http://didshahr.ir/259389

08:53 :: 1402/01/26

آموزش مهارت های زندگی بسیار مهم است و امروزه بسیاری از والدین آن را می دانند. این مهارت ها چه در دوران کودکی و چه در بزرگسالی نقش مهمی در زندگی فرد دارد

images_1681540770_643a46a2d1b2f.jpg

همه ما ممکن است در زندگی خود با موقعیت های خاصی مواجه شویم که در صورت عدم پاسخگویی مناسب، ما را به دردسر بیاندازد. آنچه در این مواقع به ما کمک می کند مهارت های زندگی است. آموزش مهارت های زندگی بسیار مهم است و امروزه بسیاری از والدین آن را می دانند. این مهارت ها چه در دوران کودکی و چه در بزرگسالی نقش مهمی در زندگی فرد دارد. زمانی که فردی مشکلی دارد یا در شرایط سخت و بحرانی قرار دارد، این مهارت ها می تواند به او کمک کند تا شرایط را مدیریت کند و بهترین تصمیم را بگیرد. اینجاست که نیاز به آموزش مهارت های زندگی آشکار می شود.

والدین باید سعی کنند این مهارت ها را به فرزندان خود معرفی کنند تا بدانند در بزرگسالی در مواجهه با مشکلات چگونه رفتار کنند. برخی از این مهارت ها در مدارس آموزش داده می شود. این در حالی است که نیاز به آموزش مهارت های زندگی به حدی است که والدین باید زمانی را صرف کنند و این مهارت ها را به طور جداگانه پرورش دهند.

مهارت های زندگی چیست؟

از جمله مهارت‌های زندگی می‌توان به ارتباط مؤثر با افراد جامعه، مدیریت بحران، بهترین واکنش به خطرات و مشکلات، تلاش برای ساختن زندگی هدفمند، مسئولیت‌پذیری فردی و اجتماعی و توانایی تصمیم‌گیری دقیق و به موقع اشاره کرد. به طور کلی نیاز به آموزش مهارت های زندگی به این دلیل است که توانایی های روانی- اجتماعی افراد را افزایش می دهد و سلامت روانی جامعه را بهبود می بخشد. مهارت های آموزشی مانند تصمیم گیری، همدلی، تفکر خلاق و مدیریت استرس می تواند از بسیاری از آسیب ها به ویژه در مقاطع حساس آموزشی مانند ابتدایی و متوسطه پیشگیری کند. دانستن نقش این مبحث به والدین کمک می کند تا هدف از آموزش مهارت های زندگی و تاثیر آن بر آینده فرزندشان را درک کنند.
انواع مهارت های زندگی
مهارت ها انواع مختلفی دارند و یادگیری هر کدام نیازمند تلاش و حوصله زیادی است. نیاز به آموزش مهارت های زندگی آنقدر زیاد است که خوب است افراد از سنین پایین نسبت به آن آگاهی داشته باشند. زیرا در نهایت می تواند منجر به موفقیت در جنبه های مختلف زندگی آینده شما شود. انواع مختلف مهارت های زندگی عبارتند از: مهارت های حل مسئله، مهارت های تصمیم گیری، مهارت های تفکر خلاق، مهارت های ارتباطی، مهارت های همدلی، مهارت های خودآگاهی، مهارت های بین فردی، مهارت های تفکر انتقادی و مهارت های مقابله با استرس. اگر این مهارت ها را نداشته باشید، با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.

بهترین زمان برای آموزش مهارت های زندگی

طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت (WHO)، مهارت های زندگی عبارت است از «توانایی فرد برای انجام رفتارهای سازگارانه و مثبت به گونه ای که او را قادر می سازد با چالش ها و نیازهای زندگی روزمره کنار بیاید». برخی افراد ممکن است فکر کنند زمان خاصی برای آموزش مهارت های زندگی وجود ندارد. اگر این مفهوم اشتباه است. آموزش مهارت های زندگی برای کودکان قبل از رفتن به مدرسه آغاز می شود. متاسفانه بسیاری از والدین هستند که نیاز به آموزش مهارت های زندگی را جدی نمی گیرند و دانش کافی در این زمینه ندارند. این می تواند در آینده باعث مشکلات جدی فرزند شما شود و در مدیریت بحران و موقعیت های حساس آسیب ببیند. چنین کودکانی توانایی تصمیم گیری به موقع و صحیح را ندارند و در مدرسه با دیگران ارتباط خوبی برقرار نمی کنند. آموزش مهارت های زندگی در دوران کودکی بسیار مهم است. این به این دلیل است که این مهارت ها در کودک نهادینه شده و به او کمک می کند تا کیفیت زندگی خود را در بزرگسالی بهبود بخشد.
مطالعات نشان داده است که هوش هیجانی و شخصیت شخصی از ۱۸ سالگی به بعد در افراد به ثبات نسبی می رسد. اگر در چنین سنی مشکلی وجود داشته باشد، واضح است که دوران کودکی به تنهایی نمی تواند آن را حل کند. البته بازدهی کمتر از دوران کودکی است، اما شایان ذکر است که هیچ وقت برای یادگیری دیر نیست. با این حال، آموزش برخی از مهارت ها در بزرگسالی را نباید دست کم گرفت.

بنابراین، آموزش صحیح مهارت های زندگی برای بزرگسالان نیز می تواند به پیشگیری و پیشگیری از عواقب و آسیب ها کمک کند. با توجه به لزوم آموزش مهارت های زندگی، والدین باید در اسرع وقت وارد عمل شوند و برنامه ای برای آموزش این مهارت ها به فرزندان خود تهیه کنند، با آنها وقت بگذرانند، به آنها احساس امنیت بدهند، مهارت های زندگی را به آنها آموزش دهند و آنها را برای مواجهه آماده کنند. موقعیت های حساس با اعتماد به نفس فرزندان خود را که شده اند تربیت کنید. همچنین توصیه می کنم از دوره آموزشی لایف کوچینگ نیز بزرگسالان استفاده کنند.

اهمیت و ضرورت آموزش مهارت های زندگی چیست؟

با وجود افزایش آگاهی والدین امروزه و تلاش فراوان برای تربیت صحیح فرزندان، هنوز هم برخی از والدین هستند که فرزندان خود را به شیوه سنتی و اشتباه تربیت می کنند. مثلاً وقتی بچه ها در موقعیت های حساس و بحرانی مرتکب اشتباه می شوند، تنبیه می شوند یا وارد دعوا می شوند. در صورتی که این روش آموزشی بسیار نادرست بوده و منجر به پیامدهای منفی می شود. والدین باید روی تقویت مهارت‌های فرزندانشان مانند توانایی آنها در تصمیم‌گیری خوب و پاسخ‌های مناسب کار کنند. وقتی والدین با عصبانیت و بدرفتاری فرزندان خود را غافلگیر می کنند، آسیب پذیرتر می شوند. این نشان می‌دهد که نیاز به آموزش مهارت‌های زندگی و عدم آموزش کافی برای کنترل زندگی‌شان، والدین را به سمت اتخاذ چنین رفتارهایی سوق می‌دهد. در واقع والدینی که به تنهایی مهارت های زندگی را به خوبی یاد نگیرند، نمی توانند فرزندانی را تربیت کنند که در مهارت های زندگی مهارت داشته باشند.

جدی نگرفتن آموزش مهارت های زندگی و پیامدهای آن

خانه و مدرسه نقش مهمی در آموزش مهارت های زندگی ایفا می کنند و اگر این مسئولیت به درستی انجام نشود، مشکلات زیادی به وجود می آید که دامنگیر خانواده و جامعه می شود. روانشناسان معتقدند که خانواده ها باید در مواردی مانند مقابله با بحران ها، دوست یابی و نه گفتن به فرزندان خود کمک کنند. امنیت برای آنها وقتی والدین نیاز به آموزش مهارت های زندگی را نادیده می گیرند، فرزندان خود را از مسیر درست و موفقیت خارج می کنند. در هر صورت ممکن است فرد در دام افسردگی بیفتد.
خانواده ها باید زمان بیشتری را با فرزندان خود در خارج از خانه بگذرانند تا آنها احساس محرومیت نکنند. همچنین کلاس های مناسبی در مدارس برای آموزش این مهارت ها برای کاهش آسیب های اجتماعی اجرا شود. نوجوانان و جوانانی که در خانه و مدرسه راه‌ها و روش‌های صحیح را آموزش نداده‌اند، واکنش منفی نشان می‌دهند و ناهنجاری‌هایی در جامعه ایجاد می‌کنند. یکی از بهترین راه ها برای آموزش این مهارت ها از طریق آموزش مهارت های دهگانه زندگی برای بهبود و استفاده صحیح از این مهارت ها است. مهم ترین مهارت های زندگی به صورت اصولی در این دوره آموزش داده می شود. چنین آموزش هایی می تواند تاثیر بسزایی در موفقیت افراد داشته باشد و رضایت او را از زندگی افزایش دهد.

سایت بیانیک با برگزاری دوره آموزشی استعدادیابی و سایر دوره های مرتبط با رشد فردی در خدمت شما عزیزان است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/259389

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *