http://didshahr.ir/253555

04:38 :: 1401/08/18

خودنمایی آبان در هفتهء پایانی

بارش خفیف در برخی نقاط‌‌‌‌‌‌

پیرو پیش آگاهی قبل ، بارندگی خفیف طی امروز ، پنجشنبه و جمعه در بعضی نقاط غرب خزر و شمالغرب ادامه می یابد.

این ناپایداریها باتوجه به گذر جریان پرفشار ‌سرد ، در ارتفاعات بالای ۱۵۰۰ متر به صورت برف و در مناطق سردسیر چون دشت اردبیل به شکل باران ، برفابه و یا برف ریزه انتظار میروند.

از ظهر یکشنبه با کاهش فشار ستون جو در غرب خزر و شمالغرب باد جنوبی تا غربی وزیدن می گیرد. این باد که در اردبیل و نقاطی از آذربایجان به گرمیج موسوم است برخلاف ماهیت خود این بار شدت زیاد و تاثیری در افزایش دما نخواهد داشت.

از اواخر ۲۳ آبان موج سرد و عمیقی با منشأ اسکاندیناوی به مرز شمالغرب نزدیک و سبب وزش تندباد شمالی ، کاهش چشمگیر دما ، تراکم ابر و مه و آغاز بارش در پهنهء پهناوری از غرب خزر میشود. این سیستم بر فراز پهنهء مرکزی ایران با موج دینامیکی سودانی که از خلیج فارس و دریای سرخ تفذیه رطوبتی میشود ادغام شده و ضمن‌ تقویت در استانهای دامنهء غربی زاگرس ، دامنه های جنوبی و شمالی البرز و شمالشرق بارشهای سنگینی را در پی خواهد داشت.

شکل گیری این الگو در هفتهء پایانی آبان میتواند در مناطق گرمسیر مرکزی و جنوبی با ریزش حجم سنگین باران ، سیلاب و رعدوبرق و در ارتفاعات این مناطق و نواحی سردسیر شمالی و شمالغرب کشورمان ازجمله اردبیل با بارش سنگین برف ، کولاک و سرما سبب مشکلات و خساراتی بشود.

باتوجه به فاصلهء زمانی و تغییرات کم سابقهء الگوها طی هفته های گذشته باید برای پیش بینی دقیق اثرگذاری این دو موج روی فلات ایران و اطلاع رسانی آن منتظر آپدیت نقشه ها در روزهای آینده ماند.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253555

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *