http://didshahr.ir/253057

00:40 :: 1401/08/08

دختر ۲۲ ساله‌ام به دلیل نخریدن «بی‌ام‌و» شاسی‌بلند، حرمت‌مان را شکست.

دخترم پدرش را تحقیر می کند

مشاور : رمیسا ایزدپناه | ‌کارشناس ارشد روان شناسی

سوال:

من و شوهرم، وضع مالی‌مان متوسط است. تا جایی که به یاد دارم، هیچ‌وقت در زندگی درگیر چشم و همچشمی نشدیم اما دختر ۲۲ ساله‌ام، با ما متفاوت است. او تک فرزند است و به همین دلیل، خیلی پرتوقع است. دخترم هر روز به من و پدرش می‌گوید که توقع زندگی لاکچری داشته و از ما راضی نیست. عاشق «بی‌ام‌و» شاسی‌بلند شده و گاهی هم متاسفانه من و پدرش را بابت ناتوانی در خریدن آن، تحقیر می‌کند. راهنمایی کنید.

پاسخ:

مخاطب گرامی، در ابتدا لازم است که تعریف فرزندتان از زندگی لاکچری مشخص شود و این که فرزندتان، دقیقا چه انتظارات و توقعاتی دارد و چرا این انتظارات در او شکل گرفته؟ طبیعتا تنها مشکل او، ناتوانی شما از خرید «بی‌ام‌و» شاسی‌بلند نیست. با توجه به توضیحات مختصری که در پیامک‌تان دادید، در ادامه چند توصیه به شما خواهم داشت.

بخشی از مشکل به شیوه فرزند پروری‌تان برمی‌گردد

نکته دیگر این که شما و همسرتان، باید سبک فرزندپروری خود را بررسی کنید: آیا به شدت آسان‌گیر بوده‌اید؟ یا این که به شدت سخت‌گیر و مستبدانه با دخترتان رفتار کرده‌اید؟ می‌توان گفت سالم‌ترین سبک فرزندپروری، روش مقتدرانه است یعنی والدین در زمان مناسب، محبت و در زمان مناسب، اعمال قدرت می‌کنند. در سوال خود ذکر کردید که دخترتان در برخورد با والدینش، بی‌احترامی و تحقیر می کند؛ یک بخش این مسئله به شیوه فرزندپروری‌تان مربوط می‌شود و بخش دیگر به تجربیات و مشکلات درونی فرزندتان مرتبط است. شما می‌توانید در این مدت، برخورد آگاهانه‌تری داشته باشید که بسیار کمک کننده است. همچنین از یک متخصص هم می‌توانید کمک بگیرید که نحوه ارتباط موثر و شیوه فرزندپروری و سبک تربیتی مناسب را آموزش دهند.

تک فرزندی تنها عامل پرتوقعی دخترتان نیست

نکته بعدی این که لازم است حتما از یک متخصص کمک بگیرید و تیپ شخصیتی و حالات درونی فرزندتان بررسی شود. صرفا تک فرزند بودن عاملی برای ایجاد سطح توقع و انتظارات بالا نیست، بلکه باید این مسئله به طور کامل بررسی شود و عوامل اثرگذار دیگر هم مشخص شوند. بعد که صورت مسئله مشخص شد، حل‌مسئله آسان است.

بی‌احترامی، شیوه‌ای ناسازگار برای ابراز نیاز

در نظر داشته باشید که تحقیر و بی‌احترامی یک شیوه ناسازگار برای ابراز و ارضای نیازهای درونی است که لازم است با بررسی دقیق، آن نیازهای درونیِ ارضانشده مشخص و به شیوه سالم و سازگار ارضا شوند. برای این موضوع، شما باید با فرزندتان ارتباط عاطفی مناسبی داشته باشید و در گفت‌و‌گو با او، درباره چنین موضوعاتی هم صحبت کنید.

  • لینک کوتاه
  • https://savalankhabar.ir/253057

اشتراک این خبر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *