http://didshahr.ir/258123

00:13 :: 1401/12/14

خانمم اشتباهات ۲۸ سال گذاشته‌ام را فراموش نمی‌کند.

خانمم اشتباهات گذشته را فراموش نمی‌کند
نویسنده: فریبا البرز | کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده

سوال: خانمم ۵۰ ساله است و ۲۸ سال است که ازدواج کردیم. هر مسئله کوچکی که این روزها پیش می‌آید، همه اتفاقات ۲۸ سال گذشته و اشتباهات من را مرور می‌کند و بعد هر دو عصبانی می‌شویم. کمکم کنید. چه کار کنم که اشتباهات گذشته من را فراموش کند.

پاسخ: ممکن است سال‌ها ذهن خود را صرف موضوعی که قبلا اتفاق افتاده بکنیم؛ طوری که آرامش و آسایش را از خود یا اطرافیان بگیریم. اگر این مسئله زیاد تکرار شود، در واقع وسواس‌فکری نام دارد و در این حالت فرد عصبی می شود و تمرکز ندارد چراکه گذشته دایم جلوی چشمش رژه می‌رود. شکایت شما از این بود که همسرتان با هر مشکلی، اشتباهات سال‌های گذشته شما را مرور می‌کند. قطعا حس بدی را تجربه می‌کنید و جو خانواده آلوده بحث و ناراحتی می‌شود.

حرف حساب همسرتان چیست؟

آیا تابه‌حال بررسی کرده‌اید که همسرتان واقعا دنبال چیست؟ آیا یک یا چند شکایت مشترک دارد که طی این چندین سال هنوز حل نشده و باقی مانده است؟ درواقع حرف حسابش چیست؟ شما برای حل مشکلش چه کارهایی کرده‌اید؟ شاید هم از همین گله و شکایت‌های گذشته نقطه ضعف شما را پیدا کرده و شما را کنترل می‌کند. این‌ها سوالاتی است که باید از خودتان بپرسید و به شکل کاملا بی‌طرف به خودتان پاسخ دهید.

برای بهتر شدن شرایط تلاش کنید

حقیقت این است که با یادآوری گذشته هرگز برای هیچ فردی هیچ مشکلی حل نشده. قطعا اتفاقات خیلی تلخی در گذشته بوده که آن قدر روح و روانش را زخمی کرده است. از همسرتان باز هم بپرسید برای بهتر شدن شرایط فعلی چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟ سعی کنید تا آن جا که می‌شود خودتان را کنترل کنید و عصبی نشوید. حتما از یک‌روان شناس حضوری بهره بگیرد تا به‌طور مشخص کمک کند و مشکلات کمتر شود.

اگر لازم است، عذرخواهی کنید

شما بهتر است موقع صحبت کردن از جملاتی استفاده کنید که با «من» شروع می شود نه «تو» چراکه وقتی این‌طور صحبت می‌کنیم، طرف‌مقابل گارد نمی‌گیرد و راحت‌تر می‌توان گفت‌وگو کرد. موقع صحبت کردن فقط روی مشکل اصلی تمرکز کنید تا بحث به حاشیه‌ها کشیده نشود. زبان عشق او را بدانید و اگر زبان عشقش را کشف کنید کار شما راحت تر می شود. انواع زبان عشق عبارتند از: کلمات و عبارات محبت آمیز، دریافت هدیه، وقت گذاشتن برای یکدیگر، خدمت به یکدیگر و تماس فیزیکی. سعی کنید زیاد به دنبال این نباشید که جوابش را بدهید و به قولی کم نیاورید چرا که اگر در این حوزه گرفتار شوید دیگر انتها ندارد. سعی کنید مشکل را از دید او نگاه کنید و خودتان را به جایش بگذارید. اگر لازم شد عذرخواهی کنید و دایم دنبال پیدا کردن مقصر نباشید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/258123

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *