http://didshahr.ir/254661

02:25 :: 1401/09/16

مشاوره فردی: روی دامادم خیلی زیاد است و روی اعصابم رفته

دامادم خیلی گستاخه

نویسنده : دکتر حسین محرابی | روان ‌شناس

سوال:  هرچیزی یک حد و حدودی دارد. دامادی دارم که اصلا مراقب رفتارها و گفتارش نیست. تقریبا هشت ماه می‌شود که داماد خانواده مان شده اما گستاخ است و روی اعصابم رفته. یک بار هم از من پول دستی خواست که به او دادم ولی رویش خیلی زیاد است. نمی خواهم حرمت‌ها شکسته شود، چه کنم؟

پاسخ: تقریبا هشت ماه از آشنایی شما و داماد محترم‌تان گذشته است و باید دوطرف یک شناخت نسبی از یکدیگر به‌خصوص درباره ویژگی‌های شخصیتی پیدا کرده باشید. این ‌که برای مدیریت رابطه خود به دنبال مشورت و یافتن عملکرد درست هستید، خیلی ارزشمند است. با هدف کمک به شما در ادامه، مواردی را یادآوری می‌کنیم که امیدواریم راهگشا باشد.

گستاخ ‌بودن نسبی است

شما در ابتدای پیامک‌تان، گستاخ بودن دامادتان را به صراحت بیان کرده‌اید و این موضوع نشان‌دهنده باور قطعی شما در این زمینه است. می‌خواهم خدمت‌تان عرض کنم که گاهی ممکن است باورهای ما به دلایل مختلف رنگ و بوی اغراق بگیرد و باعث شود که یک ضعف را به همه جنبه‌های شخصیتی یک فرد نسبت بدهیم در حالی که صفاتی از قبیل خوب بودن، بد بودن، گستاخ بودن و … نسبی هستند و به سادگی نمی‌توان با قطعیت از آن‌ها نام برد و به کسی برچسب زد. به عنوان مثال شاید این شخص گاهی رفتارهایش توام با گستاخی باشد و گاهی هم رعایت ادب را داشته باشد. بنابراین بهتر است ابتدا ذهنیت خود را از سیاه و سفید بودن پاک کنید زیرا اگر این باور در افکار شما رشد کند، به طور ناخودآگاه در مقابل او موضع‌گیری خواهید کرد و همیشه نگرانی از پررو شدن وی در ذهن شما وجود خواهد داشت.

به هیچ‌وجه دخترتان را درگیر ماجرا نکنید

دخترتان را بر سر دوراهی خودتان و شوهرش قرار ندهید. اگر دخترتان واسطه پیام‌های شما به شوهرش و شوهرش به شما باشد، قطعا مشکلاتش بیشتر خواهد شد؛ بنابراین سعی کنید نزد دخترتان از شوهرش بدگویی نکنید و از او نخواهید که چیزی را به شوهرش تذکر بدهد مگر این ‌که خودش تصمیم بگیرد درباره مسئله خاصی با همسرش گفت‌ وگو کند. در زمینه مسائل مالی هم دخترتان را واسطه قرار ندهید.

شاید باید حساسیت‌تان را کمتر کنید

تا زمانی که شما رفتار توام با ادب و احترام داشته باشید، احتمال بروز رفتارهای گستاخانه دامادتان کمتر می‌شود و حتی اگر این فرد روی زیادی هم داشته باشد، عملا بهانه‌ای برای بی‌احترامی و بی‌ادبی نخواهد داشت. بنابراین سعی کنید با محبت و احترام به او بفهمانید که همین نوع رفتار را از او انتظار دارید و در صورت رعایت نکردن هم به جای سرزنش و بحث کردن در حضور دیگران، تلاش کنید در یک فرصت مناسب و در فضایی آرام با وی گفت‌وگو و انتظارات‌تان را مطرح کنید. البته به یاد داشته باشید که اگر می‌خواهید روی‌تان با هم باز نشود، سعی کنید وارد جزئیات نشوید، حساسیت خود را کمتر کنید و از مجادله بپرهیزید.

تفاوت‌های فردی را در نظر بگیرید

تفاوت‌های فردی یک اصل بسیار مهم است که باید همیشه مد نظر داشته باشیم. بدون شک سبک زندگی شما با خانواده اصلی دامادتان متفاوت است و شما نباید انتظار داشته باشید که این شخص دقیقا مطابق با روحیات و سبک زندگی شما رفتار کند. به عبارت دیگر ممکن است رفتارهایی که شما آن‌ها را گستاخی می‌دانید، در زندگی خانوادگی ایشان به این معنی نباشد، بنابراین عجله نکنید و با رفتارهای درست و منطقی خود به ایشان کمک کنید تا با روحیات شما و خانواده‌تان بیشتر آشنا شود.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/254661

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *