http://didshahr.ir/260929

01:48 :: 1402/03/22

مشاوره فردی: بچه ام عاشق بازی ‌کردن است، اما من حوصله ندارم.

با دخترم دعوا می کنم تا بی خیال من شود

نویسنده : ریحانه نوذریان| ‌ کارشناس ‌‌ارشد روان‌‌ شناسی

سوال: دختری دارم ۳ ساله. خیلی دوست دارد با من که پدرش هستم بازی کند، اما من بیشتر اوقات حوصله ندارم. چند بار مجبور شدم که دعوایش کنم تا دست از سرم بردارد. لطفا راهنمایی ام کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، بسیاری از پدرها همچون شما، ساعات زیادی از روز را در بیرون از خانه مشغول هستند، اما این‌ که شما به دنبال راه‌حلی برای اصلاح رابطه‌تان با فرزند خود هستید، بسیار خوب است. شما فرزندی دارید که بازی جزو نیازهای اولیه اوست یک واقعیت غیرقابل انکار است و این ‌‌که شما به‌عنوان پدر چه نقش مهم و تاثیرگذاری در شکل گیری شخصیت او دارید، هم غیر قابل‌انکار است. در ادامه، چند توصیه به شما دارم.

به این ۳ سوال فکر کنید

برای شما رابطه‌ با فرزندتان مهم است؟ آیا این رابطه بناست یک رابطه طولانی مدت همراه با شادکامی و موفقیت باشد؟ و این‌‌ که تربیت دخترتان برایتان مهم است؟ اگر جواب شما به این سوالات مثبت است، می‌توان نتیجه گرفت که فرزند پروری جزو ارزش‌های شماست و این موضوع می‌تواند به رغم همه خستگی‌ها و سختی‌های کار بیرون، راه را برای شما هموار کند. از خودتان بپرسید آیا این مدل رفتاری که اکنون با دخترم دارم، من را به خواسته‌ام که داشتن یک رابطه خوب، محکم و طولانی مدت با اوست، می‌رساند یا نه؟

نیازهای دخترتان را بشناسید

این موضوع قابل درک است که شما بعد از خستگی کار روزانه احتیاج به استراحت دارید، اما فرزند شما به خواست خودش به این دنیا نیامده و به عنوان یک کودک نیازهایی مطابق با رشدش دارد. شاید اکنون برای شما بازی کردن با دخترتان سخت و خسته‌کننده به نظر برسد، اما به یاد داشته باشید که کودکان بسیار سریع رشد می‌کنند و نیازهای‌شان هم به همان سرعت تغییر می‌کند.

از همسرتان کمک بگیرید

کودکی در سن و سال دختر شما احتیاج به فعالیت بدنی و همین‌‌طور ارتباط عاطفی دارد. می‌توانید با کمک همسرتان طوری برنامه‌ریزی کنید که اگر ایشان امور خانه را سامان می‌دهد، در طول روز برنامه‌ای برای فعالیت خارج از منزل یا حیاط یا فضای باز برای دخترتان در نظر بگیرد تا زمانی که شما در منزل هستید، کودک‌تان با بازی‌های کم تحرک‌تر هم سرگرم شود. در ضمن، این مسئله را به یاد داشته باشید که به هر حال شما در قبال فرزندتان مسئولیت دارید و هیچ فردی نمی‌تواند جای شما را برای او پر کند. دخترتان سریع بزرگ خواهد شد و شانس داشتن لحظات بازی با او به سرعت از دست خواهد رفت.

کودک little girl

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260929

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *