http://didshahr.ir/253663

03:02 :: 1401/08/21

بعد از طلاق به چک‌ کردن پروفایل همسر سابقم معتاد شدم.

به دیدن عکس خانمم معتاد شدم

نویسنده : زهره حسینی | مشاور و دانش‌آموخته دانشگاه علامه ‌طباطبایی

سوال: 

یک سال پیش بود که بعد از یک عمر زندگی‌ مشترک(۲۱ سال)، تحمل شرایط برایم غیرممکن شد و تصمیم به طلاق گرفتم. البته خانمم برای طلاق توافقی اقدام کرد، اما من هم هیچ مخالفتی نکردم چون از شرایط‌مان ناراضی بودم، اما از روز بعد از جدایی، یاد خانمم از ذهنم نمی‌رود و این موضوع، اعصابم را خرد کرده. چند وقتی است که به چک ‌کردن عکس‌های پروفایلش، فعالیت‌هایش در اینستاگرام و … معتاد شدم. نمی‌دانم چه کنم.

پاسخ:

مخاطب گرامی، ۲۱ سال زندگی ‌مشترک، وابستگی و علاقه‌مندی زیادی در زوج‌ها ایجاد‌ می‌کند، بنابراین افراد پس از جدایی به راحتی قادر به فراموش کردن همسر خود و خاطرات زندگی ‌مشترک‌شان نیستند. برای راهنمایی بهتر و دقیق‌تر شما‌ باید بدانم که فرایند جدایی شما از همسرتان چگونه اتفاق افتاد؟ آیا شما و همسرتان با یک تصمیم هیجانی و ناگهانی جدا شدید یا پس از تلاش‌های مکرر برای بازسازی روابط خود؟در اغلب افرادی که با یک اقدام هیجانی و بدون فکر یا از سر خستگی و درماندگی یا تنبیه و لجبازی با طرف مقابل تصمیم به جدایی‌ می‌گیرند، کنار آمدن و پذیرفتن شرایط طلاق مدت زمان بیشتری طول می کشد. در واقع با پایین آمدن میزان هیجان، ارزیابی منطقی و عقلانی بیشتر می‌شود و اقدام به جدایی را زیر سوال می‌برد و در سازگاری با شرایط طلاق، فرد را دچار مشکل می‌کند.

کاش به جای طلاق، دنبال حل ‌مسئله بودید

در پیامک شما آمده «… اما من هم هیچ مخالفتی با طلاق نکردم چون از شرایط‌مان ناراضی بودم». پس به نظر‌ می‌آید که شما هم به دنبال حل ‌مسئله نبودید و تلاش‌ می‌کردید با تهدید به طلاق، خانم‌تان را به سازگاری سوق دهید!؟ که اغلب در این‌گونه موارد طلاق کم‌کم به شکل های مختلف جای خود را در زندگی باز‌ می‌کند. در نهایت اگر فرد پس از ارزیابی همه جانبه، گذراندن جلسات مشاوره و شکست در بازسازی زندگی ‌مشترک اقدام به طلاق کند، انتظار‌ می‌رود پس از گذشت شش ماه تا یک سال به شرایط عادی زندگی خود برگردد. در غیر این صورت، نیاز به مراجعه به مشاور احساس می‌شود.

نمی‌شود هم فالوئرش باشید و هم فراموشش کنید

شما باید برای مدیریت اوضاع فعلی خود از محدود کردن روابط با همسر سابق‌تان استفاده کنید. انتظار فراموشی همسر سابق شما به طور کامل و صددرصدی، یک انتظار غیرمنطقی است. زندگی قبلی شما و همسرتان بخش زیادی از زندگی‌نامه و حافظه بلند مدت شما را تشکیل‌ می‌دهد که امکان پاک شدنش وجود ندارد و تنها‌ می‌توانید آن را کم رنگ کنید. مسیری که برای رسیدن به هدف‌تان دنبال‌ می‌کنید، اشتباه است. شما می‌خواهید او را فراموش کنید، اما زمان زیادی را با حواشی او‌ می‌گذرانید. در فضای ‌مجازی فالوئرش هستید، عکس‌های پروفایلش را بررسی می‌کنید و ... بعد هم انتظار فراموش‌ کردنش را دارید! در پایان توصیه‌ می‌شود تمام راه‌هایی را که به مرور خاطرات و یادآوری شان منجر‌ می‌شود؛ اعم از شماره تلفن، چک کردن تلگرام، پروفایل اینستاگرام و … مسدود و کنجکاوی خود را در ساعات بیکاری با سرگرمی‌های مناسب‌تر مثل ورزش، مطالعه، روابط با دوستان و … مدیریت کنید.

 

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253663

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *