http://didshahr.ir/260042

02:14 :: 1402/02/21

در حالی که تمام پل های شیشه جهان به‌صورت مسطح و ثابت ساخته شده است، پل شیشه ای هیر دارای دو ویژگی معلق و قوسی شکل بودن است.

 ویژگی منحصر به فرد پل شیشه ای هیر

نویسنده: مریم باقرپور

یکی از ترسناک‌ترین و هیجان‌انگیزترین وسایل تفریحی جهان برای آنهایی است که دوست دارند آدرنالین خونشان به بالاترین حد ممکن برسد و اوج هیجان را تجربه کنند، پل‌های معلق شیشه‌ای است که به گردشگرانش حال و هوای متفاوت می‌بخشد و آنها را به نوعی با ترس‌ها و هیجاناتشان به چالش می‌کشد. یکی از این سازه‌ها که بزرگ‌ترین آن در خاورمیانه‌ هم هست، در کشور خودمان استان اردبیل به کمک متخصصان وطنی ایجاد شده و برای تجربه هیجان حضور و تردد روی پل معلق نیاز ندارید هزینه کنید تا چین بروید! کافی است در این روزهای بهاری به اردبیل سر بزنید. پل معلق «هیر» و «هونگ‌یاگو» در چین مشابهت بسیاری دارند و هردو از خاص‌ترین در جهان هستند.

اولین پل معلق تمام شیشه‌ای کشور

ویژگی: پس از گذر از شهر شکوفه‌های گیلاس هیر، پل معلق شیشه‌ای به روی دره و رودخانه خروشان «هیر چایی» در مقابل چشمان حیرت‌زده گردشگران، سازه‌ای بزرگ از فولاد، بتن و کابل‌ها و شیشه‌های با قدرت کششی بالا خودنمایی می‌کند که بسیار بلند، طولانی و کاملا شفاف است به‌طوری که زیر پایتان دیده می‌شود؛ انگار که روی هوا راه می‌روید؛ با قدم زدن روی این پل، از یک سو کوه محکم و با صلابت سبلان از دور پیداست و از سویی دیگر، کوه‌های باغرو و باغ‌های میوه دیده می‌شود. پل معلق هیر، نخستین پل تمام شیشه‌ای و قوسی شکل ایران و جهان با عرض ۱۲۰سانتی‌متر است که تمام قطعات شیشه‌ای و کابل‌های فلزی آن در داخل کشور ساخته شد.

عبور از شیشه‌ ۳سانتی متری

از جاده سرچم به اردبیل در حدود ۲۲ کیلومتری شهر می‌توان به این پل رسید. پس از ورود به پارکینگ مجموعه تا ورودی پل، یک مسیر ۵۰۰متری پیش‌روی گردشگران است که باید پیاده بروند. این مسیر شیب‌دار در نهایت با ۲۰پله خاتمه می‌یابد. براساس آزمایش‌های صورت گرفته توسط مهندسان، درباره تحمل وزن این پل نیز گفته شده به‌صورت نقطه‌ای پل ۳۵۰‌کیلوگرم دارد و یک تن و ۱۰۰‌کیلوگرم وزنی است که این پل به‌طور کلی تحمل می‌کند. اما به‌دلیل رعایت فاصله‌گذاری، از تردد بیشتر از ۲۰۰ نفر در لحظه روی پل جلوگیری می‌شود. در کنار این اوج هیجان هم زمانی است که افراد مطلع می‌شوند روی شیشه‌هایی به ضخامت ۳سانتی‌متر در حرکت هستند. کف این پل از ترکیب ۵ لایه متشکل از ۳ لایه شیشه و ۲ لایه لمینت طراحی و اجرا شده است، به‌نحوی که وقتی روی این پل هیجان‌انگیز قدم برمی‌دارند جلوه‌ای از رودخانه، درخت و صخره‌ها زیر پا قرار می‌گیرد و حتی خیلی‌ها هنگام حضور روی پل می‌ترسند.

قوسی بودن با حرکت های معلق

درحالی‌که تمام پل‌های شیشه جهان به‌صورت مسطح و ثابت ساخته شده است، پل شیشه ای هیر دارای دو ویژگی معلق و قوسی شکل بودن است که نظیرش تاکنون در دنیا ساخته نشده‌است. ساخت این پل سال ۱۳۹۷شروع و درهای آن خرداد سال ۱۳۹۹به روی گردشگران باز شد تا بتوانند روی پل قوسی شکل در ارتفاع بیش از ۱۰۰ متری از زمین قدم بزنند. البته طول مسیر هم کم نیست و حدود ۲۰۰متر است. در کنار این پل مجموعه امکانات گردشگری دیگری هم تدارک دیده‌ شده و استخر، فواره‌ موزیکال، زیپ لاین با ارتفاع ۱۵۰متر، بگ‌جامپ، ترامپولین، صخره‌نوردی و مجتمع بازی ادوین جای از دیگر بخش‌های تفریحی و رفاهی این پل است و در آینده به این مجموعه رستوران شیشه‌ای، دوچرخه هوایی و آمفی‌تئاتر هم اضافه خواهد شد. پل معلق شیشه‌ای هیر در سال‌های پس از بازگشایی به قطب گردشگری در این محدوده تبدیل شده و باتوجه به قرار داشتن در منطقه کوهستانی بهترین فصل بازدید از این امکان تفریح خاص کشور، فصل‌های بهار و تابستان است.

پل معلق شیشه ای هیر

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/260042

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *