http://didshahr.ir/260350

01:10 :: 1402/03/02

مشاوره فردی: می ترسم زود ازدواج کنم و از خانمم دلزده شوم.

می‌ترسم از خانمم دلزده شوم

نویسنده : وحید نادی‌یزدی| کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده

سوال: پسری هستم ۲۰ ساله. تصمیم به ازدواج دارم. تقریبا شرایط مالی آن را دارم و پدرم حمایتم می‌کند. فقط می‌ترسم زود ازدواج کنم و خیلی زود از خانمم دلزده ‌شوم. یعنی دیگر برایم جذابیت نداشته باشد. دوستانم می‌گویند که ازدواج نکن. شما جای من بودید، چه کار می‌کردید؟

پاسخ: مخاطب گرامی، برای پاسخ به سوال شما، دانستن اطلاعات بیشتری لازم است، اما با توجه به توضیحات شما توصیه‌هایی دارم که بهتر است قبل از گرفتن مهم‌ترین تصمیم زندگی‌تان، آن‌ها را مدنظر قرار دهید.

دلیل و هدف‌تان را از ازدواج مشخص کنید

صرف این که از نظر مالی شرایط مناسبی دارید، دلیل کافی برای ازدواج کردن نیست. باید ببینید دنبال به دست آوردن چه چیزهایی هستید که در زندگی مجردی نداشتید. در ضمن، آیا شغل خود را انتخاب کرده اید، شاغل هستید و درآمد حداقلی بدون کمک گرفتن از پدر دارید یا از نظر مالی و درآمدی به پدر خود وابسته هستید؟ این که برای هزینه هایی همچون مجلس عروسی و خرید وسایل اولیه زندگی از خانواده کمک بگیرید، اشکالی ندارد، اما شما مسئول تامین معاش زندگی خود هستید و در آینده برای خریدهای روزمره، لازم است به اصطلاح دست در جیب خودتان کنید.

با معیارهای اصولی، دلزدگی معنا ندارد

ملاک ها و معیارهای خود را برای ازدواج مشخص کنید. لازم است پیش از آن‌که به‌طور جدی به ازدواج فکر کنید و خواستگاری بروید، ملاک‌ها و معیارهای خود برای ازدواج را مشخص کنید. هرچه‌ این معیارها دقیق‌تر و کارشناسی شده‌تر باشد، احتمال موفقیت زندگی مشترک‌تان بالاتر خواهد بود. البته بعد از انتخاب این معیارها، اهمیت روش بررسی آن‌ها در طرف مقابل هم مهم است. این معیارها باید بر اساس وضعیت اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و … خانواده‌تان، شخصیت خودتان و چیزهایی که در زندگی برای‌تان مهم است، مشخص و سپس بررسی شود. واضح است که اگر این معیارها به درستی انتخاب و ارزیابی شود و شما با مهارت‌های زندگی زن‌و شوهری آشنا باشید، احتمال اتفاقی به نام دلزدگی در زندگی‌ مشترک بسیار کم می شود.

آمادگی و مسئولیت‌پذیری خود را بررسی کنید

در پیامک‌تان گفته‌اید، دوستانم می‌گویند که ازدواج نکن. یکی از ویژگی‌های لازم برای داشتن زندگی‌ مشترک موفق، مسئولیت پذیری است. بهترین گزینه‌های در دسترس که شناخت خوبی از شما دارند، پدر و مادر شما هستند. آیا از نظر آن‌ها شما مسئولیت پذیر هستید؟ نظر آن‌ها نمی‌تواند تنها ملاک تصمیم‌گیری نهایی شما باشد، اما به طور قطع بهتر از دوستان شما، در این باره می‌توانند اظهارنظر کنند. چنان چه با توضیحات مطرح شده، خود را آماده ازدواج می‌دانید و تمایل به ازدواج دارید، به یک روان شناس یا مشاور خانواده مراجعه کنید تا بلوغ‌های فکری، عاطفی، اقتصادی و اجتماعی یا به بیان ساده‌تر آمادگی شما را برای ازدواج بررسی کند. به امید موفقیت و خوشبختی شما.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260350

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *