http://didshahr.ir/258067

00:02 :: 1401/12/13

دخترم بدلیل خبرهای مسمومیت در مدارس، استرسی شده است.

آمبولانس اورژانس

نویسنده : دکتر فریده ناصری| روان‌شناس کودک‌و‌نوجوان

سوال: پدری هستم ۴۶ ساله. دخترم کلاس چهارم دبستان است. از چند روز گذشته که خبر مسمومیت در مدارس دخترانه پخش شده، ذهنش خیلی درگیر شده است. چند روز پیش به من گفت که اگر خطرناک است، مدرسه نروم. گفتم نه، مسئله‌ای نیست ولی دیروز از استرس، حالت تهوع گرفته بود. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، در هرم سلسله مراتب نیازها پس از پرداختن به اهمیت نیازهای اولیه همچون خوراک و مسکن، مقوله امنیت جایگاه ویژه‌ای دارد. شوربختانه چندی است با اتفاق‌هایی که در برخی مدارس بعضی از شهرها رخ داده، جو ملتهبی به‌طور عمومی در فضای جامعه و به طور خاص بین دانش‌آموزان، اولیای مدرسه و خانواده ها ایجاد شده است. در ادامه چند توصیه به شما پدر گرامی دارم.

استرس و ترس دخترتان طبیعی است

گفته‌اید که دخترتان به دلیل ماجراهای اخیر، استرسی شده است. زمانی که مانند الان عامل به وجود آورنده جو التهاب‌انگیز به درجاتی با سلامت و محل زندگی و تحصیل نوجوانان و کودکان مرتبط باشد، اثرپذیری آن‌ها خیلی بیشتر خواهد شد و ناخودآگاه آن‌ها درگیر مقوله ترسی خواهند شد که خودشان در ایجاد آن نقش نداشتند.

حس ناامنی باید از فرزندتان دور شود

باتوجه به وابستگی کودکان و‌نوجوانان در درجه اول به والدین‌شان، آن ها به‌رغم دغدغه‌های واقعی که درباره سلامت و امنیت فرزندانشان دارند، باید تا حد امکان حس ناامنی را از فرزندشان بزدایند تا جایی که کودک‌شان با تمام وجود احساس کند خانواده، مدرسه، متولیان امنیت و ایمنی جامعه مثل پلیس، نیروی‌انتظامی، پزشکان، مدیران و کادر مدرسه از او حمایت خواهند کرد. ناگفته نماند منظور از تلاش برای انتقال حس امنیت و ناامنی زدایی از فضای ملتهب ایجاد شده در جامعه به معنی ساده انگاشتن مسئله و بی‌توجهی به این مقوله مهم نیست بلکه برای حل این مسئله ابتدا باید والدین و اولیای امر حس حمایت، امید و … را به دانش‌آموزان انتقال دهند. سپس همزمان با آن درباره مقوله رخ داده توسط افراد مذکور به خصوص پدر و مادر به شیوه‌های منطقی و هوشمندانه صحبت شود.

با فرزندتان درباره این موضوعات صحبت کنید

پیشنهاد می‌شود محور صحبت‌ها با دخترتان حول چند موضوع باشد؛ وظیفه پدر و مادر و اولیای مدرسه در این شرایط چیست ؟ نوجوانان چگونه می‌توانند در صورت بروز این اتفاق در مدرسه از خودشان حفاظت کنند؟ بیشترین آسیب‌های جسمی کدام قسمت سلامت و بدن را شامل شده است؟ و سوالات دیگری از این قبیل که می‌تواند علاوه بر ترس‌زدایی منطقی و کاهش التهاب، همزمان موجب افزایش اعتماد به نفس با آگاهی‌بخشی دانش‌آموز شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/258067

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *