http://didshahr.ir/253381

07:29 :: 1401/08/15

رئیس گروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل از مراجعه روزانه ۳۰۰ نفر به مراکز درمانی این استان با علائم تنفسی و بالینی بیماری آنفلوآنزا و کرونا خبر داد.

بیمار تصادفی

جواد ابیشوند گفت: برای درمان خیل زیاد مراجعان مشکوک به ابتلای آنفلوآنزا و کرونا در استان اردبیل، ۱۱ مرکز معین در سطح این استان دایر شده است.

وی افزود: این مراکز به صورت شبانه روزی و یا ۱۶ ساعته در شهرهای اردبیل، بیله‌سوار، پارس‌آباد، گرمی، کوثر، سرعین، مشگین‌شهر، آبی‌بیگلو، نمین، نیر، اصلاندوز و انگوت برای مراجعه و درمان مراجعان مشکوک به بیماری‌های تنفسی دایر و فعال است.

رئیس گروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به پذیرش همه این بیماران در مراکز یاد شده بیان کرد: پس از آزمایش‌های تخصصی، بیشتر مراجعان به عنوان افراد مبتلا به آنفلوآنزا تشخیص داده شده و با ویزیت و داروی رایگان مورد مداوا قرار گرفته اند و فرایند درمان سایر مراجعان روزانه هم ادامه دارد.

وی با اشاره به تامین داروی مورد نیاز مراجعان به این مراکز اظهار کرد: بیشتر مبتلایان آنفلوآنزای نوع A شایع در استان در رده سنین کودکان قرار دارند و بیشتر با علائم تنفسی و سرفه و آبریزش بینی به مراکز درمانی مراجعه می کنند.

ابیشوند همچنین خواستار انجام واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا در سطح استان اردبیل شد و گفت: واکسیناسیون گروه‌های هدف از جمله مادران باردار علیه این ویروس به صورت رایگان و در این ۱۱ مرکز معینی در حال انجام است ولی سایر شهروندان می توانند واکسن را از داروخانه‌ها تهیه و برای جلوگیری از ابتلا تزریق کنند.

وی همچنین با اشاره به تغییر وضعیت شیوع کرونا در شهرستان سرعین از آبی به زرد، وضعیت شیوع کرونا در بقیه شهرستان‌های استان اردبیل را آبی اعلام و اضافه کرد: در دو سال گذشته به علت شیوع کرونا و رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی، ابتلا به آنفلوآنزا در سطح استان اردبیل به شکل چشمگیری کاهش یافته بود ولی امسال در پی فروکش کردن نسبی کرونا، ابتلا به آنفلوآنزا در استان دوباره شدت گرفته است.

رئیس گروه بیماری‌های واگیردار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با تاکید بر لزوم توجه به موضوع پیشگیری در ابتلا به آنفلوآنزا و کرونا تاکید کرد: در صورت کم توجهی شهروندان به پروتکل‌های بهداشتی، احتمال اوج گیری شیوع کرونا و شدت ابتلا به آنفلوآنزا در استان وجود دارد.

وی استفاده از ماسک، شستن دست‌ها و رعایت تهویه در اماکن پرتجمع را از جمله راههای کنترل شیوع کرونا و آنفلوآنزا در استان اردبیل عنوان کرد و افزود: در کنار این موارد ضرورت آموزش عمومی و واکسیناسیون افراد پرخطر باید در اولویت قرار گیرد.

ابیشوند روند کنونی ابتلا به آنفلوآنزا در استان اردبیل را پایدار اعلام کرد و با اشاره به تعطیلی چند روزه مدارس در پیشگیری از روند افزایشی بیماری در هفته گذشته گفت: توصیه می‌شود اگر کسی مبتلا شد و علائم خفیف داشت، به طور متوسط پنج روز در منزل استراحت کند و از ماسک استفاده کرده و ضمن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از مراجعه به مراکز درمانی خودداری و در صورت بروز علائم شدیدتر، به ۱۱ مرکز بهداشتی معین دایر شده مراجعه کند.

زن بیمار

آنفلوآنزا در اردبیل رکورد زد

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253381

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.