http://didshahr.ir/258509

01:29 :: 1401/12/22

مشاوره فردی: دخترم می‌گوید که زندگی‌اش را سیاه کردم.

مرد افسرده

نویسنده : دکتر حسین محرابی | روان شناس و مدرس دانشگاه

سوال: مردی هستم ۵۰ ساله و بنا، ۸ ماه است به‌خاطر افسردگی کار نکردم. دختر جوانی دارم که با کارهایش به مشکلات ما می‌افزاید. از من حرف‌شنوی ندارد و می‌گوید زندگی‌اش را سیاه کردم. مشکلاتم زیاد است. راهنمایی ام کنید که چطور دل دخترم را به دست بیاورم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، شما در متن ارسالی خود به چند موضوع مختلف اشاره کرده‌اید که هر کدام به تنهایی یک مبحث کامل را می‌طلبد و در واقع، این کلیات باعث می‌شود که ارائه یک راهکار مشخص و کاربردی میسر نباشد زیرا تا زمانی که ریشه‌ها و علل اصلی یک مشکل تشخیص داده نشود، عملا دادن راهکار امکان‌پذیر نیست ولی در عین حال چند نکته را خدمت شما عرض می‌کنم.

زمینه دلجویی را فراهم کنید

ابتدا زمینه پذیرش دلجویی را فراهم کنید. این که شما تصمیم گرفته‌اید دل دخترتان را به دست بیاورید، بسیار ارزشمند است ولی تا زمانی که او ذهنیت مثبت و آمادگی کافی برای این اقدام شما نداشته باشد و همچنان شما را عامل همه بدبختی‌های خود بداند، امکان موفقیت‌تان کم خواهد بود.

علت رفتارهای دخترتان چیست؟

این که گفته‌اید دختر جوان‌تان از شما حرف‌شنوی ندارد یا به مشکلات شما اضافه می‌کند و شما را مقصر می‌داند و …، نیاز به بررسی بیشتری دارد. به‌عنوان مثال آیا تاکنون ادبیات شما مناسب بوده یا دستوری و تهدیدآمیز با او سخن گفته‌اید؟ یا این که رفتارهای او را مشکل‌ساز می‌دانید، آیا واقعا هنجارشکن و مشکل‌آفرین است یا از نظر شما این گونه است؟ این که معتقد است شما زندگی‌اش را تباه کرده‌اید، موضوع مهمی است که نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد و احساس می‌کنم شما به تنهایی قادر به رمزگشایی این مشکلات نخواهید بود و لازم است از یک روان شناس کمک بگیرید. گفته‌اید ۸ ماه به‌دلیل افسردگی کار نکردم. ابتلا به این اختلال، تشخیص خودتان بود؟ اگر این‌طور بوده، نیاز به بررسی توسط یک متخصص دارد.

سبک تعاملات‌تان با دخترتان مهم است

برای نزدیک شدن به دخترتان صبور باشید و ضمن همدلی با او، از سرزنش کردن، تحقیر کردن، تهدید کردن و …. پرهیز کنید. به‌رغم این که شما سن دخترتان را نگفته‌اید ولی بهتر است توجه داشته باشید که در سنین نوجوانی و جوانی، نیازهای عاطفی و روانی فرزندان با دوره کودکی تفاوت زیادی دارد بنابراین سبک تعاملات شما هم باید متفاوت باشد.

نقش همسرتان در کجای این زندگی است؟

شما درباره حضور داشتن یا نداشتن همسرتان و نقش ایشان در این زندگی هم صحبتی نکرده‌اید و اطلاعات داده شده حقیقتا برای ریشه‌یابی مشکلات شما کافی نیست. بنابراین پیشنهاد می‌کنم در اولین فرصت با مراجعه حضوری به یک روان شناس در خصوص درمان علایم افسردگی خودتان و فراگیری مهارت‌های ارتباطی مناسب و بهبود اوضاع اقدام کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/258509

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *