http://didshahr.ir/253795

02:30 :: 1401/08/23

بیش فعال بودن شوهرم را از من پنهان کرده بودند.

شوهرم بیش فعال است
نویسنده : بنفشه دولت‌آبادی| ‌ روان‌درمانگر و مشاور خانواده

سوال:

خانمی هستم ۳۴ ساله. الان صاحب پسری هستم که از رفتارهایش به نظر می‌رسد، بیش‌فعال است. چند وقت پیش هم متوجه شدم که شوهرم در بچگی بیش‌فعال بوده و این موضوع را در جلسات خواستگاری از من پنهان کرده بودند. مادر شوهرم این مسئله را به من گفت. در ضمن، خودم چند وقت پیش، افسرده بودم. لطفا من را در صفحه خانواده‌و‌مشاوره راهنمایی کنید.

پاسخ: 

مخاطب گرامی، با توجه به توضیحات شما در پیامک‌تان باید بگوییم که بیش‌فعالی یا اختلال کم‌توجهی علت ژنتیکی دارد. همچنین ممکن است در برخی موارد افسردگی، استرس و حالات روحی مادر در دوران بارداری یا پس از آن، صدمات جزئی به ساختمان مغز کودک وارد کند که می‌تواند باعث این مشکل شود که البته باید توسط یک متخصص ماهر تشخیص داده شود. ممکن است برخی والدین با دیدن پرتحرکی فرزندان خود به بیش فعالی آن‌ها مشکوک شوند اما باید دانست که جنب و جوش زیاد نشانه قانع کننده‌ای برای این اختلال نیست. البته این‌که مادرشوهرتان تایید کرده که شوهرتان در کودکی بیش‌فعالی داشته، پیگیری این مسئله را ضروری‌تر می‌کند. در ادامه راهکارهایی را برای درمان به شما پیشنهاد می‌کنیم.

احتمال ارتباط افسردگی‌تان با بیش‌فعالی پسرتان

علت ایجاد بیش‌فعالی فرزندتان اگر توسط متخصص تایید شود، احتمالا ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی است. کودک شما در بخش‌های مربوط به توجه و تمرکز در مغز، دچار نقص جزئی است، استرس و افسردگی شما با این موضوع ارتباط دارد. در ضمن ممکن است مسمومیت ناشی از سرب حاصل از دود خودرو ها و آلودگی هوا، غذاهای حاوی مواد افزودنی مثل شیرین کننده‌های مصنوعی یا رنگ دهنده‌های خوراکی و مواد جلوگیری کننده از فاسد شدن غذا که در بعضی غذاها وجود دارد، در بیش فعالی فرزندتان نقش داشته باشد.

داشتن برنامه تربیتی ویژه‌ برای پسرتان

درمان سریع برای بیش فعالی وجود ندارد اما علایم آن قابل شناسایی و کنترل است. بهتر است ابتدا شما برای کمک به خود و همسرتان درباره این اختلال اطلاعات بیشتری کسب کنید. همچنین برنامه تربیتی ویژه‌ای را متناسب با نیازهای فرزند خود طرح‌ریزی کنید. درست است که کنار آمدن با کودک بیش فعال، کار ساده‌ای نیست و همین موضوع باعث عصبانیت و ناراحتی همسرتان شده است اما باید بدانید کودک شما ذاتا بد نیست ولی بدون مصرف دارو و رفتار درمانی نمی‌تواند رفتار خود را کنترل کند. از تنبیه بدنی کودک‌تان و پرخاشگری با او جداً خودداری کنید و با او رفتاری محبت آمیز داشته باشید.

عواقب دردسرساز درمان‌نشدن کودک‌تان

کودکان بیش‌فعال بعد از درمان، افسرده می‌شوند. اگر این مشکل در کودک شما تشخیص داده نشود یا حتی در صورت تشخیص، به طور مناسب درمان نشود، عملا از این مشکل رنج می‌برد و در بین اطرافیان به عنوان کودکی بی‌ادب و غیرقابل تحمل شناخته می‌شود. باید سعی کنید با مشاهده علایم افسردگی هرچه زودتر فرزندتان را به متخصص نشان دهید و او را به زندگی خانوادگی و اجتماعی بازگردانید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253795

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *