http://didshahr.ir/253657

02:19 :: 1401/08/21

به بهانه روز جهانی مجردها از یک فوبیای رایج به‌معنای نگرانی و هراس شدید از تنهایی و مجرد ماندن تا آخر عمر گفتیم.

هراس شدید از تنهایی و مجرد ماندن

مترجم : فرنگیس یاقوتی| ‌ منبع: elitedaily.com

برای اولین بار در ۱۱ نوامبر سال ۱۹۹۳ میلادی بود که جشنی به عنوان روز جهانی مجردها برگزار شد. روز ۱۱ نوامبر(یازدهمین ماه میلادی) به این دلیل به عنوان روز جهانی مجردها انتخاب شد که در تقویم میلادی به شکل ۱۱/۱۱ نوشته می‌شود و عدد یک در آن تکرار شده‌ است. این روز را برای نخستین بار دانشجویان مجرد دانشگاه نانجینگ چین انتخاب کردند و پس از آن به تدریج در کشورهای دیگر هم این روز اهمیت یافت. هدف جشن این بود که مجردها در این مراسم، شریک زندگی خود را بیابند و به‌طور مثال در سال ۲۰۱۱ میلادی در پکن بیشتر از چهار هزار زوج در این روز با هم ازدواج کردند، در حالی که به صورت میانگین در این شهر ۷۰۰ ازدواج در روز انجام می شود. روز جهانی مجردها، بهانه‌ای شد تا از رایج‌ترین اشتباهات مبتلایان به یک فوبیا در بین افراد بگوییم.

آنوپتافوبیا چیست؟

آنوپتافوبیا به معنای نگرانی و هراس ‌شدید از مجرد ماندن تا آخر عمر است. طبق یک تحقیقات روان‌شناسی که توسط یک موسسه پژوهشی در استرالیا انجام شده است، ۴۰ درصد دخترهای جهان دچار ترسی موسوم به آنوپتافوبیا هستند. البته این فوبیا، فقط مخصوص دخترها نیست و پسرهای مجرد هم به آن مبتلا می‌شوند.

پاسخ مثبت مبتلایان به «آنوپتافوبیا» به این سوالات

آیا احساس افسردگی می‌کنید؟ آیا وقتی یک فیلم کمدی می‌بینید، انگار نه انگار که موضوع فیلم خنده‌دار است؟ آیا وقتی زوجی را در خیابان می‌بینید به آن‌ها خیره می‌شوید در حالی که اشک در چشمان‌تان حلقه زده است؟ آیا وقتی به عروسی دعوت می‌شوید، همیشه دنبال بهانه‌ای هستید تا دعوت را رد کنید و به مراسم عروسی نروید و اگر هم به این مراسم می روید دایم در این فکر هستید که دیگران ازدواج کرده‌اند و شما هیچ شانسی برای ازدواج ندارید؟ اگر جواب شما به این سوالات، مثبت است متاسفانه باید بگوییم احتمالا درگیر آنوپتافوبیا هستید و وقت آن است که به خودتان کمک کنید.

تصورهای اشتباه مبتلایان به «آنوپتافوبیا»

این فوبیا متاسفانه بسیار شایع است و روان‌شناسان بیان می‌کنند معمولا در اتفاق‌های تراژدی دوران کودکی یا شوک‌های ناشی از یک تصادف ریشه دارد. در واقع این فوبیا با عوامل زیادی مرتبط است. موضوع تاسف بار درباره این فوبیا این است که افراد با فکر کردن به این موضوع، زندگی خود را تباه می‌کنند و تصورشان این است که اگر موقعیت ازدواج پیش نیاید، زندگی برای‌شان هیچ جذابیتی نخواهد داشت و دایم در حال فکر کردن به ازدواج هستند و تصور می‌کنند تا پایان عمر مجرد خواهند ماند.

این ۴ اشتباه را مرتکب نشوید

اگر به این نتیجه رسیده‌اید که به این فوبیا دچار هستید، بهتر است به یک روان‌شناس مراجعه کنید. با این حال و در ادامه به اشتباه‌های اساسی درباره این فوبیا که باید آن‌ها را کنار بگذارید و به خودتان کمک کنید، اشاره خواهد شد.

انتخاب فرد نامناسب| شما نباید به دلیل ترس از تنهایی با فردی ازدواج کنید که اصلا از او خوش‌تان نمی‌آید یا معیارهای یک همسر مناسب را ندارد. در واقع اگر شما فقط به این دلیل که نمی خواهید تا پایان عمر مجرد بمانید فردی را برای ازدواج انتخاب می‌کنید نه به این دلیل که وی فرد مناسبی برای زندگی با شماست، مشکلات زیادی در انتظارتان خواهد بود.

تفکرات وسواسی درباره عشق| ذهن شما مدام در حال تکرار چند عبارت است، «رسیدن به یک زندگی عالی» و «خوشبختی تا پایان عمر» و تکرار این عبارت ها باعث می‌شود حتی متوجه این موضوع نباشید که زندگی کنونی شما چقدر خوب است. شما فراموش می‌کنید به اطراف‌تان دقت کنید و از لحظه‌هایتان لذت ببرید، چون دایم درباره عشق ،ازدواج و آینده در حال فکرهای وسواس‌گونه هستید.

احساس ناکافی بودن| شما به طرز غم‌انگیزی فکر می‌کنید کافی نیستید و وقتی با دیگران حرف می‌زنید فکر می‌کنید چیز جالبی برای ارائه ندارید. در همین خصوص مدام در ذهن‌تان فکرهای بیمارگونه و پارانوئیدی شکل می‌گیرد و فکر می‌کنید چون مجرد هستید، هیچ ارزشی ندارید.

تحلیل کردن بیش از اندازه همه چیز| اگر پیامی از یک دوست دریافت کنید یا در یک شرایط جدید کاری یا تحصیلی قرار بگیرید، به شدت درگیر آن می‌شوید و همه چیز را بیش از اندازه تجزیه و تحلیل می‌کنید، چون به همه چیز شک دارید. شما به کوچک‌ترین جزییات توجه می‌کنید و از آن یک مصیبت می‌سازید. شاید روزها، هفته ها و ماه‌ها درگیر یک حرف یا یک موضوع باشید که شخصی به شما گفته و خود آن فرد موضوع را فراموش کرده است.

پسر جوان

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253657

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *