http://didshahr.ir/259936

04:05 :: 1402/02/18

بعد از انتخاب بروکر مناسب، برای ادامه فعالیت در بازار باید در بروکر منتخب خود حساب معاملاتی افتتاح کنید.

 چه حسابی مناسب شماست؟ انواع حسابهای معاملاتی در فارکس کدامند؟ وجه تمایز حساب‌های معاملاتی چیست؟ و بسیاری سوال دیگری که زمان افتتاح حساب با آن روبرو می‌شوید.

حساب معاملاتی، محل انجام تراکنش‌ها و نگهداری از دارایی‌های کاربر است. با افتتاح حساب و واریز مبلغ اولیه کاربر می‌تواند سفارشات خرید و فروش خود را ثبت کند، از امکانات و ابزارهای تحلیلی برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی استفاده کرده و سابقه معاملات خود را بررسی کند.

images 1683539007 6458c43fd1b29

انتخاب نوع حساب به نیاز کاربر و امتیازاتی که برای آن حساب در نظر گرفته شده است، بستگی دارد. مبلغ سرمایه اولیه مورد نیاز، میزان هزینه‌های معاملاتی، امکانات جانبی و اهرم‌ها و جوایزی که برای حساب در نظر گرفته شده، می‌تواند در انتخاب حساب معاملاتی موثر باشد.

عوامل موثر در انتخاب حساب معاملاتی

عوامل بسیاری می‌تواند در انتخاب یک حساب معاملاتی تاثیر‌گذار باشد که بیشتر به تجربه و شناسایی کامل نیازهای معاملاتی شخص معامله‌گر بستگی دارد. در ادامه به شما کمک می‌کنیم تا با آگاهی بیشتری نسبت به افتتاح حساب در بروکر اقدام کنید.

سرمایه اولیه برای افتتاح حساب

یک معامله‌گر تازه‌کار هستید و هنوز با بازار و خطرات آن آشنایی کامل ندارید؟ یا از خطرات سرمایه‌گذاری در فارکس آگاه هستید و تمایل ندارید سرمایه زیادی را وارد این بازار کنید؟ یا شاید معامله‌گر حرفه‌ای هستید و قصد آزمایش یک استراتژی جدید معاملاتی را دارید و نمی‌خواهید با مبلغ بالا ریسک کنید!

در بروکرها نوعی حساب به کاربر ارائه می‌شود که نیاز به سرمایه اولیه زیادی ندارد و معامله‌گر با هر توان مالی می‌تواند حضور در بازار فارکس را تجربه کرده و یا با ریسک پایین مالی، استراتژی‌های خود را امتحان کند.

هزینه‌های معاملاتی

انجام تراکنش‌ها در حساب‌های معاملاتی مانند هر تراکنش مالی، نیازمند پرداخت هزینه است. هزینه‌های مثل اسپرد و کمیسیون، هزینه معاملات شبانه که برای انتقال یک معامله از یک روز کاری به روز کاری بعد از حساب کسر می‌شود، هزینه نگهداری که برای حساب‌های راکد و بدون تراکنش محاسبه می‌شود و بسیاری هزینه دیگر که بروکر برای ارائه خدمات خود به مشتری، از حساب وی کسر می‌کند.

images 1683539007 6458c43fd9279

هزینه‌های معاملاتی تاثیر مستقیمی روی میزان سود کسب شده معامله‌گر دارد. با اعمال هزینه‌ها، بهای‌تمام‌شده معامله برای معامله‌گر بالاتر رفته و باعث کاهش سود حاصل از معاملات می‌شود. از این‌رو حسابی که کمترین هزینه‌های معاملاتی را داشته باشد می‌تواند برای معامله‌گر جذابتر باشد.

بسیاری از بروکرها برای جذب مشتریان بیشتر علاوه‌بر طرح‌های تخفیف روی هزینه‌ها، برای برخی حساب‌های خود هزینه‌های کمتری در نظر می‌گیرند.

اهرم در حساب معاملاتی

معامله‌گر بر اساس مبلغ سرمایه خود و محاسباتی که در مورد هزینه‌ها و سایر عوامل تاثیر‌گذار بر سود معامله انجام می‌دهد، تصمیم به ثبت سفارش معامله می‌گیرد. طبیعتاً همیشه این فکر در ذهن معامله‌گران وجود دارد که اگر سرمایه بیشتری داشتم می‌توانستم سود بیشتری به‌دست آورم!

خب برآورده شدن این آزو چندان هم طولانی نیست. بروکرها این امکان را فراهم کرده‌اند که معامله‌گر امکان استفاده از سرمایه‌ای اضافه‌تر را داشته باشد و با استفاده از این سرمایه چندین برابری در فرصت‌های معاملاتی بیشتر وارد شده یا معاملات خود را با حجم بالاتری انجام دهد و خوب سود بیشتری هم عاید هر دو طرف می‌شود. بسته به نوع حسابی که معامله‌گر انتخاب می‌کند می‌تواند از مقدار اهرم‌های متنوعی نیز استفاده کند.

اما باید به این نکته توجه کنید که استفاده از اهرم همان‌قدر که می‌تواند شیرینی لذت سودی کلان را به همراه داشته باشد، در صورت ضرر‌ده شدن معاملات، می‌تواند ضررهای هنگفتی به معامله‌گر تحمیل کند.

برخی بروکرها برای مشتریان با سرمایه بالا خدمات ویژه ارائه می‌دهند و در اصطلاح یک حساب vip به این مشتریان پیشنهاد می‌شود.

انواع حساب‌های معاملاتی در فارکس

بعد از آشنایی با عواملی برای انتخاب حساب معاملاتی باید در نظر گرفته شود نوبت به نوع حساب معاملاتی می‌رسد. بروکرها در حالت کلی سه دسته حساب برای کاربران درنظر می‌گیرند که هر کدام ویژگی‌های خود را دارد. حساب استاندارد، مدیریت شده و نانو سه گروه کلی حساب‌های معاملاتی در دسترس معامله‌گران است که در ادامه به‌طور مختصر بررسی می‌کنیم.

حساب استاندارد

اگر سرمایه کافی در اختیار دارید و به‌علاوه تجربه و مهارت لازم را برای فعالیت در بازار فارکس بدست آورده‌اید، این حساب مناسب شماست. حساب استاندارد یکی از رایج‌ترین حساب‌های مورد استفاده معامله‌گران است. همان‌طور که حساب استاندارد پتانسیل سود بالایی دارد، فعالیت در این حساب نیازمند سرمایه مناسب و حجم معاملات بالا است.

حساب نانو

اولین چیزی که در این حساب جلب توجه می‌کند، پایین بودن سرمایه اولیه کم است. رقمی حدود یک دهم حساب استاندارد و برای جذب مشتریان با سرمایه کم توسط بروکرها راه‌اندازی شد. این حساب مناسب افرادی است که سرمایه پایینی دارند یا اهل ریسک‌های کلان نیستند. به‌علاوه معامله‌گران حرفه‌ای، با ریسک پایین می‌توانند روش‌های جدید خود را برای انجام معاملات، به آزمایش بگذارند.

images 1683539007 6458c43fdd950

حساب مدیریت شده

معامله‌گر در این حساب بیشتر نقش سرمایه‌گذار را دارد. دارایی خود را در حساب منتقل می‌کند اما هیچ دخالتی در انجام معاملات ندارد. این نوع حساب توسط مدیر حساب کنترل می‌شود و انجام معاملات و مدیریت ریسک آن به عهده مدیر صندوق است.

سرمایه‌گذار می‌تواند وجوه خود را در قالب صندوق سرمایه‌گذاری، در کنار سرمایه سایر معامله‌گران قرار می‌گیرد و با مسئولیت مدیر صندوق تراکنش‌ها انجام می‌شود. به‌علاوه سرمایه‌گذار می‌تواند یک سبدگردان شخصی داشته باشد و با واگذاری وجوه خود در سبدگردانی شخصی مسئولیت تراکنش‌های حساب را به وی منتقل کند.

استفاده از محیط کاربری شخصی برای انجام معاملات و امکانات و ابزارهای کمکی در تحلیل و رصد بازار برای معامله‌گر مهم است. به‌همین دلیل قبل از افتتاح حساب باید بررسی دقیقی از ویژگی‌های حساب‌های معاملاتی داشته باشد.

عوامل مختلفی در انتخاب حساب معاملاتی دخالت دارد. عواملی مثل ریسک‌پذیر بودن معامله‌گر، مبلغ و نحوه محاسبه اسپرد و کمیسیون و سایر هزینه‌های مرتبط با تراکنش‌ها، سرمایه در دسترس معامله‌گر، اهرم‌ها و طرح‌های تشویقی که برای یک حساب در نظر گرفته می‌شود، عواملی هستند که قبل از افتتاح حساب باید مورد توجه قرار گیرد.

در این مطلب در مورد عواملی صحبت کردیم که باید در زمان انتخاب حساب در نظر گرفته شود و با انواع مختلف حساب‌های معاملاتی که بروکر‌ها به مشتریان ارائه می‌دهند آشنا شدیم.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259936

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *