.

 حفر چاه با استفاده از مته دستی

مته دستی یکی دیگر از وسایلی است که در حفاری چاه به روش دستی از آن استفاده می شود.در این روش حفر چاه با استفاده از مته دستی شروع شده و تا زمانی ادامه پیدا می کند که حفر چاه به طور کامل انجام شده باشد.در حفاری چاه با استفاده از مته دستی، عمق چاه و اینکه تا چه مقداری زمین باید کنده شود، با توجه به جنس زمینی که در آن مشغول به حفاری می باشند تعیین می شود. در این روش در صورتی که زمین سفت و غیر قابل ریزش باشد، تا زمانی که به آب برسند حفاری را ادامه می دهند.

علاوه بر این، بررسی مواردی مانند وجود فاضلاب ها، جنس و نوع خاک، وجود قنات های قدیمی، وجود تاسیساتی همچون تلفن، برق، گاز، آب و غیره نیز دارای اهمیت می باشند و در هنگام حفاری چاه به روش دستی باید به آن ها توجه شود.

4 نکته ایمنی برای حفر چاه دستی

 برخی نکات ایمنی که در حین حفر چاه به روش دستی بهتر است رعایت کنید

 ۱ . استفاده از طناب به همراه کمربند ایمنی

استفاده از طناب و کمربند ایمنی از موارد ایمنی می باشد که توصیه می شود حتما در حین حفر چاه به آن توجه داشته باشید. در حفاری چاه به هر روشی هنگامی که عمق چاه افزایش می یابد احتمال سقوط ناگهانی افراد وجود دارد.استفاده از طناب به همراه کمربند از این اتفاق تا حد زیادی می تواند جلوگیری کند. شما برای این کار باید طناب را به یک محل مناسب وصل کنید و از طنابی استفاده کنید که جنس و مقاومت آن به حدی باشد که بتواند وزن افراد را تحمل کند.
علاوه بر این توصیه می شود هر چند وقت یکبار و مخصوصا در هنگام بارندگی دیواره های چاه را بررسی کنید و ببینید که آیا دیواره ها ریزشی می باشند یا خیر.

 ۲ . استفاده از لباس و کفش مناسب حفاری

توصیه می شود در حین حفاری چاه از لباس و کفشی استفاده کنید که برای این کار مناسب باشند. ترجیحا بهتر است از لباس هایی که یک تکه می باشند استفاده نکنید؛ زیرا این گونه لباس ها حرکت فرد را محدود کرده و او را تحت فشار قرار می دهند.علاوه بر این، در حین کار امکان لغزش افراد نیز وجود دارد. از این رو بهتر است از کفش ها و یا چکمه هایی استفاده کنید که کشش مناسبی داشته باشند و از زمین خوردن افراد جلوگیری کنند. پوشیدن لباس مناسب در برخی مواقع از آسیب های فیزیکی نیز جلوگیری می کند.

 ۳ . اجسام سنگین را به صورت اصولی بلند کنید

بدون شک در حین حفاری چاه به روش دستی و یا روش های دیگر نیاز می شود که اجسام سنگین را جا به جا کنید. بسیاری از افراد در هنگام جا به جایی اجسام سنگین، این کار را به صورت نادرست و غیر اصولی انجام می دهند که به مرور زمان موجب آسیب رسیدن به بدن و سلامت آن ها می شود. از این رو بهتر است که این کار را درست و به صورت اصولی انجام دهید. شما باید در هنگام بلند کردن اجسام سنگین آن ها را طوری بلند کنید که به کمر شما فشاری وارد نشود. فشاری که از بلند کردن اجسام به کمر شما وارد می شود می تواند باعث آسیب رسیدن به مهره های کمر شما و همچنین دیسک کمر شود.بهتر است اجسام سنگین را به این صورت جا به جا کنید که فشار و سنگینی آن ها بر روی پا ها و زانو های شما قرار گیرد تا به کمر آسیبی نرسد.

 ۴ . ایمن سازی دیواره های چاه

ریزش دیواره های چاه ، از بزرگترین عوامل تخریب چاه است لذا طی حفاری و بعد از حفاری باید با بکارگیری سازه های مناسب ، چاه را ایمن سازی کرد. انواع کول سیمانی ، کول انباری ۵۰ در ۹۰ ، کول میله ۸۰ و ۷۰ و… از پرکاربرد ترین سازه های بتنی برای جلوگیری از ریزش چاه هستند.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را با حفاری چاه به روش دستی و مزایای آن و همچنین برخی نکات ایمنی در رابطه با آن آشنا کنیم.

چاه

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260957

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *