http://didshahr.ir/255337

05:54 :: 1401/10/01

حسینعلی جدی با اشاره به پایین بودن ۱.۷۵ درصدی نرخ سواد در سطح استان اردبیل نسبت به میانگین کشوری بیان کرد: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، میزان باسوادی در سن واجب‌التحصیل ۱۰ تا ۴۹ سال استان اردبیل ۹۳.۱ درصد بوده است.

کلاس درس

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل اعلام کرد: با اجرای طرح‌های سوادآموزی، میانگین سواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال استان به ۹۵.۱ درصد رسیده است.

حسینعلی جدی با اشاره به پایین بودن ۱.۷۵ درصدی نرخ سواد در سطح استان اردبیل نسبت به میانگین کشوری بیان کرد: بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، میزان باسوادی در سن واجب‌التحصیل ۱۰ تا ۴۹ سال استان اردبیل ۹۳.۱ درصد بوده است.

وی گفت: طبق ارزیابی‌های انجام شده و با اجرای طرح‌های سوادآموزی توسط مجموعه آموزش و پرورش استان اردبیل پس از سال ۱۳۹۵ به عنوان آخرین مقطع آمارگیری در این زمینه، میزان سوادآموزی این گروه سنی در این استان ۲ درصد بهبود یافته است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل شمار بیسوادان این استان بر اساس آخرین سرشماری انجام شده را ۵۷ هزار و ۲۲۲ نفر اعلام کرد و افزود: با اجرای طرح های سوادآموزی، آمار کنونی افراد بیسواد در استان اردبیل حدود ۳۷ هزار نفر است.

وی در ادامه نرخ باسوادی در جمعیت بالای ۶ سال استان اردبیل را ۸۵.۹ درصد اعلام کرد و گفت: تعدادی از افراد بیسواد استان در بالای سن ۴۹ سال تحت پوشش نهضت سوادآموزی قرار دارند ولی آنها نیز در صورت تمایل می توانند از خدمات سوادآموزی بهره‌مند شوند.

جدی از شناسایی هفت نفر خیر سوادیار در استان اردبیل خبر داد و اضافه کرد: با ادامه روند کنونی، بیش از نیمی از بیسوادان استان اردبیل در چهار سال آینده جذب شده و باسواد خواهند شد.

وی با تاکید بر ضرورت مسدود شدن روند بیسوادی جمعیت از مبدا و از سن پایین و در موعد واجب‌التحصیل گفت: با ادامه روند سوادآموزی و کاهش جمعیت بیسوادان، آموزش دهندگان با مشکل جذب متقاضی رو به رو هستند و برای حل این مشکل، کلاس‌های نهضت سوادآموزی از امسال تلفیقی شده است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به فعالیت یک هزار و ۱۴۸ نفر آموزش دهنده با نهضت سوادآموزی استان افزود: برای سال جاری جذب هشت هزار نفر بی سواد توسط نهضت سوادآموزی استان سهمیه تعیین شده است.

وی در ادامه با اشاره به آغاز هفته نهضت سوادآموزی به مناسبت سالگرد تاسیس این نهاد مهم آموزشی در کشور، از اجرای بیش از ۲۰ عنوان برنامه ویژه در سطح استان اردبیل به مناسبت گرامیداشت این هفته خبر داد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به فعالیت ۱۰ مرکز یادگیری محلی در استان اردبیل برای تحت پوشش قرار دادن بیسوادان استان گفت: هشت مورد از این مراکز غیردولتی و ۲ مورد نیز دولتی است.

جدی همچنین بیان کرد: در طول ۴۲ سال فعالیت نهضت سوادآموزی، نرخ باسوادی در سطح استان اردبیل از ۳۰.۷ درصد به قریب ۸۶ درصد رسیده که ۵۵ درصد رشد را نشان می‌دهد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل، شناسایی فرد به فرد و اسمی بیسوادان را مهمترین هدف نهضت سوادآموزی در سطح استان عنوان کرد و گفت: هم اکنون شناسایی و تحت پوشش قرار دادن این افراد با پالایش اطلاعات موجود در دستگاه‌های مختلف در دست اجراست.

کلاس مدرسه

نرخ بی سوادی در اردبیل پایین است

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/255337

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *