http://didshahr.ir/254994

01:15 :: 1401/09/23

مشاوره فردی: در دوران عقدیم و خانمم برای حرف های من تره هم خرد نمی کند.

خانمم به من اهمیت نمی دهد

نویسنده : صدیقه معدنی | ‌ کارشناس ارشد روان شناسی

سوال: چند ماهی می شود که با خانمم عقد کردیم. او از من چند سالی بزرگ تر است. اختلاف سلیقه داریم که بارها در صفحه خانواده‌ خوانده ام که طبیعی است، اما الان مشکل این است که برای خرید جهیزیه، کارمان به جروبحث کشیده است. مشکلم این است که حرف همه اطرافیان مان را قبول می کند به جز حرف من. واقعا نمی‌دانم چرا متوجه منظور من نمی شود و برای حرف هایم تره هم خرد نمی کند. چه کنم؟

پاسخ: مخاطب گرامی، خوشحالم که مخاطب این صفحه هستید و برای داشتن زندگی ‌مشترک موفق‌تر به دنبال یادگیری هستید.درخصوص اختلافات دوران عقد بهتر است درباره مسائل با یکدیگر یا توافق کنید یا تفاهم داشته باشید. از آن‌جا که در ابتدای آشنایی زوج ها با یکدیگر برخی انتظارات مبهم است، بهتر است برای بستن قرارداد بین یکدیگر انتظارات مطرح و توافق یا تفاهم مشخص شود؛ چراکه بسیاری از مسائل دوران عقد و ابتدای آشنایی در زندگی تکرار می‌شود و لازم است که موضع‌تان درباره آن‌ها مشخص باشد. برای ارزیابی بهتر از بستن قرارداد با یکدیگر لازم است درک مشترکی از مفاهیم توافق و تفاهم داشته باشید که در ادامه مطرح می‌شود.

به‌دنبال تفاهم باشید نه جروبحث

توافق به این معناست که دو طرف از یک موضوع خاص رضایت دارند یا اعلام موافقت بی‌چون و چرا درباره یک موضوع از طرف هر دو نفر مطرح می‌شود. تفاهم یعنی پذیرش اختلاف نظر با طرف‌ مقابل بدون هیچ‌گونه تلاشی برای تغییر آن، نه در زمان حال و نه در زمان آینده. اختلاف هم یعنی توافق و تفاهم نداشتن در زمینه خاص و موضع‌گیری مخالف درباره موضوع مد نظر. در اختلاف شاخص اساسی تلاش برای تغییر نظر طرف مقابل و ناراحتی و عصبانیت به دنبال اعلام موضع وی است. به طور مثال، تفاهم یعنی این‌که زوج بپذیرد مسائل داخل خانه مثل چیدمان، مدیریت خانه و امور فرزندان مربوط به خانم و مسائل بیرون از خانه مثل تصمیم‌گیری‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری و سیاست‌گذاری‌های کلی مربوط به مرد باشد و البته لازم است مصداقی‌تر گفت‌وگو شود.

اختلاف سلیقه را مدیریت کنید

درخصوص خرید و اختلاف سلیقه که مطرح کردید، لازم است انتظارات یکدیگر مثل نیاز به حس احترام و ارزشمندی به اعلام نظرتان را به همسرتان منتقل کنید و انتظارات وی را هم بشنوید و همچنین درباره معیارهایتان در خرید گفت‌وگو کنید. به طور مثال،برای شما کیفیت و قیمت مهم است و برای همسرتان کیفیت، زیبایی و برند کالا و باید از دل این معیارها به معیار مشترک و در نهایت به تفاهم برسید و اجازه ندهید کار به اختلاف و تحمیل نظر یکی بر دیگری منجر شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254994

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *