http://didshahr.ir/257841

00:25 :: 1401/12/07

مشاوره فردی: مادرم دوست ندارد که به دیدنش برویم چون هیچ استقبالی از ما نمی‌کند

زن سالمند روستا Elderly village woman

نویسنده : رضا زیبایی| ‌ روان شناس بالینی

سوال: مادری دارم ۸۱ ساله. ما ۴ فرزند هستیم. مادرم تنهاست و خدا را شکر، مشکل مالی هم ندارد. یکی از چالش‌های ما با او این است که حوصله دیدن ما را ندارد. حس می‌کنم که حتی دوست ندارد که به دیدنش برویم چون هیچ استقبالی از ما نمی‌کند. لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، نکته اول این‌که احترام به والدین در هر شرایطی واجب است و حتی آن را به مقام احسان صعود داده‌اند و نه عدل. احسان گذشتن از حق خود در مقابل پدر و مادر است و عدل رفتار به مساوات و برابری است. بنابراین توصیه می‌شود که در رفت‌وآمدها، اگر خدای ناکرده مادر حرف ناصوابی هم به شما یا فرزند و همسر شما زدند، مراقب باشید که احترام‌شان به احسان است نه عدل که البته کار سختی است ولی نتیجه آن قطعا شیرین و ثواب خواهد بود.

ارتباط نباید قطع شود اما …

نکته دوم این‌که ممکن است حفظ شأن و احترام به مادر با کمتر رفتن به دیدن ایشان بهتر حاصل شود. پس مراقب باشید اگر وی واقعا با کمتر دیدن شما و فرزند و همسر شما احساس راحتی بیشتری می‌کند، این کار را لحاظ کنید ولی دقت کنید که ارتباط قطع نشود. به خصوص این که معمولا مادران یکی از فرزندان‌شان را بیشتر دوست دارند یا با او راحت‌تر هستند، از او برای حل این مشکل کمک بگیرید.

شاید سر و صدای نوه‌ها اذیتش می‌کند

نکته بعدی این‌که گاهی دلیل دوست‌نداشتن مادر به دید و بازدید شما موضوعات دیگری است که چند مورد را ذکر می‌کنم و رصد و اعتبار سنجی آن با شما.

۱- سر و صدای زیاد نوه‌ها و به هم‌ریختن و شلوغ کاری و از طرفی بی‌حوصلگی و گاه وسواس در چیدمان می‌تواند یکی از دلایل پنهان سردی مادر گرامی در استقبال از مهمان‌های منزل خودش باشد. یک بار بدون آن‌ها بروید و ببینید آیا میزان رغبت وی تغییری می‌کند یا خیر.

۲- ممکن است ایشان با همسران و فرزندان شما مشکلات و آشفتگی‌های قدیم و جدیدی دارند که ملاقات آن‌ها باعث مکدر شدن خاطرشان می‌شود و حتی شما از آن‌ها و کم وکیف این آشفتگی‌ها بی اطلاع هستید. از سویی اصرار به دید و بازدید دارید و مادر در معذوریت قرار گرفته و خود شما را هدف قرار داده و طرح بی‌میلی می‌کند در صورتی‌که با فرد دیگری مشکل دارد و شما از آن خبر ندارید. حل و فصل این موضوع نیز به عهده همسر یا همسران فرزندان یا به عبارتی همان عروس خانم‌هاست تا با محبت بی‌دریغ نگاه مادر را به خود تغییر دهند.

شاید افسرده شده یا میل به انزوا دارد

و نکته آخر وجود برخی روان آزردگی‌های شایع دوران سالخوردگی مثل افسردگی، کم‌حوصلگی و میل افراطی به انزوا، وسواس فکری و عملی یا خدای ناکرده وسواس خساست و مواردی از این دست هم می‌تواند از دلایل پنهان ماجرا باشد. راه‌حل آن مراجعه به روان شناس‌بالینی و طرح شرح حال کاملی از مادر و شنیدن تشخیص وی است.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257841

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *