http://didshahr.ir/253398

01:54 :: 1401/08/16

مدیر سامانه خط ۱۲۳ گفته بیشتر موارد همسرآزاری که به خط ۱۲۳ گزارش می‌شود ناشی از اعتیاد شوهر است.

معتاد

نویسنده : دکتر رضا یعقوبی |‌ روان‌شناس سلامت

زندگی با شوهری که در دام اعتیاد افتاده است، کار ساده‌ای نیست. بعضی از رفتارهای اشتباه در برابر شوهرهای معتاد، باعث می‌شود که ماجرا به ضرب‌وشتم، طلاق یا حتی قتل ختم شود. مدیر سامانه خط ۱۲۳ کل استان تهران به‌تازگی گفته: «بیشتر موارد همسرآزاری که به خط ۱۲۳ گزارش می‌شود، ناشی از اعتیاد شوهر است. در موردی از همسرآزاری که به ۱۲۳ اطلاع داده شد، هنگامی که مددکاران اجتماعی به محل خشونت می‌رسند، خانم بارداری به دلیل ضربات شدید دچار سقط جنین شده و در همین حال از خانه بیرون انداخته شده است. شوهر این زن به کراک اعتیاد داشته است»(منبع خبر: ایرنا).

در ادامه به چند رفتار اشتباه با شوهرهای معتاد اشاره خواهد شد که ممکن است به اتفاق‌های تلخی منجر شود.

به معتاد نگویید بیمار

توجه داشته باشید فرد مصرف‌کننده‌ای که قبول ندارد بیمار است یا از شنیدن این حرف ناراحت می‌شود، بینش ضعیفی درباره مشکل خود دارد. البته شما هیچ گاه به یک فرد معتاد نگویید بیمار! زیرا توان پذیرش این واقعیت را ندارد. یا حداقل از زبان شما نمی‌پذیرد و بهتر است این کار را به یک متخصص بسپارید. شما همین قدر که بدانید این فرد بیمار است، کافی است. مسئولیت درمان یک فرد معتاد هم بر عهده همسر او نیست ولی اگر فرد خیرخواهی باشید، می‌توانید اطلاعات لازم برای ترک را تهیه کنید و به فرد مصرف کننده امیدواری بدهید که این مشکل قابل حل است. فقط مراقب باشید که از شما سوءاستفاده نشود. مسئولیت اعتیاد به دوش فرد مصرف‌کننده است و در گام اول او باید بپذیرد که نقش فعالی در حل مشکل اش داشته باشد.

خانه نباید محل مصرف مواد باشد

فرد معتاد نباید برای مصرف مواد، در محیط خانه احساس امنیت کند. خانه حریم مشترکی است و باید قوانینی بر آن حاکم باشد. مثلا کسی حق ندارد در محیط خانه سیگار بکشد یا مواد مصرف کند. کسی حق ندارد افراد مصرف‌کننده را به خانه بیاورد و … . اگر بخواهید این قوانین به درستی اجرا شود باید با اقتدار چنین انتظاری را در خودتان ایجاد کنید و حق خودتان بدانید که در محیط خانه، احساس امنیت کنید. اگر خانه مکان امنی برای فرد مصرف کننده شود، تا پایان عمر به رفتارش ادامه خواهد داد. شاید این سوال پیش بیاید که اگر به همسرم اجازه ندهم در خانه مصرف کند، بیرون از خانه و پیش دوستانش مصرف خواهد کرد و این بدتر است. در پاسخ باید گفت که اولا برای هر فرد معتادی سخت‌تر است که بخواهد بیرون از خانه مصرف کند و ثانیا او متوجه می‌شود که هیچ‌گاه رفتارش از طرف شما قبول نشده و همین اهرمی برای فشار بر او و ترک خواهد بود.

صریح و شفاف به او اعتراض کنید

واقعیت این است که اگر به یک فرد معتاد اجازه دهید، فرش زیر پایتان را هم خواهد فروخت تا بتواند خرج موادش را تهیه کند. اغلب همسرانی که با ترس زندگی می‌کنند، هیچ‌گاه به‌خاطر پایمال شدن حق و حقوق‌شان عکس‌العملی نشان نمی‌دهند. منظور ما این نیست که شما هم به همان شیوه او رفتار کنید، یعنی فحاشی کنید، کتک بزنید یا وسایل را بشکنید. باید بدانید که قدرت افراد به زور بازو نیست. در زندگی اجتماعی، قانون پشتیبان افراد است و کسی که حق و حقوقش را نشناسد، امکان سوء استفاده از او افزایش می‌یابد.

نکته پایانی

در صورت نیاز از اورژانس اجتماعی به شماره 123 کمک بگیرید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253398

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.