http://didshahr.ir/255565

00:52 :: 1401/10/10

۳۲ سال است که خانمم هر یک ثانیه یک ایراد از من می گیرد!

بیکاری مرد

نویسنده : راهله فارسی | ‌مشاور

سوال: مردی هستم ۶۴ ساله. واقعا خسته‌ام و ناامید. دیگر هیچ انگیزه‌ای برای ادامه زندگی‌مشترک ندارم. ۳۲ سال است که خانمم هر یک ثانیه یک ایراد از من می‌گیرد. بدترش این‌که بعضی اوقات که بیکاریم، هربار فهرست خطاهایم از دوران عقد تا الان را یادآوری می‌کند و از من توضیح می‌خواهد. باورتان می‌شود؟!

پاسخ: مخاطب گرامی، شرایط شما را درک می‌کنم.

انسان در سن و سال شما، بیش از هر چیز به آرامش و سلامت روان نیاز دارد. از آن طرف هم، زندگی کردن با همسری که همیشه موضوعی برای ایراد گرفتن پیدا می‌کند، خیلی سخت است. شما باید به دلیل سلامت روحی و هیجانی‌تان، راه‌هایی برای غلبه بر چنین شرایطی پیدا کنید. در ادامه نکاتی در همین باره مطرح می‌کنم که امیدوارم به شما کمک‌کننده باشد.

احتمالا دچار افسردگی مزمن شدید

گفته‌اید که ۳۲ سال است که خانمم هر یک ثانیه یک ایراد از من می‌گیرد. هرچند بزرگ‌نمایی کردید و باید یک بار به صورت دقیق این برداشت و نظر شما بررسی شود اما یکی از بارزترین پیامدهای زندگی با همسر ایرادگیر و ریزبین را می‌توان ایجاد وسواس خفیف یا گاهی شدید در طرف مقابل برشمرد. مرد یا زن در طول زندگی با همسری که مدام از رفتارها و کارهایش ایراد می‌گیرد، قدرت تعقل و تمرکز کامل و جامع خود و به مرور زمان، اعتماد به نفس و روحیه انسانی‌اش را از دست می‌دهد و از جایی که همواره از دست همسر خود عصبانی و خشمگین است و آن احساسات را به دلیل برخی ملاحظات بروز نمی‌دهد یا کمتر ابراز می‌کند، دچار افسردگی‌های مزمن می‌شود.

پاسخ کوتاه بدهید ، در حد بیان احساس‌تان

گفته‌اید که همسرتان خطاهای شما را مدام یادآوری می‌کند و از شما توضیح می‌خواهد. باید بدانید که بهترین کار هنگام بهانه‌گیری همسرتان این است که او را به حال خودش رها کنید. یادتان باشد مقابله به مثل کردن، وضعیت را وخیم‌تر می‌کند و نتیجه‌ای هم جز جنگ و دعوا نخواهد داشت. اگر هم خواستید پاسخ دهید بهتر است کوتاه و فقط در حد بیان احساس‌تان باشد. به طور مثال در پاسخ «تو مدام خانه را به هم می‌ریزی»، شما بگویید: «ممکن است حق با تو باشد.» آرامش بعد از توفان، فرصت مغتنمی است که با همسرتان درباره بهانه‌های حل نشده صحبت کنید. بهتر است به همسرتان بگویید از کدام رفتارش خوش‌تان نمی‌آید و دوست ندارید آن را ادامه دهد. در این بین، جملات‌تان باید با «من» شروع شود تا تمرکز روی خود شما باقی بماند و این گونه جلوه نکند که شما فقط به دنبال متهم کردن طرف مقابل هستید.

شاید انتقادهای همسرتان وارد باشد

قبل از در موضع دفاع قرار گرفتن یا شروع مبارزه‌های کلامی، اول ببینید نقدی که بر شما وارد شده اصلا درست است یا نه. خودتان را بدون اشتباه ندانید و به جای این که به محض شنیدن حرف های طرف مقابل در برابر او جبهه بگیرید، کمی منطقی‌تر با این ایرادها برخورد کنید. بد نیست، یک بار هم برای همیشه، درباره بعضی از آن‌ها صحبت کنید و در صورت نیاز، عذرخواهی کنید و اشتباه‌تان را بپذیرید. کمک گرفتن از یک مشاور هم توصیه می‌شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/255565

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *