http://didshahr.ir/260832

09:25 :: 1402/03/20

تعویض پلاک خودرو معمولا آخرین مرحله از خرید و فروش خودرو است که هر دو طرف در آن دخیل هستند. در صورتی که…

R13K 379

تعویض پلاک خودرو معمولا آخرین مرحله از خرید و فروش خودرو است که هر دو طرف در آن دخیل هستند. در صورتی که اولین بار است که می‌خواهید فک پلاک انجام دهید، احتمالا سوالات زیادی درباره آن دارید و دقیقا نمی‌دانید که باید چه بکنید. در این مقاله سعی می‌کنیم تمام جزئیات مربوط به تعویض پلاک را بررسی کرده و با شما در میان بگذاریم. با ما همراه باشید.

مدارک لازم برای تعویض پلاک

برای فک پلاک لازم است که مدارک خریدار و فروشنده ارائه شود. در زیر تمامی مدارکی مورد نیاز برای تعویض پلاک را می‌خوانید:

مدارک مورد نیاز فروشنده خودرو برای تعویض پلاک

 • اصل سند فروش کارخانه سازنده
 • کارت اصلی خودرو
 • اصل سند مالکلیت خودرو یا همان برگ سبز
 • اصل شناسنامه جدید و کارت ملی فروشمنده یا نماینده قانونی او
 • نسخه اصل بیمه‌نامه شخص ثالث معتبر
 • ارائه برگه عدم خلافی خودرو
 • ارائه اصل فیش پرداخت بهای پلاک بر اساس تعرفه
 • اصل کارت معاینه فنی معتبر (خودروهای شخصی و دولتی که بیش از ۴ سال از مدل آن‌ها می‌گذرد و خودروهای عمومی که بیش از یک سال از مدل آن‌ها گذشته باشد، باید این کارت را ارائه بدهند)
 • مدارک احراز سکونت شامل سند یا قبوض برق و گاز

اگر فروشنده به خریدار وکالت برای تعویض پلاک بدهد، دیگر نیازی به حضور او در دفتر نیست.

مدارک مورد نیاز برای خریدار خودرو

مدارکی که خریدار خودرو حین فک پلاک باید به همراه داشته باشد، شامل موارد زیر است:

 • شناسنامه و کارت ملی خریدار یا نماینده قانونی او
 • حضور خریدار یا نماینه قانونی او با مدارک لازم برای فک پلاک با وکالت
 • مدارک احراز سکونت خریدار در صورت نبودن قبض برق خریدار خودرو یا پدر خریدار

آدرس تعویض پلاک اردبیل و تبریز

 • آدرس مرکز تعویض پلاک اردبیل: اردبیل، انتهای خیابان کشاورز، تقاطع بزرگراه بسیج راه ملاباشی، تلفن: ۰۴۵۳۳۷۲۴۸۵۰
 • آدرس مرکز تعویض مشگین شهر: استان اردبیل، مشگین شهر – خیابان شهید قاضی
 • آدرس مرکز تعویض خلخال: خیابان سی متری قدس بالاتر از امور آب
 • آدرس مرکز تعویض پلاک تبریز: اردبیل، اتوبان شهید کسائی، شهرک آزمایش، موسسه راهگشا

نوبت اینترنتی تعویض پلاک تبریز

قبل از ثبت سند قطعی، فروشنده و خریدار ماشین باید در یکی از مراکز تعویض پلاک  اردبیل حضور پیدا کنند و با ارائه مدارک، مراحل زیر را برای تعویض پلاک خودرو مورد نظر طی کنند. مراجعه به سایت راهور و دریافت نوبت : دریافت نوبت تعویض پلاک در اردبیل

ورود به مراکز، دریافت قبض ورودی پارکینگ، تحویل مدارک به باجه مشخص شده در برگه نوبت‌دهی، اخذ فرم بازدید فنی خودرو از دفتر تعیین‌شده، بازدید فنی خودرو توسط کارشناسان مرکز (تأیید اصالت خودرو)، ارائه گواهی عدم خلافی در صورت داشتن تخلف، پرداخت وجه پلاک برابر تعرفه و واریز به حساب خزانه نزد بانک ملی، مراجعه به دفتر مربوطه جهت دریافت تأییدیه نقل‌ و انتقال و سند مالکیت خودرو، مراجعه به محل مربوطه جهت فک پلاک خودرو، تحویل پلاک قدیم و اخذ پلاک جدید، مراجعه به محل نصب جهت نصب پلاک جدید، مراجعه به در خروج با ارائه قبض ورود به پارکینگ و خروج از مرکز تعویض پلاک

وکالت نامه جهت تعویض پلاک

در صورتی که فروشنده یا خریدار به هر دلیلی نتوانند با‌ هم در مرکز تعویض پلاک حضور داشته باشند، با مراجعه به دفترخانه و تنظیم وکالت نامه جهت تعویض پلاک می‌توانند به صورت وکالتی اقدام به تعویض کنند.

در این شرایط همچنین می‌توان به تنظیم وکالت‌نامه فروش نیز اقدام کرد که در این صورت دیگر نیازی به حضور فروشنده در دفترخانه نیست. البته باید در نظر داشته باشید که هزینه تنظیم این نوع وکالت بسیار بیشتر از وکالت تعویض پلاک است؛ بنابریان پیشنهاد می‌شود فقط وکالت نامه تعویض پلاک را تنظیم کنید.

همچنین، جهت جلوگیری از هرگونه سواستفاده، بهتر است فروشنده مهلت تعویض پلاک را در وکالت‌نامه درج کند؛ همچنین توصیه می‌شود حتی‌الامکان از فروش وکالتی و اعطای وکالت بلاعزل به خریدار خودداری کنید. بعد از تعویض پلاک ماشین، خریدار می‌تواند با استفاده از سند مالکیت جدید، در خودروی خود اقدام به تردد در جاده ها و خیابان های عمومی کند.
در صورتی که خودرو دارای بیمه تکمیلی (بیمه بدنه) باشد، باید نیز به شرکت بیمه‌ای اعلام شود که پلاک خودرو تغییر کرده است. این اقدام از جمله مواردی است که می‌تواند در صورت وقوع حادثه، از مشکلات بیمه‌ای به خودروی شما جلوگیری کند.

مزایای پلاک رند

افزایش ارزش خودرو: تعویض پلاک خودرو می‌تواند به افزایش ارزش خودرو کمک کند. با توجه به اینکه پلاک‌هایی با حروف و اعدادی خاص مثل ۱۰۰، ۲۰۰، ۳۰۰، ۴۰۰ و ۵۰۰ وجود دارند، اگر پلاک خودرو شما یکی از این شماره‌ها باشد، ارزش خودروتان به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌یابد.

حذف محدودیت‌های ترافیکی: برخی از شهرهای ایران، برای کاهش ترافیک شدید، محدودیت‌هایی برای ورود خودروها با پلاک‌های خاص به شهر تعیین کرده‌اند. با تعویض پلاک به یک پلاک با شماره‌ای که این محدودیت وجود ندارد، می‌توانید از این محدودیت‌ها خارج شوید.

در حال حاضر، دریافت پلاک جدید خودرو به صورت آنلاین در ایران امکان‌پذیر نیست و برای تعویض پلاک اردبیل باید شخصاً به دفتر تعویض پلاک راهگشا مراجعه کنید. با این حال، برخی از مراحل پرداخت هزینه تعویض پلاک و دریافت مدارک مربوطه می‌توانند به صورت آنلاین انجام شوند.

منبع: این سایت

 

R13K 380

 • لینک کوتاه
 • https://savalankhabar.ir/260832

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *