http://didshahr.ir/254905

10:05 :: 1401/09/21

هوای سرد و خشکی که از حدود دو هفته قبل بر شمالغرب ایران خیمه زده است از سه شنبه ۲۲ آذر به واسطهء وزش تندباد جنوبی (گرمیج) به آرامی عقب رانده میشود.

سرما آرام آرام عقب نشینی می کند

هوای سرد و خشکی که از حدود دو هفته قبل بر شمالغرب ایران خیمه زده است از سه شنبه ۲۲ آذر به واسطهء وزش تندباد جنوبی (گرمیج) به آرامی عقب رانده میشود.

الگوی تراز نزدیک به زمین نشانگر تضعیف و پسرفت توده سرد و سنگین سیبریه و کاهش تدریجی فشار ستون جو بر فراز غرب خزر و شمالغرب است.

برآیند شکل گیری این الگو وزش تندباد جنوبی از امروز در منطقه است که از سه شنبه با افزایش سه تا پنج درجه ای دما همراه میشود. این افزایش طی ساعات روز محسوس خواهد بود به گونه ای که اغلب در ساعات عصرگاهی تا سحرگاهی هوای شمالغرب سرد و در بعضی شهرهای سردسیر ازجمله اردبیل زیر صفر پیش بینی میشود.

بیشینه سرعت این تندباد که در میان ساکنان منطقهء اردبیل به گرمیج و در گویش ترک زبانان غرب گیلان به گرمش موسوم است از چهارشنبه تا جمعه گاهی در نقاط مستعد غرب خزر و شمالغرب ۱۰۵ کیلومتر بر ساعت تخمین زده میشود.

سه شنبه با نفوذ یک تراف ضعیف منشعب از ناوهء فعالی که از شمال آفریقا تا مرکز اروپا و از شرق اطلس تا بالکان و دریای سیاه گسترش یافته است‌‌ بارشهای خفیف در برخی نقاط انتظار میرود. این ناپایداریها در غرب خزر به صورت باران و در آذربایجانها و اردبیل به صورت باران و برف پراکنده خواهند بود.

از جمعه ۲۵ آذر با غلبهء جریانهای شمالی تا شرقی دوباره شاهد افزایش فشار و وزش باد سرد در غرب خزر و اردبیل خواهیم ‌بود.

باوجود آنکه در نقشه ها برای ۱۰ روز آینده خبری از سیستمهایی که بتواند سبب بارش چشمگیر در شمالغرب بشود نیست ولی همچنان به اواخر پاییز امیدواریم.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254905

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *