http://didshahr.ir/260308

01:37 :: 1402/03/01

مشاوره فردی: همه زندگی خانمم شده کارش

کارمند زن

نویسنده : فریبا البرز | ‌کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده

سوال: خانمم از صبح ساعت ۷ می‌رود یک شرکت صنایع‌غذایی و از ساعت ۴ بعد ازظهر هم در یک آموزشگاه، مشغول تدریس است. می‌گوید الان که جوان هستم، می‌خواهم تا می‌توانم کار کنم اما دیگر نه وقتی برای من دارد و نه حتی خودش. همه زندگی‌اش شده کارش. به او می‌گویم که حداقل بعدازظهرها سر کار نرو، می‌گوید تو از همان اول هم با کار کردن من مشکل داشتی! در صورتی که نه قبلا و نه الان هیچ مشکلی نداشتم و ندارم. چه کنم؟ ادامه زندگی با این شرایط برایم سخت است.

پاسخ: مخاطب گرامی، برخی از افراد متاسفانه نمی‌توانند بین جوانب مختلف زندگی‌شان تعادل معقولی ایجاد کنند. یعنی بیش از حد به یک جنبه از زندگی‌شان متمرکز می‌شوند بعضی بر کار، بعضی دیگر بر دوستان یا … به هر حال وابستگی افراطی به هرکدام از این‌ها منطقی نیست و تبعات منفی آن زیاد است چراکه دیگر جنبه‌ها و ابعاد زندگی کم رنگ‌تر خواهد شد و اما چند توصیه به شما دارم.

شاید معتاد به کار باشد

در پیام خود به این موضوع اشاره داشتید که همسر شما از صبح زود در گیر کار است و دو شغل هم انتخاب کرده. بهتر بود درباره شرایط اقتصادی خانوادگی خودتان بیشتر می‌گفتید و این‌که برنامه‌های آینده اقتصادی همسرتان چیست؟ یک احتمال هم هست که اعتیاد به کار داشته باشد. برای این‌که بسنجیم آیا فردی اعتیاد به کار دارد یا نه ، باید ببینیم این ویژگی‌ها در او دیده می‌شود: هیچ تفریح و سرگرمی خاصی در زندگی‌اش ندارد؛ وقتی به محل کار نمی‌رود و در خانه است بی‌حوصله است؛ اصلا به سفر نمی‌رود؛ از برنامه‌های تفریحی و پیشنهادی همسرش طفره می‌رود؛ اولین نفری است که سر کار حاضر می شود و آخرین نفری است که بر می‌گردد؛ در محل کار خوش اخلاق است و در ارتباط با همسر و نزدیکان عصبانی و بی‌حوصله. در صورت مشاهده این ویژگی‌ها باید همراه با همسرتان به یک مشاور مراجعه کنید.

محترمانه احساسات تان را بیان کنید

با او صحبت کنید و محترمانه احساسات تان را بیان کنید. مثلا بگویید: «عزیزم می‌دانم کارت را خیلی زیاد دوست داری اما من هم دوست دارم تو بیشتر کنارم باشی و ساعت های کاری خودت رو جوری تنظیم کنی که زیاد تر تو رو ببینم.» اما دایم غر نزنید. غر زدن هیچ فایده‌ای ندارد و باعث می‌شود همسرتان کم‌کم از حرف‌های شما خسته شود و از شما بیشتر فاصله بگیرد و رابطه‌تان خراب شود.

برنامه روزانه را با هم تنظیم کنید

مثلا از همسرتان بخواهید هر صبح که بیدار می‌شود با هم صبحانه بخورید یا راس یک زمان مشخص با هم شام بخورید. همچنین برای روزهای تعطیل با هم برنامه بیرون رفتن دو نفره بگذارید. از تقویت‌کننده‌های مثبت استفاده کنید. مثلا اگر یک روز زودتر دست از کار کشید، کنارش بنشینید و حرف‌های دلنشین و جذاب داشته باشید یا هر رفتاری که او دوست دارد. این رفتار اگر چند بار تکرار شود ذهن به مرور یاد می‌گیرد که اگر بیشتر در خانه باشد، آرامش بیشتری در انتظارش است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260308

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *