http://didshahr.ir/257587

00:29 :: 1401/12/01

مشاره فردی: رئیس زورگویم، جسم و ‌روانم را بیچاره کرده است.

جسم و ‌روانم در اختیار رئیس شرکت است
My body and mind are at the disposal of the company president

نویسنده : فرزانه شهریاردوست| ‌ کارشناس‌ارشد مشاوره‌خانواده

سوال: مردی ۱۸ ساله هستم. در یک شرکت خصوصی کار می‌کنم. رئیسم خیلی زور می‌گوید. اصلا ملاحظه ما را نمی‌کند و برای افزایش درآمد شرکت که بیشترش در جیب خودش می‌رود، جسم و روان ما را بیچاره کرده است. می‌گوید باید روزی ۱۰ ساعت سر کار باشیم. در مقابل زورگویی‌هایش چه رفتاری داشته باشم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، کار در محیط شغلی با یک رئیس زورگو و غیرمنطقی حقیقتا ساده نیست. بودن در این محیط که پر از جو منفی و استرس است، ممکن است سلامت روان کارمند را تهدید کند. از این رو یافتن شغلی مناسب‌تر بهترین راهکار خواهد بود. در صورتی که به اندازه کافی تجربه کسب کرده‌اید و شانس یافتن شغل بهتری را دارید، ضروری است به طور جدی به تغییر شغل اقدام کنید. با این حال بسیاری از افراد، این امکان را ندارند که به راحتی تغییر شغل دهند و مجبور هستند تا پایان قرارداد کاری در یک مجموعه فعالیت کنند. در این وضعیت، برای حفظ حریم شخصی در محیط کار و برخورد با رئیس زورگو راهکارهایی راکه در ادامه مطرح می‌شود، به کار ببندید.

روی وظایف خود متمرکز شوید

برخورد با مدیر زورگو، تغییری در عادات یا شخصیت او به وجود نمی‌آورد. همان‌طور که می‌دانید افراد زورگو به دنبال کوچک‌ترین بهانه هستند تا خشم خود را بروز دهند. از این رو به جای تلاش برای تغییر رفتار مدیر زورگو، رفتار خود را عوض کنید. گاهی تمرکز بر رفتار رئیس، شما را از انجام وظایف کاری بازمی‌دارد و بهانه‌های زورگویی بیشتر را برای رئیس فراهم می‌کند. به این ترتیب برای حفظ حریم شخصی در محیط کاری، روی وظایف و مسئولیت های خود متمرکز شوید.

درگیر استرس در محیط کار نشوید
یک راهکار سریع در برخورد با مدیر زورگو این است که رفتار و اخلاق خود را تحلیل کنید. به‌طور کلی شما باید بدانید چطور خود را در محل کار مدیریت کنید. به عنوان یک انسان ممکن است بیشتر تحت تاثیر سیاست‌های اداری و ریاست قرار بگیرید. یک رئیس غیرمنطقی می‌تواند این تنش را تشدید کند. در این صورت بدون اهمیت به این استرس‌ها روی کار خود متمرکز شوید و تلاش کنید که وظایف‌تان را به درستی انجام دهید.

نگرش مثبت داشته باشید

حفظ حریم شخصی در محیط کار و داشتن نگرش مثبت در فضایی که پر از انرژی منفی رئیس زورگو است، کار ساده ای نیست، اما به علت شرایط کنونی به اجبار باید در این محیط کار کنید. یک راهکار کمک کننده در این وضعیت، حفظ نگرش مثبت خواهد بود. برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری معین در آینده، تحمل وضعیت استرس‌زا و سخت را آسان‌تر می‌کند. دقت کنید که ضرورتی ندارد برای همیشه در این محیط بمانید. بنابراین بر اهداف خود متمرکز شوید و امیدوار باشید که همه چیز تغییر خواهد کرد.

بهانه دست رئیس زورگو ندهید

در صورتی که می‌دانید چه اموری سبب برانگیختن زورگویی رئیس شما می‌شود، سعی کنید کمتر بهانه دست او بدهید. به‌طور مثال اگر فکر می‌کنید فلان کار شما اشتباه است، سعی کنید فورا آن را اصلاح کنید تا سبب خشم و زورگویی مدیر خود نشوید. در پایان اگر بتوانید از فردی که ارتباط نزدیک‌تری با رئیس‌تان دارد، بخواهید با او صحبت و در صورت نیاز به مشاور مراجعه کند، اتفاق مثبتی را رقم زده‌اید.

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/257587

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *