http://didshahr.ir/253551

02:59 :: 1401/08/18

پدرم به‌دنبال انتقام‌‌گرفتن از همکارهای زیرآب‌زنش است!

کارمند اداره

نویسنده : تینا امیری| کارشناس‌ارشد روان‌شناس‌بالینی

سوال: 

خانواده ما در شرایط بدی قرار گرفته و تنها راهکاری که به ذهن من رسید، پیامک‌دادن به صفحه خانواده‌و‌مشاوره بود. پدر من آدم کینه‌ای است و چند ماه پیش چون چند نفر از همکارهایش زیرآبش را زدند، اخراج شد و الان بیکار است. چند روز پیش، به چند نفر از همکارهایش زنگ زد و تهدیدشان کرد که اگر به سرکار برنگردد، برایشان دردسر درست خواهد کرد. نگران پدرم هستم. چه کنم؟

پاسخ:

مخاطب گرامی، می‌توان تصور کرد که شما و خانواده‌تان در چه شرایط ناخوشایندی قرار گرفته‌اید.

باید چنین گفت که پدرتان با از دست دادن شغل، یکی از مهم‌ترین ارکان هویتی خود را از دست داده که او را با مشکلاتی همچون از دست دادن منبع درآمد یا حتی مهم‌تر از آن، منبع عزت‌نفس خویش و تجربه احساس ناامیدی دست به گریبان کرده است. در ادامه چند توصیه به شما داریم.

حفظ انسجام خانواده مهم است

هرچند ممکن است به دلیل ترس و نگرانی بابت عواقب این اتفاق ناخوشایند و تصمیم‌های نه چندان صحیح پدرتان، همدلی با او و درک کردن شرایطش کار آسانی برای شما نباشد اما به خاطر داشته باشید، نخستین کاری که لازم است شما و سایر اعضای خانواده سعی در انجام آن داشته باشید، حفظ انسجام خانواده و حداکثر میزان ممکن از صمیمیت و همدلی در شرایط کنونی است. شاید انجام تمام و کمال این مهم در چنین وضعیتی کاملا امکان‌پذیر نباشد اما هر میزان از آن می‌تواند به بهبود اوضاع کمک کند.

پدرتان همیشه بدگمان است؟

مهم‌ترین نکته‌ای که لازم است بعد از این روشن شود، این است که پدرتان تا چه اندازه‌ای درگیر تجربه احساسات ناخوشایند خود شده است؟ آیا چنین اتفاقاتی واقعا در محل کار او رخ داده یا این ویژگی شخصیتی پدر شماست که به اطرافیان خود بدگمان است؟ حتی زمانی که کسی قصد سوء و نیت بدی در خصوص او نداشته است. آیا پدرتان بارها به دلیل احساس بدگمانی خود از طرف اطرافیانش طرد می‌شود و خود یا اعضای خانواده‌اش را به زحمت می‌اندازد؟ در صورتی‌که پاسخ هر یک از سوالات فوق مثبت باشد، بهتر است با یک روان پزشک مشورت و از او کمک تخصصی دریافت کنید. حتی درصورتی‌که قادر نیستید پدرتان را برای ملاقات با روان‌پزشک راضی کنید، در ابتدا شما یا یکی از اعضای خانواده که از وضعیت موجود دقیقا آگاه است، می‌تواند به روان‌پزشک مراجعه و دستورالعمل‌های ابتدایی را دریافت کند.

درگیر گرفتن تصمیمات نادرست نشوید

در صورتی‌که ارزیابی شما از موقعیت متفاوت است و احتمال این وجود دارد که پدرتان به دلیل فشار شرایط موجود درگیر گرفتن تصمیمات نادرست شود، تلاش کنید حمایت خود را از او نشان دهید. با او در یک جلسه خانوادگی صحبت کنید و بیشترین تلاش خود را انجام دهید تا به او کمک کنید کمی تسکین یابد، ارزیابی درستی از موقعیت داشته باشد، راه‌حل صحیح را بیابد و به آن عمل کند. دستیابی به یک راهبرد روشن برای خروج از شرایط موجود و دنبال کردن آن می‌تواند موثر واقع شود. در صورتی‌که به تنهایی قادر نیستید این کار را انجام دهید، از بزرگان فامیل همچون پدربزرگ یا عموی بزرگ‌تان یا روان‌شناس کمک تخصصی دریافت کنید. با آرزوی بهبود شرایط برای شما.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253551

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.