http://didshahr.ir/253897

05:54 :: 1401/08/25

مدیرکل دفتر ریاست و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: اعتقادی به اخذ مالیات با روش هایی مانند اجبار و زور نداریم همانطور که اعتقادی به عدم دریافت حقوق حقه دولت نداریم.

حسابدار مالیات

مشاور عالی و مدیرکل دفتر ریاست و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: سال گذشته با اجرای طرح عدالت مالیاتی، مالیات یک میلیون و ۷۰۰ هزار مؤدی مالیاتی صفر شد یعنی هیچ مبلغی از این اصناف به عنوان مالیات دریافت نشد.

مسعود میرزایی روز چهارشنبه در آیین تودیع و معارفه مدیرکل امور مالیاتی استان اردبیل افزود: با تحقق عدالت مالیاتی در جامعه رسیدن به عدالت اجتماعی آسان‌تر شده و شکاف اجتماعی کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی به دنبال افزایش درآمد به هر نحوی نیست، اظهار کرد: معتقدیم که فعالان اقتصادی باید متناسب با درآمد حقیقی خود طبق قانون قانون مالیات پرداخت کنند تا عدالت مالیاتی در جامعه تحقق یابد.

میرزایی بیان کرد: نظام مالیاتی علاوه بر تامین درآمدهای دولت باید بر اساس اصل عدالت نیز عمل کرده و نباید هیچگونه اجحافی نسبت به مودیان صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: سیاست سازمان امور مالیاتی در شرایط فعلی فشار به مردم عادی نیست بلکه شناسایی و اخذ مالیات از افرادی است که فرار مالیاتی دارند و مالیات و حق دولت را پرداخت نمی کنند.

مدیرکل دفتر ریاست و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور ادامه داد: اعتقادی به اخذ مالیات با روش هایی مانند اجبار و زور نداریم همانطور که اعتقادی به عدم دریافت حقوق حقه دولت نداریم.

پزشکان سالانه به طور میانگین ۱۸ میلیون تومان مالیات پرداخت می‌کنند

مشاور عالی رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: پارسال پزشکان به طور میانگین ۱۸ میلیون تومان مالیات پرداخت کردند این در حالی است که هر کارمند در سال به طور میانگین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان مالیات به دولت پرداخت می‌کند.

میرزایی افزود: در سال ۱۳۹۹ مجموع مالیات اخذ شده از صنوف و مشاغل در کشور ۱۷ هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ در اقتصاد کشور رقم ناچیزی است.

وی اظهار کرد: سال گذشته با اجرای طرح عدالت مالیاتی و بررسی صحیح میزان درآمد اصناف، مالیات یک میلیون و ۷۰۰ هزار مؤدی مالیاتی صفر شد یعنی هیچ مبلغی از این اصناف به عنوان مالیات دریافت نشد.

این مقام مسئول با بیان اینکه برای کاهش و حذف شکاف طبقاتی در جامعه باید به کسی ظلم نشود، اضافه کرد: به معنی دیگر نباید از کسی مالیات اضافی گرفته شود و نباید کسی به خود اجازه دهد مالیات قانونی و به حقه دولت را پرداخت نکند.

وی با اشاره اینکه یکی از کارکردهای نظری مالیات تنظیم‌گری اقتصادی است، ادامه داد: گاهی برای حمایت و افزایش تولید و رشد و رونق و توسعه معافیت مالیاتی در نظر گرفته می شود.

فرار مالیاتی در کشور وجود دارد

مدیرکل دفتر ریاست و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: بر اساس بررسی های صورت گرفته هم اکنون نیز فرار مالیاتی در کشور وجود دارد.

میرزایی افزود: با توجه به آنچه امروز به عنوان مالیات وصول می شود بدون شک فرار مالیاتی در کشور وجود دارد و کسانی هستند که در آمد کسب می کنند اما حق دولت را نمی دهند.

وی اظهار کرد: برای غلبه بر این مشکل سازمان امور مالیاتی روش های سنتی را کنار گذشته و از سال گذشته اقدام به شناخت پایایه های جدید مالیاتی کرده است.

وی بیان کرد: یکی از مهمترین علل افزایش تمکین مالیاتی توسط مودیان در سال گذشته این بود که دست سازمان امور مالیاتی با الکترونیکی و دیجیتالی کردن سیستم پر بود.

او اضافه کرد: امروز سیاست سازمان امور مالیاتی برای کم کردن شکاف مالیاتی این است که مالیات از فعالان اقتصادی بر اساس اطلاعات و داده های دقیق که از طریق تراکنش های حساب های بانکی، دستگاه‌های کارتخوان(پُز) و ارتباطاعات حساب های بانکی دریافت می شود، اخذ شود.

مدیرکل دفتر ریاست و امور بین الملل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه شرکت هایی وجود دارند که فقط ۱۰ درصد آنچه باید مالیات بدهند پرداخت می کنند، ادامه داد: برای حل این مشکل و اخذ مالیات حقیقی و منصفانه از این شرکت ها اداره حسابرسی ویژه تشکیل شده است که می توان در صورت نیاز این اداره حسابرسی ویژه را در سایر استان ها از جمله استان اردبیل راه اندازی کرد.

میرزایی با تاکید بر رعایت اخلاق و تکریم ارباب رجوع و مودیان گفت: باید همه با تنویر افکار عمومی و ارتقای فرهنگ مالیاتی تلاش کنند تا اعتماد مودیان به سازمان امور مالیاتی افزایش یافته و تمکین مالیاتی در جامعه نهادینه شود.

وی افزود: امیدواریم با اجرای عدالت مالیاتی و تشویق مودیان به طرح خوداظهاری مالیاتی و تمکین در پرداخت به موقع مالیات بیش از پیش شاهد ارتقای نظام سلامت اداری بوده و تا چهار سال آینده بخش زیادی از منابع دولت از طریق مالیات تامین گردد.

در این آیین با اهدای لوحی از زحمات ابراهیم قلی زاده تقدیر و داریوش سرخانی مقدم به عنوان مدیرکل امور مالیاتی استان اردبیل معرفی شد.

پرونده مالیاتی

اخذ مالیات با روش هایی مانند اجبار و زور نداریم

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253897

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *