http://didshahr.ir/256179

06:58 :: 1401/10/25

 نشت فاضلاب یکی از مواردی است که ممکن است در هر خانه‌ای رخ دهد و حتی ممکن است خیلی دیر متوجه آن شوید. دانستن علائم و نشانه‌های نشتی لوله‌های فاضلاب می تواند به شما در یافتن زودهنگام مشکل کمک کند. به این ترتیب علاوه بر جلوگیری از نشتی، صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از افزایش قبوض آب، از آسیب دیدن خانه خود جلوگیری می‌کنید.

نشت فاضلاب یکی از مواردی است که ممکن است در هر خانه‌ای رخ دهد و حتی ممکن است خیلی دیر متوجه آن شوید. دانستن علائم و نشانه‌های نشتی لوله‌های فاضلاب می تواند به شما در یافتن زودهنگام مشکل کمک کند. به این ترتیب علاوه بر جلوگیری از نشتی، صرفه جویی در مصرف آب و جلوگیری از افزایش قبوض آب، از آسیب دیدن خانه خود جلوگیری می‌کنید.

هر خانواده به طور متوسط ​​سالانه ۱۱۰۰۰ گالن آب به دلیل نشتی لوله‌های آب هدر می‌دهد که معادل ۲۷۰ بار روشن شدن ماشین لباسشویی است! برخی از نشتی‌ها ساده و کوچک هستند و به راحتی می‌توانید منبع این چکه را پیدا کنید.

به عنوان مثال، نشتی توالت، دوش یا شیر آب. اما برخی از نشتی‌ها پنهان هستند و آسیب‌های ناشی از چنین نشتی‌ها بسیار بیشتر است. زیرا به سازه ساختمان آسیب وارد می‌کنند و هزینه تعمیر آنها می‌تواند صدها و حتی چند میلیون تومان باشد. به همین دلیل معمولاً راه تشخیص نشتی لوله فاضلاب در این موارد مخفی به کمک تجهیزات و روش های خاص میسر است.

images 1673773839

علائم نشتی لوله های آب

یکی از راه های تشخیص ترکیدگی لوله فاضلاب، توجه به علائم و نشانه‌های ترکیدگی لوله در خانه است. در این نوشتار ۸ نشانه وجود نشتی یا ترکیدگی لوله‌های آب را به شما معرفی می‌کنیم. باید با دیدن این علائم فورا نسبت به شناسایی محل نشتی اقدام کنید.

images 1673773901

۱– قیمت نجومی قبض آب

هنگامی که قبض آب به خانه شما می‌رسد و قیمت آن بسیار بالا است، احتمالاً نشتی لوله آب این هزینه را روی دستان شما گذاشته است.

همچنین مقایسه میزان مصرف آب در قبوض گذشته با میزان آب مصرفی در قبض اخیر، می‌تواند نشتی لوله آب را مشخص کرده و که باید نسبت به حل این مشکل آن اقدام کنید.

images 1673773946

۲- تشخیص نشتی در لوله آب از کنتور

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که لوله آب خانه شما از کنتور آب خانه شما نشتی دارد، قبل از انجام هر کاری مطمئن شوید که شیرهای آب داخل و خارج خانه باز نیستند. سپس به کنتور آب نگاه کنید و ببینید آیا کار می‌کند یا خیر.

اگر دیدید که یک مثلث نقره ای یا یک چرخ در داخل آن در حال حرکت است، به این معنی است که در لوله آب خود نشتی دارید.

گزینه دیگر این است که عدد کنتور آب را بخوانید و بعد از یکی دو ساعت دوباره آن را چک کنید (البته باید مطمئن شوید که در این مدت شیر ​​آب باز نیست). اگر اعداد روی کنتور آب شما در حال تغییر است به این معنی است که لوله‌های آب خانه شما نشتی دارد، پس حتما باید به دنبال نشتی در لوله های آب خود باشید.

images 1673773970

۳- کشف نشتی لوله آب از قارچ یا کپک روی دیوار

لوله‌های آب محیط مناسبی را برای رشد قارچ و کپک روی دیوارها فراهم می‌کنند. زیرا قارچ و کپک در محیط‌های تاریک و مرطوب سریع‌تر رشد می‌کنند.

بنابراین، اگر روی دیوار منزل خود متوجه قارچ یا کپک شدید، به خصوص اگر دیواری باشد که به دیوار حمام متصل نیست، به احتمال زیاد لوله آب نشتی دارد.

۴- تَرَک، لکه و شکم دادن دیوارها، سقف و کف زمین

وجود هرگونه تَرَک، شکاف، لکه یا رد آب روی دیوار، سقف یا کف خانه ممکن است نشان دهنده نشتی در لوله آب باشد. به احتمال زیاد، این نشت در ناحیه اطراف دیوار، کف یا سقف به وجود آمده است.

البته رطوبت بالا نیز گاهی باعث چنین آسیب‌هایی می شود، اما مطابقت دادن این مشکل با قیمت بالای قبض آب یا برخی از نشانه‌های ذکر شده دیگر احتمال وجود نشتی لوله آب را افزایش می‌دهد.

images 1673774144

۵- بوی نم و کپک

آب باقی مانده در دیوار پس از نشت از لوله آسیب دیده می‌تواند باعث ایجاد بوی بد شود. بنابراین، اگر خانه خود، به خصوص حمام خود را تمیز کرده‌اید، اما هنوز بوی رطوبت و کپک می دهد، ممکن است قسمتی از لوله آب خانه نشتی داشته باشد. بنابراین باید اقدامات لازم برای شناسایی انجام شود.

۶- افت ناگهانی فشار آب

فرقی نمی‌کند که در کجا زندگی می‌کنید، در قیطریه یا رودهن بومهن!! افت ناگهانی فشار آب یکی دیگر از نشانه‌ها می باشد. این افت ناگهانی فشار معمولاً ناشی از ترکیدگی لوله یا نشتی لوله آب است.

۷- صدای چکه مداوم آب

اگر مدام صدای چکیدن آب در خانه خود را می‌شنوید، اما نمی‌توانید منبع آن را پیدا کنید، ممکن است آب از جایی در خانه نشت کند. البته در این حالت معمولاً تشخیص محل نشتی مشکل است و باید با دستگاه‌های مخصوص، ترکیدگی لوله را تشخیص داد.

۸- نشت آب به طبقات پایین

یکی دیگر از نشانه‌های نشتی لوله آب، نشت آب به سقف طبقات پایینی است. این البته یک نشانه بسیار واضح است و همکاری همسایگان طبقه پایین نیز می‌توانند به شما در یافتن نشتی کمک کنند.

پس اگر یکی از همسایه‌هایتان به این موضوع اشاره کرد، حتما آن را جدی بگیرید و محل نم‌ دار را به یک لوله‌کش ماهر اطلاع دهید. این احتمال وجود دارد که لوله آب در نقطه ای که نم قابل مشاهده است، ترکیده باشد که این مشکل توسط شرکت‌های لوله بازکنی و تخلیه چاه برطرف می‌شود.

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/256179

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *