http://didshahr.ir/256928

01:50 :: 1401/11/12

۱- انصاف در معاشرت با مردم، ۲- همدردى در مشکلات آن‌ها و ۳- همراه و همدم‌شدن با معنویات ۳ ویژگی است که مورد توجه امام جواد (ع) است.

جلب محبت مردم در کلام امام جواد (ع)

نویسنده : جواد رستمی| ‌ کارشناس مذهبی

محبوبیت در بین اعضای خانواده، دوستان، همکاران و اطرافیان، یکی از معیارهای ارزشمندی است که همه افراد در جست‌وجوی آن هستند.

در سالروز میلاد پربرکت امام جواد(ع) به حدیثی از ایشان اشاره خواهیم کرد که نقشه راه و دستورالعمل جلب محبت مردم است.

امام جواد(ع) در فرمایشی، داشتن ۳ خصلت را سبب جلب محبت معرفی می‌کنند:

۱- انصاف در معاشرت با مردم، ۲- همدردى در مشکلات آن‌ها و ۳- همراه و همدم‌شدن با معنویات(منبع: بحارالانوار، ج۷۵، ص۸۲).

۱- از انصاف داشتن تا مورد اعتمادشدن

انصاف در معاشرت با مردم در بین وابستگان ،اقوام، دوستان، همسایه ها و همکاران از انسان چهره و شخصیتی قابل‌اعتماد می‌سازد به‌حدی که برداشت نیک و مثبت از گفتار و کردار آن شخص، یکی از ثمرات آن است. شهرت به خیرخواهی و احترام و عزت در بین مردم هم از همین رفتار نشئت می‌گیرد و از سوی دیگر سبب می‌شود دیگران هم در قبال او همین رفتار را در پیش بگیرند.

۲- از همدردی تا تکثیر محبت در جامعه

همدردی با مردم در مشکلات یکی از شئون انسانیت است و در اشعار فارسی هم مکرر اشاره شده، مثل آن جا که می‌گوید چو عضوی به درد آورد روزگار، دگر عضوها را نماند قرار. همدردی زبانی و گفتاری به دردمند قدری آرامش خاطر همراه با افزایش تحمل سختی می‌دهد. همراهی و همدردی دیگران در غم و غصه و مشکلات به او قوت قلب، امید و انگیزه می‌دهد تا از این وضعیت خلاص شود. حال اگر همدردی فقط زبانی نباشد بلکه در عمل کارگشایی و رفع گرفتاری هم همراه آن شود، اثری چندین برابر در اجتماع دارد و ضمن جلب رضای خالق و مخلوق، تکثیر محبت و نوع دوستی و همیاری را در بین مردم درپی خواهد داشت. به‌طور مثال، اکنون که بخشی از مردم میهن‌مان گرفتار زلزله در این سرمای سخت شده‌اند، هر قدمی که هرکسی برای همدردی و کمک به آن‌ها بردارد، در یاد و خاطر آن‌ها خواهد ماند و سبب کِشش قلبی و جلب محبت آن‌ها می‌شود.

۳- از معنویات تا اصلاح رفتارها

همراه و همدم‌شدن با معنویات، صیقل روح و جلای آن را در پی دارد و سبب لطافت گفتار و کردار در تقابل با اطرافیان و اجتماع می‌شود. معنویات سبب اصلاح رفتار انسان می‌شود، صفات بد را از او دور و زمینه رشد صفات نیک و انسانی را فراهم می‌کند و بر جامعه اطراف هم تاثیر مثبت می‌گذارد.

در کل توجه به این سه‌گانه که امام جواد(ع) به آن اشاره کردند، انسان را در نظر دیگران عزیز، باعزت، دوست‌داشتنی و مورد احترام می‌سازد و شخصیت نیکی از او به نمایش می گذارد و در یادها ماندگار خواهد شد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/256928

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *