http://didshahr.ir/255492

01:40 :: 1401/10/07

به‌بهانه پربازدید شدن تصویر پدربزرگی که هر وقت نوه‌اش را می‌بیند، می‌گوید دسته‌ بازی ات را بیاور تا ماشین بازی کنم.

بازی کامپیوتری computer game

نویسنده : نرگس عزیزی| ‌ کارشناس ارشد مشاوره

تا همین چند سال پیش، هر وقت اسم بازی‌های رایانه‌ای می‌آمد، ذهن همه به سمت کودکان و نوجوانان به‌عنوان مخاطبان آن‌ها می‌رفت؛ اما الان شرایط خیلی فرق کرده است. به تازگی کاربری با انتشار عکسی از پدربزرگش در حال ماشین‌بازی رایانه‌ای نوشته: «پدر بزرگمه، هر وقت می رم پیشش میگه دسته‌بازی ات رو بیار، ماشین بازی کنم». جالب است بدانید که بررسی‌های اخیر روان‌شناسان از تاثیر مثبت برخی بازی های گوشی تلفن همراه و رایانه‌ روی روان سالمندان خبر می‌دهد.

تاثیرات مثبت در صورت انتخاب هوشمندانه | بازی‌های روی گوشی یا بازی‌های رایانه‌ای هر چند در صورت استفاده افراطی برای افراد در هر سن و سالی مضر هستند، اما بررسی محققان نشان می‌دهد این بازی‌ها به شرط آن‌که هوشمندانه انتخاب و به اندازه استفاده شود، می‌تواند به صورتی ویژه برای برخی گروه‌ها از جمله سالمندان فوایدی را به همراه داشته باشد. برخی از فوایدی که این بازی‌ها برای این گروه سنی به همراه دارد، عبارت است از:

تقویت توانایی‌های شناختی| برخی بازی‌ها می‌تواند به سالمندان کمک کند تا توانایی‌های شناختی چون قضاوت، تصمیم‌گیری و البته حافظه خود را بهبود بخشند. نتایج یکی از مطالعات در این زمینه که توسط محققان دانشگاه ایلینویز انجام شده است نشان می‌دهد بازی‌های رایانه‌ای استراتژیک می‌تواند به تقویت تفکر انتقادی در سالمندان کمک کند.

احساس نزدیکی بیشتر به نسل جدید| اصطلاح شکاف نسل‌ها را زیاد شنیده‌ایم. واقعیت این است که فاصله بین نسل‌ها موضوعی ساده و تک‌وجهی نیست و برای کم کردن فاصله بین نسل‌ها نسخه ساده‌ای وجود ندارد، اما به‌رغم همه‌ پیچیدگی‌ها، برخی بررسی‌ها نشان می‌دهد سالمندانی که اهل بازی با تلفن همراه هستند، می‌توانند راحت‌تر با نسل جدید ارتباط برقرار کنند شاید چون به این ترتیب موضوع مشترکی برای صحبت کردن پیدا می‌کنند.

بهبود روحیه به خصوص در زمستان| تحرک سالمندان نسبت به افراد جوان‌تر محدودتر است و همین موضوع باعث می‌شود، برخی از آنان به ویژه در فصل های سرد سال به دلیل محصور شدن در خانه، حوصله‌شان سر برود و البته احساس ناخوشایندی درباره شرایط خود داشته باشند. در مطالعه‌ای که از سوی محققان دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده است، مشخص شد سالمندانی که بازی‌های رایانه‌ای انجام می‌دهند، حال شان بهتر است و علایم افسردگی کمتری را تجربه می‌کنند.

مطالب دیگر
  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/255492

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *