http://didshahr.ir/254830

12:52 :: 1401/09/20

مشاوره فردی: خانمم در خانه، همیشه یک لباس تکراری می پوشد.

دوست دارم خانمم جذاب باشد
نویسنده : دکتر حسین محرابی| ‌ روان‌شناس

سوال: مردی 41 ساله‌ام. خانمم اصلا به ظاهر و پوشش خود در خانه اهمیت نمی دهد. همیشه یک دست لباس تکراری می پوشد. چطور به او بگویم از این کارش خوشم نمی آید؟ نکته بعدی هم این که هر چیزی را به او می گویم یا می خواهم که انجام بدهد، می‌گوید یادم رفت. راهنمایی کنید.

پاسخ: مخاطب گرامی، پیامک شما دو بخش دارد. با توجه به دو نوع رفتاری که بیان کردید، به نظر می‌رسد وضعیت روحی و روانی همسرتان خیلی خوب نیست و نیاز به ارزیابی‌های بیشتر در این زمینه احساس می‌شود. به طور معمول وقتی یک فرد تمرکز مناسبی نداشته باشد، بیشتر دچار فراموشی می‌شود و از طرف دیگر اهمیت ندادن به وضعیت ظاهری می‌تواند از نشانه‌های بی‌حوصلگی و بی‌انگیزه بودن باشد.

این مشکل از قدیم بوده یا به تازگی ایجاد شده؟

البته این‌که همسرتان از ابتدا این‌گونه بوده یا بعد دچار این وضعیت شده‌ اهمیت دارد و به ویژه اگر به‌تازگی متوجه این موضوع شده‌اید، لازم است برای ارزیابی وضعیت روانی خانم‌تان مبنی بر وجود مشکل یا علایم افسردگی حتما مراجعه حضوری به روان‌شناس داشته باشند. با این حال، چند توصیه به شما دارم تا شرایط زندگی‌مشترک‌تان را بهبود ببخشید. اگر وضعیت روانی خانم‌تان مناسب تشخیص داده نشد، بهتر است به دنبال دلایل آن باشید و شایسته است که در این فرایند ابتدا به نقش و سهم خودتان توجه داشته باشید تا اگر در باره انتظارات همسرتان تاکنون موردی وجود داشته، بتوانید آن‌را رفع کنید.

گلایه‌مندی شرایط‌تان را وخیم‌تر می‌کند

یادتان باشد که وقتی فرد حالش خوب نیست حتی اگر بخواهد خوب رفتار کند، ممکن است قادر نباشد. ناامیدی، بی‌انگیزه بودن و حوصله نداشتن باعث ضعف در عملکرد افراد می‌شود. در این اوضاع هر گونه سرزنش، گلایه‌مندی و تحت فشار قرار دادن همسرتان شرایط را وخیم‌تر می‌کند. بنابراین سعی کنید به جای ابراز ناراحتی و سرزنش کردن کمی با وی همدلی و به گونه‌ای رفتار کنید که شما را حامی خود ببیند. فکر می‌کنم در چنین شرایطی، همسرتان قبل از هر چیزی به حمایت توام با احترام نیاز دارد.

این‌طور با همسرتان گفت‌و‌گو کنید

در یک زمان مناسب که حال همسرتان خوب است، در کمال آرامش و از طریق یک گفت‌وگوی صمیمانه علایق خود را به ایشان بگویید و توجه داشته باشید در فرایند گفت و‌گو فقط از ضعف‌هایش صحبت نکنید بلکه ابتدا ویژگی‌های مثبت و توانایی‌هایش را بازگو و سپس شرایط مطلوب خود را با ادبیاتی مناسب و دلایل منطقی و حتی در قالب پیشنهاد بیان کنید. اجازه بدهید همسرتان خودش به این تصمیم برسد که تغییراتی را ایجاد کند نه این‌که مجبور به انجام آن‌ها باشد.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254830

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *