http://didshahr.ir/259606

00:36 :: 1402/02/05

نویسنده : دکتر حسین محرابی | روان‌شناس و مدرس دانشگاه سوال: پدری هستم دارای یک فرزند ۵ ساله. قدیم خیلی رفیق باز بودم…

حوصله بیرون رفتن با خانواده را ندارم

نویسنده : دکتر حسین محرابی | روان‌شناس و مدرس دانشگاه

سوال: پدری هستم دارای یک فرزند ۵ ساله. قدیم خیلی رفیق باز بودم ولی پشیمان هستم. مشکلم این است که می‌خواهم در سال جدید، بیشتر با خانواده‌ام به گردش بروم ولی حوصله‌اش را ندارم. نمی توانم دل به زندگی زن‌و‌شوهری‌ام بدهم. حوصله این را هم که در خانه بمانم ندارم. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، متاسفانه بسیاری از مردان تصور می کنند ازدواج مساوی است با خداحافظی از همه دوستان، در حالی که این‌گونه نیست و با ازدواج فقط ماهیت روابط با دوستان تغییر می‌کند. در ادامه چند توصیه به شما دارم.

مسئولیت‌تان را در قبال خانواده‌تان بپذیرید

نکته حائز اهمیت در دوره بعد از ازدواج، مدیریت صحیح روابط با دوستان مجرد و دوستان خانوادگی است که ظاهرا شما در این زمینه عملکرد قابل قبولی نداشته‌اید و هم اکنون شایسته است با دیدن ویژگی‌های مثبت همسرتان و توجه به اعضای خانواده خود به عنوان بهترین جایگزین دوستان برای خلق لحظات لذت‌بخش برای خود و خانواده‌تان گام بردارید و مسئولیت‌تان در قبال آن ها را بپذیرید.

وضعیت فعلی خود را بررسی کنید

آن‌چه را که در این مدت تاکنون انجام داده‌اید، به دقت بررسی کنید و جاهایی را که از خط تعادل خارج شده‌اید، شناسایی کنید. به عبارت دیگر، در این مرحله شما همه موقعیت‌هایی را که دچار افراط و تفریط شده‌اید و باعث پشیمانی‌تان شده، به طور دقیق مشخص کنید تا در مراحل بعدی بتوانید با برنامه‌ریزی صحیح برای جبران آن ها اقدام کنید.

اهداف‌تان را مشخص کنید

برای این منظور فهرستی از اهداف‌تان را بنویسید و بر اساس اولویت دستیابی، آن ها را مرتب کنید. سپس به طور دقیق و واضح هر یک از اهداف را با دلایل منطقی توضیح دهید. در این مرحله شایسته است اهداف‌تان را بر مبنای واقعیت‌های موجود و توانمندی‌های خود مشخص و از آرمان گرایی افراطی و خیال‌پردازی خودداری کنید.

جنبه‌های مختلف زندگی‌تان را بشناسید

علایق، مسئولیت‌ها، توانمندی ها و نیازمندی‌های خود را بشناسید و نگذارید آن ها کنترل شما را به دست بگیرند. البته لازم است باز هم یادآوری کنم در بررسی علایق و نیازهای خود همواره واقع بین باشید و آن ها را بر اساس توانمندی‌های واقعی خود در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … مشخص کنید. با شناسایی این جنبه ها می‌توانید در مواقع لزوم به آن ها بپردازید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259606

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *