http://didshahr.ir/260481

08:38 :: 1402/03/06

داور بستام با اشاره به کاهش شدید بارش‌ در دشت اردبیل اظهار کرد: میزان بارش در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه آن حدود ۲۰ درصد کاهش داشته و این موضوع عاملی مهم در روند کاهش ذخایر آبهای زیرزمینی است.

آبرسانی

مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب استان اردبیل گفت: دشت اردبیل با کاهش شدید منابع آب‌های زیرزمینی مواجه است به طوری که این دشت هم اکنون بیش از ۸۰۰ میلیون مترمکعب کسری مخزن دارد.

داور بستام با اعلام این خبر اظهار کرد: در اثر مصرف بی رویه از منابع آب زیرزمینی و برداشت‌های اضافی و غیرمجاز در دشت اردبیل سالیانه حدود ۲۰ میلیون مترمکعب به کسری مخازن دشت اردبیل افزوده می‌شود.

وی با اشاره به کاهش شدید بارش‌ در دشت اردبیل اظهار کرد: میزان بارش در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه آن حدود ۲۰ درصد کاهش داشته و این موضوع عاملی مهم در روند کاهش ذخایر آبهای زیرزمینی است.

مدیرحفاظت و بهره برداری از منابع آب استان اردبیل با بیان اینکه ادامه استفاده بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی موجب فرونشست زمین و تهدید زیرساخت‌ها خواهد شد، افزود: برای گذر از این تنش، تنها راهکار حفظ منابع آب موجود و در دسترس با مدیریت بهره برداری و مصرف بهینه در بخش‌های مختلف است.

بستام خاطرنشان کرد: برداشت‌های بی‌رویه از ذخایر آب‌های زیرزمینی عواقب بسیار بد و غیر قابل جبرانی همچون شور شدن آب‌های زیرزمینی را در پی خواهد داشت.

وی با تاکید بر لزوم نقش آفرینی مردم در حل مسائل اجتماعی و فرهنگی و چالش‌های موجود در استان اظهار کرد: با بیان دغدغه‌های موجود در بخش آب به مردم و در میان گذاشتن این چالش‌ها با آنها، بخش بزرگی از این موانع به فرصت تبدیل خواهد شد.

بستام با اشاره به مصرف بیش از ۹۰ درصدی آب در بخش کشاورزی بیان کرد: کشاورزان و بهره برداران این بخش با رعایت سقف پروانه بهره برداری از چاه‌ها، نصب کنتور هوشمند و حجمی بر روی چاه‌ها و عدم اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی می‌توانند در برون رفت از تنش آب نقش خود را ایفا نمایند.

وی مشارکت مردم در صرفه‌جویی آب را یادآور شد و گفت: مردم همیشه پای کار هستند و با اطلاع از وضعیت موجود منابع آب، مشارکت خوبی در صرفه جویی آب خواهند داشت.

بر اساس آمارهای موجود استان اردبیل از نظر بارندگی در مقایسه با استان‌های واقع در شمالغرب کشور، شامل استان‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی، زنجان که به لحاظ اقلیمی در شرایط نسبتا مشابهی می‌باشند در جایگاه‌ چهارم قرار دارد.

امسال خشکسالی ۳۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و باغات استان اردبیل را تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته مدیرکل هواشناسی استان اردبیل میزان بارندگی در استان اردبیل در سال آبی جاری در مقایسه با دوره بلند مدت ۲۳ درصد کاهش یافته است.

تاکنون ۱۰ سد مخزنی بزرگ و ۴۲ سد مخزنی کوچک در استان اردبیل احداث شده است

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260481

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *