http://didshahr.ir/253246

03:58 :: 1401/08/12

یکی از مهم ترین مهارت هایی که در حین ارائه سخنرانی بدان کمتر توجه شده است زبان بدن است.

زبان بدن یکی از ابزارهای قدرتمند یک فرد سخنگو است که می تواند بروری تمامی ابعاد سخنرانی تاثیر شگفت انگیزی بگذارد.

امروزه تکنیک‌های بسیار زیادی تحت عنوان تکنیک‌های زبان بدن به علاقه‌مندان این حوزه ارائه می‌شود؛ اما لازم است بدانید که در کنار تکنیک‌های زبان بدن، باید دوره فن بیان را هم بگذرانید تا در امر سخنرانی کاملاً حرفه‌ای شوید.

در این مطلب تکنیک‌‌ها و نکات زبان بدون را به همراه فن بیان و سخنرانی به طور کامل بررسی خواهیم کرد تا با رعایت آنها به بهترین شکل سخنرانی‌های خود را انجام دهید.

زبان بدن چیست؟

به نوشته وبسایت verywellmind زبان بدن به سیگنال های غیرکلامی اشاره دارد که برای برقراری ارتباط از آنها استفاده می کنیم. این سیگنال های غیرکلامی بخش بزرگی از ارتباطات روزانه را تشکیل می دهند. در واقع، زبان بدن ممکن است بین ۶۰ تا ۶۵ درصد از کل ارتباطات را تشکیل دهد.

R13 234

پس می‌توان گفت که زبان بدن یک راه ارتباطی با مخاطبان است که با استفاده از آن می‌توان بدون حرف‌زدن هدف خود را نشان داد. کسانی که می‌خواهند در حوزه زبان بدن تخصص لازم را داشته باشند؛ باید بتوانند که به کمک حالت چهره، ژست‌ها و حرکات خود مفهوم لازم را به مخاطب خود برسانند.

انواع زبان بدن در سخنرانی‌ها

قبل از اینکه بخواهید زبان بدن یا همان بادی لنگویج خود را تقویت کنید؛ ابتدا باید انواع آن را به‌خوبی بشناسید. در ادامه انواع زبان بدن در سخنرانی را بیان می‌کنیم.

ارتباط چشمی در سخنرانی

یکی از موضوعات بسیار مهم در سخنرانی این است که به‌خوبی توجه مخاطب را به خود جلب کنید. داشتن ارتباط چشمی مؤثر، می‌تواند در این امر به شما کمک کند. شما باید در طول سخنرانی با افراد حاضر در جلسه ارتباط چشمی برقرار کنید تا هم اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید و هم به‌خوبی توجه مخاطبان را جلب کنید.

حالت چهره

به‌جرئت می‌توان گفت که مخاطبان بیشترین تأثیر را از حالت چهره شما در هنگام سخنرانی خواهند گرفت. پس باید دقت کنید که این نوع از زبان بدن را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرید. برای مثال اگر درباره یک موضوع طنز صحبت خواهید کرد؛ نباید حالت چهره شما جدی باشد. به‌طورکلی می‌توان گفت که چهره شما در زمان سخنرانی باید بیانگر گفتار و بیان شما باشد.

حرکات دست و سر

یکی دیگر از انواع زبان بدن، حرکات دست و سر است. در هنگام سخنرانی به‌هیچ‌عنوان حرکات دست و صورت خود را فراموش نکنید. اگر به سخنرانی افراد مشهور دقت کنید؛ متوجه خواهید شد که با استفاده از دست  صورت خود حرکاتی را انجام می‌دهند که این امر تأثیر سخنرانی را بیشتر می‌کند.

وضعیت بدن

اینکه ظاهر بسیار شیک و مرتبی داشته باشید؛ قطعاً در سخنرانی تأثیرگذار است؛ اما تنها ظاهر زیبا و مرتب کافی نیست. وضعیت بدن شما نباید خمیده باشد. در هنگام سخنرانی باید صاف بایستید تا مخاطب از طرز ایستادن شما متوجه اعتمادبه‌نفس بالایتان شود. برای اطلاعات بیشتر درباره زبان بدن در سخنرانی به https://fanpardazan.com/article/body-language-in-public-speaking مراجعه کنید.

R13 235

نکات مهم زبان بدن در سخنرانی

در هنگام سخنرانی باید یک سری نکات را به‌خوبی رعایت کنید تا زبان بدن شما در حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن باشد. این نکات عبارت‌اند از:

  • لبخند زدن
  • واضح و مطمئن صحبت‌کردن
  • صاف ایستادن
  • استراحت دادن به خود
  • استفاده از اسلاید
  • با ژست‌های مختلف و شیوه خاص صحبت‌کردن، خود را مقتدر نشان دهید.
  • برقراری ارتباط با مخاطب

فن بیان چیست؟

اکنون که به‌خوبی با زبان بدن و انواع آن آشنا شدید؛ باید موضوع فن بیان هم آشنا شوید. به‌طورکلی فن بیان به معنی توانایی صحبت‌کردن در هر زمان و مکان است. با استفاده از این مهارت شما می‌توانید طرف مقابلتان را متقاعد کرده و او را با خود همراه کنید. مهارت سخنرانی در جمع و فن بیان مناسب، به استعداد خطاب کردن مؤثر مخاطب و به‌طورکلی مهارت‌ها ارتباطی شما اشاره دارد. شما چه در مقابل گروهی از افراد که از قبل آن‌ها را می‌شناسید قرار بگیرید و چه در مقابل تعداد زیادی از افراد غریبه، نیاز دارید که به طور مؤثر پیام و جان کلام خود را به آن‌ها انتقال دهید.

فن بیان مکمل زبان بدن است. یعنی برای داشتن یک سخنرانی تأثیرگذار، باید هر دوی این مهارت‌ها را باهم داشته باشید. با شرکت در دوره‌های فن بیان می‌توان به‌راحتی این مهارت را آموخت و در کنار مهارت زبان بدن، بهترین سخنرانی را ارائه کرد.

بهترین دوره فن بیان

برای اینکه در فن بیان حرفه‌ای شوید؛ باید در دوره‌های حرفه‌ای شرکت کنید. یکی از مؤسسه‌های بسیار عالی که این مهارت را در قالب دوره آموزشی ارائه می‌دهد؛ مؤسسه آموزش عالی فن پردازان است. این مؤسسه بهترین دوره فن بیان را با مدرک معتبر به علاقه‌مندان ارائه می‌دهد. می توانید اطلاعات لازم درباره دوره فن بیان را اینجا ببینید.

فن پردازان تحت نظارت وزارت علوم است؛ بنابراین مدرکی که برای دانش‌پذیران صادر می‌کند، از درجه اعتبار بسیار بالایی برخوردار و قابل ترجمه برای مهاجرت هم هست. همین‌الان با مراجعه به سایت فن پردازان، می‌توانید در بهترین دوره فن بیان شرکت کنید.

سخن نهایی

فن بیان و زبان بدن، موضوعات بسیار مهمی هستند که افراد برای داشتن یک سخنرانی حرفه‌ای باید توجه ویژه‌ای به آنها داشته باشند. زبان بدن تکنیک‌ها و نکات خاصی دارد که باید حتماً آنها را بلد باشید. همچنین برای کسب مهارت در فن بیان، باید در دوره آموزشی آن شرکت کنید. در این مقاله زبان بدن و انواع آن را بیان کردیم و بهترین دوره را برای آموزش فن بیان معرفی کردیم تا در این زمینه به تخصص لازم دست پیدا کنید.

اگر می‌خواهید در دوره فن بیان شرکت کنید؛ همین‌الان به مؤسسه آموزشی عالی فن پردازان به آدرس https://fanpardazan.com/ مراجعه کنید.

برای  کسب اطلاعات بیشتر از طریق درگاه های زیر با ما در ارتباط با شید.

پست الکترونیک:  info@fanpardazan.com

شماره های تماس: ۹۱۰۰۹۷۰۱ ۰۳۱

آدرس : اصفهان، مرداویج،خیابان شیخ کلینی، پلاک ۱۵۴

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253246

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *