http://didshahr.ir/258443

02:35 :: 1401/12/20

بهترین واکنش والدین در برابر استرس دانش‌آموزان برای رفتن به مدرسه از ترس مسموم‌شدن، بی‌توجهی است؟

تبعات روانشناختی مسمومیت‌های دانش‌آموزان

نویسنده : دکتر الناز علوی| ‌ متخصص روان‌شناسی

مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان در مدارس شهرهای مختلف کشور، نگرانی‌هایی را برای آن‌ها و والدین‌شان به وجود آورده است. اما واکنش والدین در برابر این نگرانی‌های فرزندشان باید چگونه باشد؟ قبل از هر چیز، مطالبه جدی برای دستگیری کامل عوامل این اقدام پلید را از مسئولان خواهانیم و از قرار معلوم پیگیری سرنخ‌ها هم روند خودش را طی می‌کند. اما این‌که در محیط خانواده چه کاری می‌شود برای کاهش نگرانی بچه‌ها انجام داد دغدغه بسیاری از والدین است که در ادامه چند توصیه به آن‌ها خواهیم داشت.

واکنش تند در برابر اضطراب و نگرانی طبیعی؟

این موضوع بار روانی بالایی دارد و حتی اگر یک نفر از دانش‌آموزان یا یک مدرسه در کشور درگیر آن شده باشد، باعث می‌شود حتی دانش‌آموزان و خانواده‌های بقیه مدارس در شهرهای دیگر اضطراب و نگرانی بالایی را تجربه ‌کنند. بنابراین پدر و مادرها باید بدانند که این استرس و اضطرابی که آن‌ها و فرزندشان در این روزها تجربه می‌کنند، اتفاق غیرطبیعی نیست و نباید واکنش تند یا پرخاشگرانه‌ای در قبال آن مرتکب شوند.

افزایش آگاهی دانش‌آموز درباره خطرات‌احتمالی

وظیفه والدین و مسئولان مدرسه در شرایط موجود، دادن آگاهی‌های لازم به دانش‌آموزان در برابر خطر احتمالی است. البته از آن جایی که نوع ماده استفاده شده و شناسایی افراد و دلیل این رفتار غیرانسانی هنوز به‌طور دقیق مشخص و اعلام نشده است، وظیفه والدین و مسئولان مدرسه در این ماجرا سخت‌تر می‌شود. باز هم تکرار می‌کنم که در این شرایط اضطراب، عصبانیت، دلشوره، تعارض، پرخاشگری و … در دانش‌آموزان و والدین طبیعی است. با این حال، آموزش برخی اصول اولیه و رفتارهایی که در زمان احساس مسمومیت باید انجام داد، ذهن دانش‌آموز را از سردرگمی و آشفتگی بیشتر نجات می‌دهد.

اطمینان‌دهی به دانش‌آموزان برای حفظ امنیت‌شان

مسئولان مدرسه باید جلساتی را با والدین برگزار کنند و با کمک، همدلی و هم‌فکری تلاش کنند آرامش خودشان را حفظ و‌ به آرامش دانش‌آموزان هم کمک کنند و در نهایت به دانش‌آموزان اطمینان دهند که تمام تلاش‌شان را برای حفظ امنیت و آرامش و سلامت‌شان خواهند کرد. والدین هم تا جایی که می‌توانند باید این روزها با متولیان امنیت و ایمنی جامعه مثل پلیس، نیروی‌انتظامی، کادر مدرسه و … همکاری کنند تا کودک احساس امنیت برای ادامه تحصیل داشته باشد.

این جملات را به دانش‌آموز نگویید

این موضوع به خودی خود بسیار نگران‌کننده و ناراحت کننده است پس بهتر است با گفتن جملاتی مثل «تمام دانش‌آموزان مسموم شدند» یا «می گن تمام بیمارستان‌ها پر از دانش‌آموز شده» و … باعث نگرانی و ناراحتی بیشتر نشویم و سعی کنیم تمرکزمان را بر سلامت جسم و روان دانش‌آموزان ببریم که آینده‌سازان کشورمان هستند.

Psychological consequences of student poisoning

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/258443

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *