http://didshahr.ir/256004

07:03 :: 1401/10/19

حیدری استفاده از روش‌ها و ابزارهای نوین برای حل چالش و بحران آب را یادآور شد و گفت: با وجود احداث ۵۳ سد در استان اردبیل همچنان نیازمند احداث سد در مناطق مختلف استان هستیم.

علی حیدری اناری

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: سطح اراضی مدرن شبکه‌های آبیاری در این استان به ۹۳ هزار هکتار رسیده که ضروری است در کنار توسعه شبکه آبیاری به دنبال افزایش بهره‌وری باشیم.

علی حیدری اناری روز دوشنبه در جلسه شورای مدیریت منابع آب اردبیل با اعلام این خبر اظهار کرد: در سال‌های اخیر گام‌های بلندی برای تکمیل زیرساخت‌های بخش آب و کشاورزی استان اردبیل برداشته شده است که شبکه آبیاری پایاب سد خدا آفرین با ۴۳ هزار هکتار وسعت، یکی از این طرح‌های مهم است.

وی درباره آخرین وضعیت عملیات اجرایی پایاب سد سبلان گفت: عملیات اجرایی پایاب سد سبلان در ۲ ناحیه عمرانی (شمالی و جنوبی) با هدف زیر پوشش قرار دادن اراضی کشاورزی منطقه رضی و مشگین شهر در دست اجرا است که ناحیه عمرانی جنوبی ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار و ناحیه شمالی هم ۲ هزار هکتار از اراضی مشگین شهر را به شبکه آبیاری مدرن مجهز می‌کند.

به گفته حیدری اناری ناحیه جنوبی پایاب سد سبلان شامل ۶ فاز است که فاز اول و پنجم آن به بهره‌برداری رسیده و فاز دوم، سوم، چهارم و ششم آن تا پایان سال جاری افتتاح شود.

وی با بیان اینکه ۹۳ درصد از مصرف آب استان مربوط به بخش کشاورزی است، ادامه داد: آبخوان دشت اردبیل ۱۳ متر به دلیل برداشت‌های بی‌رویه در سال‌های گذشته افت کرده است و ضرورت دارد با اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم از وضعیت دشت اردبیل، از ظرفیت‌ها و مشارکت خود مردم برای رفع این نگرانی استفاده کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل با اشاره به چالش‌های عمده بخش آب استان برای سال‌های آینده افزود: شرکت آب منطقه‌ای اردبیل برای تامین منابع آب در افق سال‌های ۱۴۱۰ بصورت کوتاه مدت و افق ۱۴۲۵ در بلند مدت برنامه‌ریزی کرده است.

حیدری استفاده از روش‌ها و ابزارهای نوین برای حل چالش و بحران آب را یادآور شد و گفت: با وجود احداث ۵۳ سد در استان اردبیل همچنان نیازمند احداث سد در مناطق مختلف استان هستیم.

وی با بیان اینکه ظرفیت منابع آب استان کفاف توسعه بخش کشاورزی را نمی‌دهد، تصریح کرد: سدهای استان اردبیل به دلیل نبود بارش و افزایش مصرف از آب نیمه خالی شده و بیم آن می‌رود که در اثر کاهش ذخایر سدها، تنش و بحران آبی در سال‌های آینده استان اردبیل را فرا بگیرد.

سد

نیازمند احداث سد در استان اردبیل هستیم

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/256004

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *