http://didshahr.ir/259148

01:12 :: 1402/01/17

زئولیت به طور کلی به دو دسته سنتزی و طبیعی تقسیم می شود.

زئولیت های پتروتات برای واحدهای اکسیژن ساز

زئولیت  نوعی ماده معدنی است و در صنایع تجاری به عنوان جاذب سطحی کاربرد دارد. زئولیت از آلومینوسیلیکات ساخته شده است که یکی از تخصصی ترین و مهم ترین کاربردها در دستگاه های تولید اکسیژن می باشد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دنیای پزشکی، بیماران می توانند به راحتی در منزل درمان شوند. دو نوع اکسیژن ساز بیمارستانی یا صنعتی و خانگی وجود دارد. زئولیت همچنین در روش PSA برای هر دو مدل قابل استفاده است. زئولیت دارای سطح ویژه بالا و تخلخل بالا می باشد. در زیر قصد داریم در مورد زئولیت اکسیژن ساز بیشتر صحبت کنیم تا بیشتر با آن آشنا شوید و بتوانید از این اطلاعات کامل و جامع استفاده کنید.

زئولیت اکسیژن ساز چگونه کار می کند؟

زئولیت به طور کلی به دو دسته سنتزی و طبیعی تقسیم می شود. از نوع سنتزی آن برای دستگاه های اکسیژن ساز بیمارستانی و خانگی استفاده می شود. این ماده نقش بسیار بالایی در تولید اکسیژن دارد. دستگاه اکسیژن ساز هوای محیط را از مواد آلومینوسیلیکات عبور می دهد که در نتیجه هوای داخل دستگاه به طور کامل برای بیمار فیلتر و تصفیه می شود. ساختار زئولیت نیز به صورت کروی است که می تواند اکسیژن هوا را که از سایر گازهای موجود در آن می گیرد جدا کرده و اکسیژن خالص تولید کند.

ساخت یک اکسیژن ساز قابل حمل برای بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی از اهمیت بالایی برخوردار است. خروجی تغلیظ کننده اکسیژن جریانی از ۹۰ درصد حجمی اکسیژن غنی شده در یک سیکل پیوسته جذب و دفع (زمان چرخه ۹۰ ثانیه) است. اندازه ستون جذب ۳ سانتی متر قطر و ۲۰ سانتی متر طول دارد. یک زئولیت با اندازه نانو ۱۳ برابر لیتیوم به عنوان جاذب برای جذب انتخابی نیتروژن از هوا استفاده می شود.

images 1680692234 642d540a2a100
در خرید دستگاه اکسیژن ساز به چه نکاتی توجه کنیم؟

هنگام برنامه ریزی برای خرید دستگاه اکسیژن ساز باید به دو نکته مهم و ضروری توجه کنید. اول نوع عملکرد دستگاه اکسیژن ساز و نکته دوم کارایی آن است. کارایی دستگاه به این معناست که اکسیژن ساز در دقیقه چقدر اکسیژن تولید می کند. این دو نکته به هم مرتبط هستند و باید آنها را در نظر بگیرید. همچنین در نظر بگیرید که کدام مدل از دستگاه اکسیژن برای شما مناسب تر و بهتر است.

با توجه به سطح ریز متخلخل بزرگ داخل جاذب زئولیت، اکسیژن ساز قابل حمل می تواند نیتروژن هوا را جذب کرده و جریان اکسیژن غنی شده را تحت شرایط فشار بالا تولید کند. زئولیت را می توان با کاهش فشار برای آزادسازی نیتروژن جذب شده بازسازی کرد. به این ترتیب، جریان مداوم اکسیژن می تواند برای کمک به فرد و افزایش کسری از اکسیژن الهام گرفته ایجاد شود.

زئولیت مولکولارسیو ۱۳X-HP (زئولیت اکسیژن ساز بیمارستانی)

 • این گرید برای استفاده در واحد های اکسیژن ساز بیمارستانی به روش PSA می باشد.
 • خلوص اکسیژن خروجی: ۹۲% تا ۹۵%
 • سطح ویژه وسیع
 • طول عمر زیاد
 • توانایی بالا در نسبت انتخاب پذیری N2/O2
 • استحکام و مقاومت مکانیکی بالا
 • مناسب برای واحد های PSA اکسیژن ساز بیمارستانی

زئولیت مولکولارسیو OXY-LXP (زئولیت اکسیژن ساز خانگی)

یک مولکولارسیو پیشرفته بر پایه لیتیوم (LiLSX) برای استفاده در واحدهای اکسیژن ساز خانگی به روش VPSA طراحی شده است. این مولکولارسیو عملکرد بالا و صرفه جویی در مصرف انرژی را به همراه دارد.

 • خلوص اکسیژن خروجی: ۹۲% تا ۹۵%
 • سطح ویژه وسیع
 • طول عمر زیاد
 • توانایی بالا در نسبت انتخاب پذیری N2/O2
 • استحکام و مقاومت مکانیکی بالا
 • مناسب برای واحد های اکسیژن ساز PSA و VPSA

نحوه عملکرد زئولیت در اکسیژن ساز

ساخت یک اکسیژن ساز قابل حمل برای بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی از اهمیت بالایی برخوردار است. خروجی تغلیظ کننده اکسیژن جریانی از ۹۲ درصد حجمی اکسیژن غنی شده در یک سیکل پیوسته جذب و دفع است. یک زئولیت ۱۳X به عنوان جاذب برای جذب انتخابی نیتروژن از هوا استفاده می شود.

زئولیت به طور کلی به دو دسته آزمایشگاهی و طبیعی تقسیم می شود. از نوع آزمایشگاهی آن برای دستگاه های اکسیژن ساز بیمارستانی و خانگی استفاده می شود. این ماده نقش بسیار بالایی در تولید اکسیژن دارد. دستگاه اکسیژن ساز هوای محیط را از زئولیت عبور می دهد که در نتیجه هوای داخل دستگاه به طور کامل برای بیمار فیلتر و تصفیه می شود. ساختار زئولیت نیز به صورت گرانول است که می تواند ۲۱ درصد از اکسیژن هوا را که از سایر گازهای موجود در آن می گیرد جدا کرده و اکسیژن خالص تولید کند.

آلودگی هوا در حال تبدیل شدن به یک معضل جهانی به ویژه در شهرهای پرجمعیت مانند تهران است. آلودگی هوا منجر به مشکلات حاد و مزمن تنفسی می شود که در حال تبدیل شدن به یک نگرانی فزاینده در سطح جهانی و فردی است. استفاده از ماسک های یکبار مصرف به روشی محبوب برای محافظت در برابر قرار گرفتن در معرض آلاینده ها تبدیل شده است.

با این حال، برای افرادی که توانایی ضعیفی برای تنفس مستقل دارند، مانند بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)، تنفس از طریق ماسک های یکبار مصرف دشوار است. بنابراین، نیاز روزافزونی برای پرداختن به سلامت و کیفیت زندگی از طریق یک اکسیژن ساز قابل حمل سبک وزن با منبع پزشکی اکسیژن (غلظت O2: ~ 88-92٪) وجود دارد.

نحوه عملکرد دستگاه اکسیژن ساز

همه اکسیژن ساز ها از یک مکانیسم خاص برای تولید اکسیژن استفاده می کنند. ژنراتورهای اکسیژن هوای اطراف خود را از طریق پمپ جذب می کنند. سپس با یک محفظه حاوی مقدار زیادی زئولیت پر می شود. همانطور که گفته شد، زئولیت اکسیژن ساز وظیفه جداسازی ۲۱ درصد از اکسیژن موجود در هوا را از سایر گازها مانند نیتروژن و انتقال آن به جهات دیگر دارد. دستگاه اکسیژن ساز ، اکسیژن ذخیره شده در محفظه را از طریق یک کمپرسور تحت فشار تا ۲۲۰ میلی متر جیوه تامین می کنند. سپس اکسیژن فشرده شده در محفظه را به پشت فلومتر که در جلوی دستگاه قرار دارد منتقل می کند. سپس از طریق یک دهانه مخصوص به داخل دهان و بینی بیمار هدایت می شود.

مطالب دیگر
 • لینک کوتاه
 • https://savalankhabar.ir/259148

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *