http://didshahr.ir/253299

01:44 :: 1401/08/14

در این بخش ما به چند نکته مهم دربارۀ نگهداری از سگ‌ها اشاره خواهیم کرد.

همان‌طور که می‌دانید، نگهداری سگ و به‌طور کل هر نوع حیوان خانگی اصول خاصی دارد، به همین دلیل قبل از تصمیم به آوردن سگ باید با مسئولیتی که از این پس بر دوش‌تان اضافه می‌شود آشنا شوید و خود را برای این امر آماده کنید. نگهداری از سگ تنها معطوف به غذا دادن به آن نمی‌شود؛ بلکه لازم است از سگ در برابر بیماری‌های مختلف مراقبت کنید و در زمان‌های مشخصی واکسیناسیون آن را انجام دهید. ما در این مقاله سعی داریم به این موضوع بپردازیم و دربارۀ نگهداری سگ و همچنین خرید وسایل سگ از پت شاپ اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

images 1667200665

نگهداری سگ نیازمند رعایت چه نکاتی است؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، تنها غذا دادن به سگ به معنای نگهداری و مراقبت از سگ نیست و لازم است شما نکات مهمی را در این خصوص به یاد داشته باشید.

 • غذای سگ

یکی از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین کارها برای نگهداری از سگ، آماده‌سازی و تهیۀ غذای آن است. غذای سگ از آن جهت که کمک می‌کند تا بدنش رشد طبیعی و معمولی داشته باشد و انرژی لازم برای بدنش تامین شود، مهم و ضروری است. همچنین لازم است بدانید که عملکرد صحیح دستگاه گوارش و همچنین گردش خون و مجاری ادراری و … به‌طور مستقیم به مواد غذایی‌ای که به سگ خود می‌دهید بستگی دارد. دامپزشک‌ها معتقدند اولین و مهم‌ترین نکته در نگهداری سگ غذایی است که به آن خورانده می‌شود. بهترین رژیم غذایی برای سگ‌ها رژیمی است که در آن تمامی مواد موردنیاز بدن آن‌ها در نظر گرفته شده باشد.

غذای سگ، هم می‌تواند در خانه تهیه شود و هم از بین غذاهای تجاری انتخاب و خریداری شود که البته این به رژیمی بستگی دارد که خودتان یا دامپزشک موردنظرتان برای سگ شما در نظر گرفته‌است. غذای سگ را می‌توان مخلوطی از غذاهای خشک و تر و یا کنسروی در نظر گرفت. به این ترتیب به تمامی نیازهای حیوان شما توجه شده‌است و به این صورت مطمئن خواهید بود که تمامی مواد غذایی به‌صورت یکسان به بدن وی خواهد رسید.

images 1667233727

 • تربیت سگ

اگر می‌خواهید سگ شما حرف‌شنوی داشته باشد، لازم است به موضوع تربیت آن از همان بدو تولد توجه داشته باشید و روشی اصولی را برای این موضوع در نظر بگیرید. شاید شما سگ تربیت شده‌ای را خریداری کنید و یا یک سگ بی‌سرپرست را به سرپرستی بگیرید. لازم است در خصوص نگهداری سگ بدانید که تمامی آن‌ها تربیت‌پذیرند، ولی طبیعتاً هرچه کوچک‌تر و به اصطلاح توله باشد، تربیت کردن آن ساده‌تر است. نکتۀ مهم در این مورد آن است که تربیت سگ باید با آرامش و صبوری بالایی انجام شود تا بتواند نتیجه‌بخش باشد.

 • معاینۀ دوره‌ای و واکسیناسیون

یکی از نکات مهمی که در نگهداری سگ باید در اولویت قرار دهید، انجام معاینات دوره‌ای و همچنین واکسینه کردن آن‌هاست. این امر به همراه انگل‌زدایی می‌تواند بر طول عمر آن‌ها بیفزاید و بیماری‌های خطرناکی که می‌تواند سبب مرگ و میر آن‌ها شود را از سگ‌تان دور کند. معاینه‌های دوره‌ای نیز کمک می‌کنند تا چنانچه قرار است بیماری خاصی شروع شود، در همان مراحل اولیه درمان شده و از پیشرفت آن جلوگیری شود. این موضوع سبب می‌شود تا سلامتی خود شما و تمامی افرادی که با سگ در ارتباط‌اند نیز حفظ شود.

images 1667200768

 • مراقبت منظم از مو، دندان و بهداشت سگ

نکتۀ مهم دیگر در نگهداری سگ، مراقبت از پوست و موی سگ‌ها است. گفتنی است که حمام کردن بیش از اندازۀ سگ و شست‌وشوی مداوم با شامپو، نه تنها نفعی برای سگ‌ها ندارد، بلکه می‌تواند به آن‌ها آسیب‌هایی را وارد کند. برای نگهداری سگ باید این نکته را بدانید که آن‌ها غدد تعریق ندارند و موهایشان چرب نمی‌شود، بنابراین نیازی به حمام کردن زیاد ندارند. حال اگر شما وسواس بالایی داشته باشید و هفته‌ای یک بار آن‌ها را حمام کنید، سبب خشک شدن پوست و موی آن‌ها می‌شوید و از کیفیت موهای بدن‌شان خواهید کاست.

نکتۀ دیگری که در نگهداری سگ باید به آن توجه داشته باشید، دندان‌های سگ‌تان است. برخلاف ما انسان‌ها، دندان سگ‌ها مستعد پوسیدگی نیست، ولی ممکن است دچار جرم‌های زیاد و همچنین التهاب لثه شوند. این مشکلات می‌تواند سبب به وجود آمدن عفونت شود و مشکلاتی از قبیل عفونت بدن و به وجود آمدن مشکلات قلبی، کبدی و کلیوی را به وجود آورد، پس در خصوص نگهداری سگ بهتر است مراقبت از دندان‌ها را نیز به یاد داشته باشید.

چه وسایلی لازم است برای سگ‌ها خریداری شود؟

نگهداری سگ نیازمند استفاده از وسایل مختلفی است. به همین منظور به شما پیشنهاد می‌کنیم وسایل سگ خود را از پت شاپ‌هایی که همه چیز را برای آن‌ها مهیا کرده‌اند خریداری کنید. ممکن است وقتی وارد یک پت شاپ می‌شوید، وسایل سگ مختلفی برای خریداری به شما پیشنهاد شود. اما شما با توجه به سن، نژاد و تربیت سگ‌تان نیاز به خرید لیست محصولات زیر را خواهید داشت:

 • غذای سگ
 • خوراکی تشویقی
 • قلاده
 • قفس یا جعبه
 • تشک خواب
 • ظرف آب و غذا
 • اسباب بازی
 • شامپو
 • حوله
 • شانه
 • ناخن‌گیر
 • لوسیون چشم و گوش

البته موارد دیگری هم هستند که در صورت نیاز می‌توانید نسبت به خرید آن‌ها از پت شاپ اقدام کنید.

لینک خرید از پت شاپ: market.petride.ir

images 1667234162

جمع‌بندی

تا اینجا سعی کردیم به‌طور جامع و کامل در خصوص نگهداری سگ و نکاتی که باید در این خصوص بدانید اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم، بنابراین متوجه شده‌اید که نگهداری سگ علاوه‌بر لذت و احساس خاصی که دارد، می‌تواند با سختی‌هایی نیز همراه باشد، زیرا شما سرپرستی یک موجود زنده را بر عهده گرفته‌اید که نسبت به آن مسئولید، پس لازم است برای انجام درست و اصولی این مسئولیت سختی‌هایی را نیز به جان بخرید و با محبت و مهربانی و صبوری از داشتن یک سگ شاداب و سرزنده لذت ببرید. گاهی ممکن است سگ شما بیمار شده و یا زایمان کرده باشد در این دوران، سگ به توجهات بیشتری از سوی شما نیاز دارد. در انتها این نکته نیز گفتنی است که شرایط و سن و سال سگ شما هرطور که باشد، هزینه‌های نگهداری آن در هر ماه متفاوت خواهد بود. اما اگر تصمیم جدی برای نگهداری از سگ در خانه را دارید، لازم است بدانید که هر ماه باید بودجه‌ای را برای بهداشت و سلامت، غذا و وسایل موردنیاز سگ اختصاص دهید.

 • لینک کوتاه
 • https://savalankhabar.ir/253299

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *